USPJEŠNA AKCIJA

Operacija Trash otkrila jezive podatke: ‘Opasan otpad trebao je ići za istočnu Europu, zarada je ogromna‘

Među otpadom su pronašli korištene auto dijelove, plastiku, baterije, otpadno ulje, metalni otpad i stare gume
 FRONTEX

Do jezivih podataka došlo se operacijom TRASH (u prijevodu otpad) tijekom proteklih mjeseci kada su snage udružili Frontex, 29 zemalja Europske unije i trećih zemalja, kao i pet tijela EU u oktivu EMPACT-a, a samo s jednim ciljem - borbe protiv nezakonitog trgovanja otpadom koja zahtijeva snažan međunarodni odgovor. Jer nezakonito trgovanje otpadom je kazneno djelo koje donosi ogromnu zaradu, nadilazi granice, ima strašan učinak za okoliš te nosi relativno nizak rizik.

Operacijom Trash svi u lancu, pa tako i hrvatska policija te carina i Državni inspektorat koji su dali svoj obol, mogu se pohvaliti sa odrađenih 2500 kontrola, otkrivenih 100 slučajeva nezakonitog trgovanja otpadom, čak 43 uhićenja te zaplijenom 2000 tona otpada.

Navedena operacija je, kažu iz policije, bila usmjerena na nezakonito trgovanje otpadom preko vanjskih kopnenih i morskih granica EU-a, kako na ulazu u, tako i na izlazu iz EU-a. U okviru operacije, službenici za provedbu zakona kontrolirali su kombije, kamione, brodove i ostali teret.

- Među otpadom su pronašli korištene auto dijelove, plastiku, baterije, otpadno ulje, metalni otpad, stare gume, tekstil i elektronički otpad, ali i opasan otpad. Otpad je trebao biti prevezen u Afriku, Aziju i srednju/istočnu Europu gdje bi se bacio, zapalio ili raspršio, trujući tlo, zrak i vodu. Uz to, zemlje sudionice prijavile su pravosudnim tijelima velik broj osumnjičenih i izrekle značajne iznose novčanih kazni.

Učinkovit odgovor

Otkrivene su i srodne kaznene aktivnosti poput krivotvorenja isprava i nedostatka odgovarajućih dozvola - kažu iz policije ističući kako se operacija provodila uz veliku potporu Europola i Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF), koji su osigurali sudjelovanje i koordinaciju nacionalnih carinskih tijela. Navedeno predstavlja primjer, dodaju dalje, učinkovitog odgovora na međunarodnoj i EU razini protiv sve veće globalne prijetnje koju predstavlja nezakonito trgovanje otpadom.

- Ključ uspješnosti operacije bila je suradnja na međunarodnoj i lokalnoj razini, osobito između granične i obalne straže, policije, inspektorata za zaštitu okoliša i carinskih tijela. Hrvatska policija je svoje aktivnosti u okviru ove akcije provodila u suradnji sa Carinskom upravom Ministarstva financija i Inspekcijom zaštite okoliša Državnog inspektorata.

U skladu s EU zelenim planom, Frontex je aktivno uključen u aktivnosti provedbe zakona, oslanjajući se na aktivnosti za kružno gospodarstvo, klimatsku neutralnost i jačanje Europske odgovornosti u upravljanju otpadom te trgovinsku politiku - kažu još iz policije. Inače, akciju je organizirao EMPACT, Europska multidisciplinarna platforma za borbu protiv kaznenih djela kojoj je cilj borba protiv najznačajnijih prijetnji Europskoj uniji koje nastaju kao rezultat organiziranog i teškog međunarodnog kriminala.

EMPACT jača obavještajnu, stratešku i operativnu suradnju između nacionalnih tijela, EU institucija i tijela, i međunarodnih partnera te se provodi u četverogodišnjim ciklusima s naglaskom na zajedničke prioritete Europske unije u pogledu kaznenih djela. Borba protiv trgovanja ljudima jedan je od prioriteta ciklusa politika za razdoblje 2021.- 2025.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 04:54