IVAN ICO MATEKOVIĆ

Otmičar Zagorčeva sina optužen da je slao jezive poruke bankarima. Mislio je da se izvukao, ali...

Županijski sud u Karlovcu ukinuo je oslobađajuću presudu prihvativši žalbu zagrebačkog tužiteljstva koje je tvrdilo da je pogrešno utvrđeno činjenično stanje

Ivan Mateković

 Ranko Suvar/Cropix

Ivanu Icu Matekoviću (48), jednom od otmičara sina generala Vladimira Zagorca, ponovno će suditi na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu zbog sprječavanja dokazivanja. Županijski sud u Karlovcu ukinuo je oslobađajuću presudu prihvativši žalbu zagrebačkog tužiteljstva koje je tvrdilo da je pogrešno utvrđeno činjenično stanje. Mateković je optužen da je bankarima Erste banke, kao svjedocima višemilijunske prevare, preko aplikacije Viber slao jezive poruke, želeći tako pomoći uhićenom Valentinu Ž. u dizanju 4 milijuna kuna s računa Supersporta.

Tužiteljstvo u žalbi navodi da je sud olako povjerovao obrani okrivljenog, iskazu njegove supruge te naknadno dostavljenom Ugovoru o prodaji BlackBerryja trgovini Mobitelko, a s kojeg su slane poruke.

Mateković je u svoju obranu na sudu ispričao da je tog 1. lipnja 2017. bio u Zagrebu i šetao psa. Nakon čega je otišao na trening i vozikao se autom po gradu.

- Mobitel s istim brojem do tog dana sam koristio barem pet godina, a taj isti broj koristim i danas. Što se tiče bankara R.A. i J.K., njih ne poznajem, a prvi puta sam ih vidio u sudnici kad su se pojavili kao svjedoci. Također, ne poznajem niti Valentina Ž. Za to što me se tereti tvrdim da apsolutno nisam kriv, a vođenje ovog kaznenog postupka smatram napadom državnog odvjetništva na mene – branio se Mateković oko čijeg se jednog mobitela vrtjela istraga.

Naime, u pretragama su Matekoviću kriminalisti oduzeli, između ostaloga, SIM karticu koja je tri dana tijekom veljače 2017. korištena u mobitelu u koji je, pak, samo 1. lipnja 2017., umetnuta SIM kartica srbijanskog broja s kojeg su slane poruke bankarima. Matekovićeva supruga je, pak, posvjedočila da je sporni mobitel prodala za 100 kuna u shopu Mobitelko dva dana prije inkriminiranih poruka.

Sudski vještak u telekomunikacijskom vještačenju zaključio je da je sporna SIM kartica, s koje su slane poruke, zabilježena na baznoj ćeliji 1. lipnja 2017. od 7.53 do 8.02 sati na području Šalate i pritom naglašava da niti jedan od brojeva kojima se koristio Mateković toga dana, nije zabilježen na ćeliji s koje su slane sporne poruke bankarima.

A to dvoje bankara su, zapravo, u ulozi svjedoka bili toga dana pozvani u zagrebačku policiju na prepoznavanje varalice koji je s bankovnog računa SuperSporta podigao više od četiri milijuna kuna, a za kojeg su istražitelji posumnjali da je bio Valentin Ž. glumeći s krivotvorenom osobnom iskaznicom Marina J.

Na dan prepoznavanja, kad je bankar R.A. primio poruku sa srpskoga broja, počele su mu se tresti ruke, osjetio je strah i ugrozu.

- Prijavio sam to nadređenom, koji je pozvao šefa osiguranja pa je obaviještena policija. A na prepoznavanju nisam prepoznao osobu jer je prošlo dosta vremena. Nakon svega zatražio sam psihološku pomoć. Osobno nisam tražio progon niti sam si sam slao poruke koje su imale za cilj da me zastraše - opisao je u sudnici direktor filijale R. A. koji se zbog svega osjeća nesigurno.

- Sjećam se događaja iz lipnja 2017. Trebala sam prepoznati osobu kojoj sam ranije kao djelatnik Erste banke isplatila poveći iznos novca. Prije toga, preko Vibera, s meni nepoznatog i mislim stranog broja mobitela dobila sam poruku sadržaja 'da neka ja nikoga ne prepoznam jer da me oni ne mogu zaštititi'. Nije mi bilo ugodno zbog te poruke. Među pokazanim osobama u policiji nisam prepoznala osobu kojoj sam isplatila novac. Muškarac koji je došao u banku na glavi je nosio šiltericu, a možda i sunčane naočale, ali se ne sjećam jesu li osobe koje su mi bile pokazane prilikom prepoznavanja na glavi imale šilterice. Meni je bilo bitno da policija uhvati osobu koja je u poslovnici podigla novac jer sam ga, prije svega, ja isplatila - iskrena je bila bankarica.

Matekovićev odvjetnik Milko Križanović uvjeren je u ponovnu pobjedu.

- Ne očekujem da će u ponovljenom postupku doći do drugačije odluke suda i da će nakon što raspravimo pitanja zbog kojih je Županijski sud vratio postupak na ponovno suđenje zaključak biti jednak, a to je da ne egzistira nijedan materijalni niti personalni dokaz koji bi na bilo koji način povezao Matekovića s predmetnom inkriminacijom - napominje za Jutarnji Križanović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. prosinac 2024 01:03