Samo tri dana prije sjednice tzv. optužnoga vijeća, zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo jučer je bez ikakvoga obrazloženja povuklo optužnicu u najvećoj domaćoj medijskoj aferi, slučaju Core media, gdje se poduzetnika Vladimira Šelebaja i još četvero okrivljenika teretilo zbog izvlačenja 16 milijuna kuna iz tvrtki Core media i Media Spot koje su se bavile medijskom produkcijom.
Iako Državno odvjetništvo prema zakonu ima pravo povući već podignutu optužnicu na razdoblje od godinu dana, začuđuje da je optužnica povućena u “5 do 12”. Naime, optužnica je podignuta prije više od tri mjeseca, a optužno vijeće u ovome slučaju zakazano je za utorak.
Dorada optužnice
Riječ je o ročištu na kojemu se razmatra potvrđivanje optužnice, a ukoliko bi je sud potvrdio, tužiteljstvo gubi pravo povlačenja. Stoga je riječ o krajnjem trenutku kada tužiteljstvo ovo svoje pravo može ostvariti. O razlozima za povlačenje postoje razne spekulacije. Neke od osoba upoznate sa slučajem sumnjaju da bi se moglo raditi o doradi optužnice s obzirom na kvalifikaciju djela koja se Šelebaju i ostalima stavljaju na teret i to pogotovo u kontekstu novog kaznenog zakona koji se primjenjuje od početka ove godine.
Intenzivne aktivnosti
Već u nekoliko sudskih slučajeva pojavio se problem kontinuiteta kaznenih djela iz staroga u novom kaznenom zakonu, a radilo se upravo o djelima zloporabe položaja i ovlasti te zloporaba u gospodarskom poslovanju koje se Šelebaju i ostalima stavljaju na teret. Stoga postoji mogućnost da su tužitelji povukli optužnicu kako bi je prekvalificirali u odgovarajuća “nova” kaznena djela. No, također za povlačanje optužnice postoji još jedna vrlo realna mogućnost, a to je proširivanje optužbi iz optužnice protiv nekih novih osoba. Naime, kako smo neslužbeno doznali, tužiteljstvo je nedavno, a kada je optužnica protiv Šelebaja već bila podignuta, naglo intenziviralo aktivnosti na predmetu, provodeći jedan novi ciklus istrage, premda je podizanjem optužnice predmet zapravo bio zaključen. Po svemu sudeći, pojavile su se nove indicije zbog kojih su tužitelji i policajci “reotvorili” istragu. Tužiteljstvo je, doznajemo, hitno počelo ponovno pozivati svjedoke i okrivljenike iz slučaja te je naloženo i nekoliko hitnih grafoloških vještačenja.
Sudu predao papir
Moguće je da je razlog ovolikoj žurnosti tužitelja bio upravo rok za potvrđivanje optužnice koji se približavao. Također, iz nekih do sada pribavljenih dokaza u predmetu protiv Šelebaja, činilo se kako je uloga nekih protagonista u slučaju Core media možda puno veća nego što to žele priznati. Prije svega, riječ je o bivšoj HTV-ovoj urednici i Šelebajevoj supruzi Dijani Čuljak koja je u dosadašnjem tijeku postupka bila ispitana kao svjedok. Dok je Šelebaj suprugu optuživao da je ona zapravo bila mozak projekta, ona je rekla kako je mužu pomagala samo ponekim savjetom. Potpis na ugovoru o tajnome vlasništvu nad Core medijom objasnila je činjenicom da joj je Šelebaj davao papire na potpis a da ih ona ne bi ni pročitala jer je u njega imala bezgranično povjerenje.
No, tijekom svjedočenja na suđenju Svailanu, Šelebaj je sudu predao rukom pisane cjenike za koje tvrdi da ih je pisala Čuljak, a što bi značilo da je itekako dobro znala sve o tijekovima crnog novca. Hoće li tužiteljstvo istragu proširiti i na poznatu voditeljicu, vrlo će brzo postati jasno. Naime, ona je do sada bila ispitivana u statusu svjedoka, a ukoliko tužitelji misle protiv nje podizati bilo kakvu optužnicu, prije toga je moraju ispitati kao osumnjičenika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....