Koji je bio motiv Tonija Turčinova, načelnika općine Murter, da daje suglasnost Zoranu Pripuzu (63), nezaposlenom trgovcu iz Zagreba, za kamp koji je sada predmet istrage kad niti se radi o nekretnini koja je vlasništvo Općine, niti Općina njome upravlja.
To je jedno od krucijalnih pitanja na koja će Turčinov, kojeg je USKOK predložio kao svjedoka, morati odgovoriti istražiteljima. Upravo je utjecaj na Turčinova, ali i na Bartola Jelića, kojem je Zoran Pripuz dao punomoć da mu sređuje "papire" oko kampa, te na kupce koji su mu prodavali zemljište razlog zbog kojeg je USKOK tražio da se Pripuza pritvori, a sudac istrage splitskog Županijskog suda to i prihvatio.
Neće istražni zatvor
Pripuz je, dakako, na ispitivanju smatrao kako nema nikakva razloga da mu se određuje istražni zatvor, a isto je smatrala i njegova braniteljica, odvjetnica Željka Pokupec. Naime, Pripuz tvrdi da je od Eduarda Maržića, partnera Nede Livljanić, tražio samo savjetničke usluge jer se i on bavio kampovima te da od Nede Livljanić nije tražio ništa protuzakonito.
Pripuz također tvrdi da Turčinova uopće ne poznaje i da ga nikad nije sreo, a da je troje svjedoka koji su mu prodavali nekretnine vidio samo kod kupoprodaje i nikad više. Međutim, sud nije prihvatio argumente Pripuza i njegove braniteljice, ni prijedlog da se istražni zatvor zamijeni nekom mjerom opreza, nego ga je poslao u istražni zatvor, ali na to rješenje obrana može uložiti žalbu u roku od tri dana.
Protiv toga da im se odredi pritvor bili su i Neda Livljanić (61), umirovljena nekadašnja voditeljica Odjela za turizam pri Službi za gospodarstvo i imovinsko-pravne odnose Ureda državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji, te Dario Filipi, 54-godišnjak iz Betine koji ima svoj automehaničarski servis.
USKOK je za sve troje zatražio od suca istrage određivanje istražnog zatvora zbog opasnosti od utjecaja na desetak svjedoka koji trebaju biti ispitani tijekom istrage. USKOK je smatrao da bi Livljanić na slobodi mogla utjecati na šestero svjedoka, zaposlenika Šibensko-kninske županije, što je ona osporavala te navodila stres i teško zdravstveno stanje kao protuargument da joj se odredi istražni zatvor, ali to sudac istrage nije prihvatio.
Također nije prihvatio navode Darija Filipija kako ne postoji opasnost da bi utjecao na svjedoke, među kojima je i njegova supruga, a ona može i uskratiti svjedočenje, pa se to smatralo bespredmetnim kao razlog. No, kao razlog zašto mora biti na slobodi naveo je da mu kći koja boluje od kronične bolesti u srijedu ima zakazan pregled u Zagrebu.
Tražio je da mu se istražni zatvor zamijeni mjerama opreza, ali sud to nije prihvatio.Istražitelji su analizom dokumentacije utvrdili da je Livljanić izdala zapisnik o očevidu prema kojem Pripuzov kamp ima 10 smještajnih jedinica na 1600 kvadrata kategorije 2 zvjezdice te sanitarne čvorove za muškarce i žene, iako je inspekcija poslije utvrdila da sanitarnog čvora nema, niti ima bilo kakvih naznaka da bi tu trebao biti kamp.
Krivi potpis
I za taj je očevid potpisala kolegicu koja je navela da nikad nije bila tamo, niti ima spoznaje o očevidu, a sama Livljanić je prema evidenciji, u vrijeme kad je navodno obavila očevid, bila zapravo na bolovanju u Zagrebu i Tuheljskim Toplicama.
Istražitelji su utvrdili i da Pripuz nije bio na očevidu, iako je naveden u zapisniku, te je grafološkim vještačenjem utvrđeno da on taj zapisnik nije potpisao jer je tada bio u Zagrebu, a ne na Murteru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....