Od tragičnog slijetanja Mercedesom u akumulacijsko jezero HE Lešće u općini Bosiljevo, u kojem su majka i sin iz obitelji Jurković preminuli a drugi sin i kći jedva izvukli živu glavu, prošla su 63 mjeseca, a službeno se još ne zna tko je za to odgovoran.
Kobne listopadske noći Jurkovići su u bosiljevačkom Otoku na Dobri bili na svadbi sestrične Albine Vrbanić. Vozili su na začelju svadbene kolone u 1 sat poslije ponoći, po izrazito gustoj magli, brzinom ni 25 kilometara na sat. Za upravljačem je sjedila Dragica (44), suvozač je bio Rafaelo (25), a otraga su sjedili Robert (38) te majka Slavka (70). Lokalci su znali da se na seoskom raskrižju ne smije skrenuti lijevo jer je put, ali i čitava dolina, potopljen rijekom Dobrom pa se zbog toga stotinjak metara dalje nalazi akumulacijsko jezero u koje direktno vodi ta cesta.
Prebacivali odgovornost
No Jurkovići koji su došli iz Mostara to nisu mogli znati, a prometne znakove koji bi ih na to trebali upozoriti nitko nije postavio. Tragedija je bila neizbježna. Mercedes je propao u 25 milijuna kubika vode. Robert i Dragica su isplivali, majka Slavka i brat Rafaelo, osoba s Downovim sindromom, nisu.
Investitor HEP, izvođač radova konzorcij Ingra-Končar-Konstruktor i Općina Bosiljevo idućih su godina prebacivali odgovornost jedni na druge, policija je u prvoj kaznenoj prijavi osumnjičila HEP-ova inženjera, a onda, u petoj godini istrage, optužila načelnika Bosiljeva Josipa Korenića jer je kao odgovorna osoba propustio označiti nerazvrstane ceste koje su potopljene. Od objave te informacije prošlo je 10 mjeseci, a optužnica nije postala pravomoćna, što je preduvjet da bi se predmet mogao dodijeliti u rad nekom od kaznenih sudaca. No, gotovo neopaženo, možemo reći silom prilika, ovih dana karlovački sud utvrdio je odgovornost za nemili događaj.
Sudac Miroslav Kosanović vodio je parnični postupak u kojemu su članovi obitelji, Ivan Jurković (Slavkin suprug), sin Robert, te kćeri Albina i Cmilja, od Euroherca potraživali stotine tisuća kuna novčane naknade neimovinske štete zbog smrti bliske osobe. Izgubili su spor.
Znali datum potapanja
Ne zato što im je to osiguravajuće društvo već bilo isplatilo odštetu od 630.000 kuna zbog pretrpljenih duševnih boli, već je zahtjev proglašen neosnovanim jer osiguranje ne odgovara za štetu putnicima ako je utvrđeno da nije odgovoran vlasnik ili vozač vozila. U ovom slučaju odgovorna je, obrazlaže u nepravomoćnoj odluci sudac Kosanović, “isključivo Općina Bosiljevo”.
- Oni su znali da se radi o nerazvrstanoj cesti koja je isključivo u njezinoj nadležnosti održavanja te postavljanja prometnih znakova. Znali su da će predmetna cesta biti potopljena, točan datum kada je potopljena, te u konačnici da je potopljena. Znali su da postoji druga cesta za prometovanje, ali i da nema nijednog znaka koji bi upozorio da je cesta potopljena. Unatoč tome, Općina nije postavila fizičku prepreku niti prometni znak koji bi upozorio vozača da se radi o slijepoj cesti - kaže u obrazloženju sudac Kosanović.
Asfalt ili voda
Sudski prometni vještak Pero Todorović ustvrdio je da vozačica nikako nije mogla znati da asfaltirana cesta završava u jezeru te nije mogla razlikovati površinu vode od asfaltne plohe. U suprotnom, da je prometnica bila opremljena signalizacijom, znakom ili čvrstom barijerom, tragedija bi se izbjegla.
U ovom postupku otkriven je još jedan podatak. Još 2008. Bosiljevo, odnosno tadašnji načelnik Josip Korenić, s HEP-Proizvodnjom potpisao je sporazum na temelju kojega mu je investitor uplatio 1,3 milijuna kuna za gradnju i rekonstrukciju nerazvrstanih cesta, a dopisima u lipnju 2010. također su ih upozorili da će započeti s punjenjem jezera.
Neoznačeno još 20 cesta
Za mjesec dana su ga i napunili, a puna četiri mjeseca nakon toga ta je cesta vodila ravno u jezero, sve do slijetanja Jurkovićevih. Braneći se od odgovornosti neposredno nakon tragedije iako ga tada još nitko nije krivio, Korenić je ustvrdio da je isključivi krivac za nesreću HEP jer nije označio zabranu ulaza na svoje gradilište, otkrivši još jedan nevjerojatan podatak - na isti način bilo je neoznačeno dvadesetak direktnih ulaza u jezero.
‘Očito su premoćni da bi im se sudilo’
Informaciju o tome da je jedini optuženik za nesreću Korenić je s nevjericom primio od novinara Jutarnjeg lista. On i danas smatra da je odgovoran HEP kao investitor, tvrdeći da se Općinu ionako ništa nije pitalo.
- U početku je osumnjičen bio inženjer iz HEP-a, a ja sam bio svjedok. Nakon tri godine mene su s inženjerom i HEP-om stavili na listu osumnjičenika, a onda su oni netragom nestali, optužili su samo mene. Očito su premoćni da bi im se sudilo pa su izabrali žrtvu, mene i Općinu Bosiljevo. Oni su imali Povjerenstvo za punjenje jezera, zašto su ga punili ako nešto nije bilo u redu, oni su to trebali utvrditi. Istina je da su uplatili 1,3 milijuna kuna, ali to je bio novac za sanaciju vodovoda i cesta, bio je to neki vid pomoći, nikako ne za postavljanje signalizacije. Osim toga, mi smo njih oslobodili komunalnog doprinosa u višestruko većem iznosu - kaže razočarani Korenić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....