Velika prevara

Ovrhama ‘napali’ vjetroelektrane pa nestali sa 53 zlatne poluge

Prevaranti su najprije pripremili dvije fikus-tvrtke za prebacivanje 50 milijuna kuna. Krajem ožujka krenuli su u akciju...

Gotovo dva milijuna kuna u gotovini te 12 kilograma zlatnih poluga nestali su u vjerojatno najvećoj prevari lažnim ovrhama koju je skupina prevaranata početkom travnja ove godine izvela u Hrvatskoj, a kojoj su se na meti našle tvrtke koje se bave obnovljivim izvorima energije - vjetroelektranama.

Tražili 50 milijuna

Prevaranti su, međutim, ciljali na puno veće iznose te se u konačnici iznos štete za nekoliko tvrtki koje se bave vjetroelektranama trebao popeti i do 50 milijuna kuna, međutim dio transakcija blokiran je jer su u Fini vidjeli da nešto ne štima s ovrhom te su je stopirali, a dio zahvaljujući brzoj reakciji policije i Ureda za sprečavanje pranja novca koji su doslovno u zadnji čas spriječili da već isplaćen novac ne bude podignut s računa, čime bi mu se vjerojatno izgubio svaki trag.

Zbog “napada” na vjetroelektrane policija je osumnjičila ukupno pet osoba, od kojih su trojica pritvorena, dok su dvojica u bijegu, najvjerojatnije na području Republike Srpske. No, prema profilu osumnjičenika, čini se da je riječ zapravo samo o ljudima koje su pravi organizatori upotrijebili kao paravan za čitavu operaciju. Naime, kao glavni organizatori prijevare osumnjičeni su zagrebački taksist Milan C. (38) i nezaposleni Mladen K. iz Doboja, a njihovi pomagači također su no-name osobe Ljubomir S., Spomenko B. i Mile R. Od navedene petorice u bijegu su Mladen K. i Mile R., dok su ostala trojica jedan za drugim proteklih dana završavali u Remetincu. Milan C. i Mladen K. su navodno čitavu operaciju osmislili u ožujku te su najprije nagovorili I. P. da za njih u Rijeci osnuje dvije tvrtke pod imenima Energetika Rijeka i Energetika Prestige.

Novac pljušti na račune

Radilo se o tvrtkama koje su trebale poslužiti kao spremište za novac koji su ovrhama trebali prebaciti s dviju tvrtki koje se bave izgradnjom vjetroelektrana - Vjetroelektrana Jelinak iz Splita i Vjetroelektrana Trtar-Krtolin iz Šibenika, riječ je o tvrtkama kćerima međunarodnih konzorcija iz Španjolske, odnosno Njemačke.

Dvije paravan tvrtke iz Rijeke prevaranti su nedugo nakon osnivanja prebacili na Mladena K. i operacija je mogla početi. Krajem ožujka Fini su poslana dva krivotvorena rješenja o ovrsi. Energetika Rijeka od Vjetroelektrane Jelinak “potraživala” je 24,2 milijuna kuna, a Energetika Prestige za isti toliki iznos ovršivala je Šibenčane. Dok je u drugom slučaju šibenska Fina posumnjala u dokumente te stopirala ovrhu, splitska Fina provela je ovrhu te su na račun Energetike Rijeka 31. ožujka sjele 24,207.944 kune.

Kupio 53 zlatne poluge

Dan kasnije, 1. travnja, s računa Energetike Rijeka novac je počeo “pljuštati” na niz već unaprijed pripremljenih računa koje su u hrvatskim bankama otvorili Ljubomir, Spomenko i Mile.

Na račun Ljubomira S. u OTP banci sjelo je 5 milijuna kuna. Na račun u Sberbanci 4 milijuna. Na račun u Erste banci 1,5 milijuna. Spomenko B. je na račun u Zabi istoga dana dobio 3 milijuna kuna, na račun u OTP 5 milijuna kuna, u Erste banci 1,5 milijuna... Slično je bilo i s Ljubomirom S., a nakon što im je na račune uplaćeno ukupno 24,2 milijuna, počelo je podizanje novca po bankama.

Paralelno s ovom operacijom nastala je luda utrka s policijom koja je u suradnji s Državnim odvjetništvom i Uredom za sprečavanje pranja novca pokušala blokirati sredstva na računima prije nego što bi ih prevaranti uspjeli podignuti. Od uplaćenih 24,2 milijuna uspjeli su, pak, u kešu podignuti 1,8 milijuna kuna, ali to nije sve. Nakon što su mu na račun u Sberbanci sjela 4 milijuna kuna, Ljubomir S. je za 3,3 milijuna kuna od Tetragram projekta kupio 53 zlatne poluge teške oko 12 kilograma.

Ništa od plijena

Nakon što je podignuo zlato koje je platio elektronskim transferom sa svojega računa, Ljubomir S. ga je predao najvjerojatnije Mladenu K., a slično su s novcem radili i ostali okrivljenici. Kada je policija došla do njih, nisu našli niti 1,8 milijuna kuna niti zlato. Ipak, od 24,2 milijuna kuna koji su pokradeni splitskoj tvrtki spašeno je ukupno 19 milijuna, no preostalih 5 milijuna kuna u zlatu i kešu gubi se svaki trag.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 21:12