OSIJEK - Bivši direktor osječke gradske tvrtke Gradski prijevoz putnika Darko Marković nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Osijeku osuđen je na dvije godine zatvora zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Osim njega, osuđeni su i ostali okrivljenici u tzv. slučaju kiosci, koji je tijekom 2008. godine potresao i osječku političku scenu, kada je utvrđeno da su okrivljeni mešetarili gradskim zemljištima na način što su gradske lokacije zakupljene po privilegiranoj cijeni davali u podzakupe za više iznose.
Tako je bivši direktor tvrtke Media Metro iz Osijeka Ivica Džalto osuđen na 4 i pol godine zatvora, a poduzetnici Vladimir Čajo i Željko Babić na godinu i deset mjeseci, odnosno 14 mjeseci. Marković i ostatak ekipe okrivljeni su da su sklapanjem nekoliko ugovora o davanju gradskih lokacija u Osijeku u podzakup zlouporabili položaje i ovlasti, što bi im u konačnici tijekom 25 godina trajanja ugovora o zakupu i podzakupima donijelo protupravnu imovinsku korist u iznosu od gotovo 27 milijuna kuna.
Cijela priča krenula je kada je GPP od Grada Osijeka kao svog većinskog vlasnika dobio u zakup 14 lokacija na kojima je trebao postaviti kioske za prodaju prijevoznih karata. Cijena zakupa iznosila je 1.810 kuna mjesečno za sve lokacije. No, Marković tada, pod obrazloženjem da GPP ne može organizirati posao prodaje karata, svih 14 lokacija daje u podzakup Džaltinoj tvrtki Media Metro i to za 2.000 kuna mjesečno, premda takav ugovor uopće nije smio sklopiti, jer je gradskim uredbama zabranjeno davanje zakupljenih lokacija u podzakup.
No, tada se događa još jedan podzakup, pri čemu Media Metro sa zagrebačkom tvrtkom Smoking sklapa ugovor o podzakupu za svih 14 lokacija, za koje im Smoking prema ugovoru treba plaćati 11.900 eura mjesečno, iliti 40 puta više od prvotne cijene zakupa. U cijelu su priču potom uključeni i ostali okrivljenici, koji su na različite načine sudjelovali u malverzacijama, pa tako i isplatama fiktivnih pozajmica, čime su, ustvrdio je Sud, Markoviću, Džalti i Čaji, prije nego što su otkriveni, osigurali protupravnu imovinsku korist od 788 tisuća kuna.
Od ostalih okrivljenika Nada Ereš je osuđena na 14 mjeseci, Goran Silađi na 15 mjeseci te Danijel i Ivan Paloš na godinu dana. Uvjetne osude dobili su Renata Hirstein i to 14 mjeseci, uvjetno na tri godine, te Đurica Pardon na šest mjeseci, uvjetno na dvije godine.
Ova afera izazvala je i krizu u tadašnjoj gradskoj koaliciji HSP-SDP-HNS-HSU, kada su SDP i HNS bezuvjetno tražili raskidanje ugovora s GPP-om, čemu se ispočetka protivio Markovićev stranački šef Anto Đapić, no na kraju je ugovor ipak raskinut. Marković se inače na sudu branio kako nije znao da ne smije dati lokacije u podzakup, no sudac Darko Krušlin u obrazloženju istaknuo je kako je iz svih vještačenja, saslušanja svjedoka i drugih materijalnih dokaza evidentno da to nije tako. Naime, Marković je, nakon što je dao lokacije u podzakup Media Metrou, u ime GPP-a pri gradskom Odjelu za urbanizam zatražio dozvolu za postavljanje kioska. Učinio je to, kaže se u presudi, jer su i on i Džalto znali da se Media Metro ne smije pojaviti s takvim zahtjevom pred gradskim Odjelom, budući da su lokacije dane u zakup GPP-u, a ne Media Metrou. Isto tako, sud je ustvrdio da je svim tim radnjama rukovodio i tempo diktirao Džalto. Marković je inače prvi osuđeni direktor neke gradske tvrtke u Osijeku, a na izricanju presude nije se pojavio.
- Šokiran sam! Mogu samo reći da je moja namjera postavljanja kioska i cijelog tog posla bila dobra. Htio sam u ovom gradu napraviti nešto novo i moderno i zaposliti 40-ak ljudi u tom procesu - komentirao je Džalto nakon izricanja presude.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....