Na benzinskoj crpki Tifon u Velikoj Gorici u ponedjeljak se odvijala prava drama u kojoj je 30-godišnji otac malog djeteta nepravedno optužen za krađu goriva i odveden iz svog doma u pratnji policije.
"Sinoć je oko 19 sati policijska patrola došla na moja vrata tražiti mog sina Marka. Jako sam se prepao, odmah pomislite nešto najgore! Kažu da je pobjegao s Tifonove benzinske i nije platio gorivo. Odmah im kažem da je to nemoguća misija, račun je bio za 20 eura benzina, a moj sin ima dizelaša. Još je k tome i 80 postotni invalid, ima invalidsku iskaznicu, bio je na brojnim operacijama, ima Chronovu bolest, pa ne bi mogao ukrasti benzin i pobjeći!", ispričao nam je uzrujani otac Zoran Stijaković.
"Nakon sat vremena su ustanovili da nije kriv"
Pozvao je sina koji živi na obližnjoj adresi, a Marko je odmah došao misleći da će brzo riješiti nesporazum. No, unatoč tome što je dokazivao da je svoj račun od 10 eura odmah platio karticom, policija je rekla da Marko mora sjesti u njihov auto i vratiti se na benzinsku postaju u pratnji policije.
"Htjeli su da ide s njima u autu, inzistirali su da se to mora riješiti i da se tih 20 eura mora podmiriti. Ja sam inzistirao da ću ga ja voziti. Na kraju smo se vozili iza policije", kaže Zoran.
"Na benzinskoj smo bili više od sat vremena, na kraju je došao šef postaje i ustanovio da je Marko bio tamo, natočio za 10 eura i to platio. Ne shvaćam kako nitko drugi od djelatnika benzinske, niti od policije, nije to mogao ustanoviti u tih sat vremena.
Policija nam je rekla da su pogledali snimke nadzorne kamere prije nego su došli, ali prvi puta su utvrdili samo da je Marko bio tamo, vidjeli su samo da je natočio gorivo i ništa više. Nakon što smo došli su opet pregledavali snimke. Marko je došao do točionika broj broj 5, vidio da ne radi, i otišao do broja 2 te je tek tamo natočio gorivo i platio. Netko tko je bio na broju 5 prije njega nije platio", ogorčen je Zoran.
"Tko će nam nadoknaditi stres i neugodnosti?!"
Na kraju je, nezadovoljan policijskim postupanjem, zvao i ravnateljstvo policije kako bi se očitovali o cijelom događaju, no od njih, kaže, nije dobio nikakav odgovor niti ispriku.
"Pitao sam ravnateljstvo je li moguće da policija tako postupa, da dolaze ljudima na kućni prag zbog duga od 20 eura i izvlače ih iz kuće. Rekli su da mi ne mogu ništa reći. No, žena iz unutarnje kontrole mi je rekla da to nije normalno. Tko će nama sada nadoknaditi pretrpljeni stres i neugodnosti pred susjedima? Marko je bio na brojnim operacijama, ja imam visoki tlak i šećer, nas je sve ovo jako uzrujalo", rekao je Markov otac.
Policija kaže da je sve bilo po pravilima struke
Iz zagrebačke su policije za Jutarnji list odgovorili da su policijski službenici Policijske postaje Velika Gorica u ponedjeljak postupali temeljem zaprimljene dojave da je nepoznati vozač na benzinskoj postaji na području Velike Gorice natočio gorivo te se udaljio ne plativši ga.
- Postupajući po dojavi, policijski službenici proveli su aktivnosti s ciljem provjere identiteta osobe temeljem dostupnih informacija, u konkretnom slučaju registarskih oznaka vozila, a radi ustupanja podataka o identitetu počinitelja oštećeniku.
Primjenjujući policijske ovlasti, policijski službenici nadležne Policijske postaje postupali su u skladu sa zakonskim propisima i ovlastima te sukladno pravilima struke te su na adresi stanovanja vlasnika vozila upoznali s razlogom dolaska gdje je, s vlasnikom i dogovoreno da se, ukoliko ima vremena, zajedno s policijskim službenicima i članom njegove obitelji, uputi do benzinske postaje, a u cilju razjašnjavanja nastale situacije.
Dolaskom na benzinsku postaju, utvrđeno je da se radi o pogrešci zaposlenika benzinske postaje, što je upravo postupanjem policijskih službenika na tom mjestu i razjašnjeno, odgovorili su iz zagrebačke policije.
Kažu i da se u konkretnom slučaju nije se radilo o uhićenju ili privođenju, te da policajci nisu Stijakoviću rekli da je uhićen, već da je postupanjem policije pogreška i utvrđena odnosno da je razjašnjena nastala situacija. Dodaju i da su sve radili po pravilima struke.
- Temeljem čl. 63. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, policijski službenici kod zaprimanja kaznene prijave ili saznanja o kaznenom djelu koje se progoni po privatnoj tužbi, na zahtjev osobe ovlaštene za podizanje tužbe, dužni su poduzeti radnje radi utvrđivanja vjerojatnog počinitelja. Također, policijski je službenik dužan upoznati ovlaštenu osobu za podizanje privatne tužbe o identitetu počinitelja.
Radi utvrđivanja identiteta počinitelja kaznenog djela iz čl. 228. st. 2. Kaznenog zakona policijski službenici su ovlašteni i provode radnje kod svih takvih kaznenih djela u vidu obavljanja obavijesnog razgovora s osobom koja ima saznanja o kaznenom djelu i u vidu utvrđivanja identiteta osobe ili predmeta. Radi obavljanja obavijesnog razgovora policijski službenici mogu pozvati osobu u službene prostorije policije ili u neki drugi prostor. Osoba se može pozivati usmeno, pismeno ili telekomunikacijskim uređajem uz navođenje razloga pozivanja i svojstva pozivane osobe, kažu iz policije.
Jutarnji list je zvao i Tifon u Velikoj Gorici kako bismo i od njih saznali što se točno događalo i zbog čega im je trebalo tako dugo da riješe nesporazum. No, voditelj poslovnice koji se javio na telefon je rekao kako ništa ne može komentirati. Stoga smo im poslali upit i objavit ćemo ga kada ga dobijemo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....