NAPAD

PREŠAO TISUĆE KILOMETARA U BIJEGU OD NASILJA, A ONDA GA BEZ POVODA PRETUKLI U HRVATSKOJ Grupa nasilnika bokserima izudarala tinejdžera iz Iraka

 Robert Fajt / CROPIX

Mladić iz Iraka brutalno je pretučen i teško ozlijeđen u utorak oko 20.10 sati na ulici karlovačke gradske četvrti Banija, a već sutradan policija je uhitila trojicu osumnjičenika - 21-godišnjaka, 36-godišnjaka i jednu maloljetnu osobu.

Policija je potvrdila da su napadači 18-godišnjeg mladića koji je od nasilja bježao tisuće kilometara pretukli bez osobitog povoda i razloga. U napadu je sudjelovalo nekoliko mladića iz toga naselja, a u grupi je bio i otac jednog od njih.

Bio je povučen

Radi se o azilantu koji je bio smješten u Domu za odgoj djece i mladeži, koji se nalazi u istom kvartu. Ravnateljica doma Nataša Vučković Ivošević rekla je da mladić još nema punih 18 te da je najstariji od njihovih osmero štićenika - izbjeglica. S teškim ozljedama lica prebačen je u Opću bolnicu Karlovac, a onda tijekom večeri odmah transportiran u KB Dubrava, gdje je u srijedu prijepodne operiran. Doznajemo da je zadobio ozljede glave, kao i da mu je slomljena vilica.

- Radi se o mirnom i povučenom dječaku vedra duha, koji nikad nije ulazio u sukobe ni s kim. Dapače, izvrsno se integrirao s drugom djecom i u lokalnu zajednicu, zna engleski i pomagao nam je u prevođenju i komunikaciji s drugim korisnicima. Ne znamo tko bi mu i zašto htio nauditi. Svi smo u šoku - rekla nam je ravnateljica Doma Nataša Vučković Ivošević.

Dječak iz Iraka u Hrvatsku je ušao bez roditeljske pratnje, kao i drugi njegovi prijatelji koji su smješteni po ustanovama sličnima ovoj u Karlovcu. Preostalih sedmero karlovačkih štićenika su Afganistanci u dobi od 14 i 15 godina. Za razliku od njih koji su tek zatražili međunarodnu zaštitu, Iračanin je u Hrvatskoj prošao birokratski put od tražitelja azila do azilanta. Ima pravo kretanja, kao i sva druga prava kao svi ostali štićenici karlovačkog doma.

- Prije njih bila je također slična grupa od sedmero djece, odlično su se uklopili i super su ih primila naša djeca. S njima su išli u grad, na klizanje i u slične aktivnosti. Iako smo im nudili pomoć u pronalasku roditelja i rodbine, oni su samoinicijativno napustili dom i otišli. Dvoje nije uspjelo prijeći granicu pa su se vratili k nama, a preostalih pet jest, javili su se kasnije i zahvalili na svemu. Bilo nam je drago čuti da su živi i zdravi - kaže ravnateljica.

Grad susreta

Ova grupa sada je u šoku, djeca se boje da će proći poput njihova prijatelja koji je završio u bolnici. Stopa nasilja u domu posljednjih godina drastično je smanjena, ravnateljica je zbog toga zahvalna policiji na brojnim edukacijama, a zahvaljujući suradnji s resornim ministarstvom, UNHCR-om i drugim institucijama djeca izbjeglice su odlično prihvaćena.

U to smo se uvjerili i sami. Dok smo čekali odgovorne ispred karlovačkog doma sam nam je prišao dječačić od desetak godina i, shvativši da smo novinari, upitao: Vi ste došli jer su tukli našeg prijatelja? Napad se dogodio nedaleko od doma, petstotinjak metara od samog središta Karlovca koji se brendirao “gradom susreta”.

Doznajemo da su mladića u glavu udarali bokserom, te da se radi o počiniteljima koji stanuju u istom naselju u kojem su bili smješteni i štićenici Doma. Po dovršetku kriminalističkog istraživanja osumnjičeni će biti privedeni pritvorskom nadzorniku PU karlovačke, a nakon toga i u tužiteljstvo.

Nakon operacije smješten na odjel

Irački emigrant, koji je teško pretučen u utorak u Karlovcu, zadobio je teške tjelesne ozljede glave. Kako smo doznali u KB-u Dubrava, na Klinici za kirurgiju lica, čeljusti i usta, mladić je nakon operacije stabilno, ali ozljede su bile velike i zahtijevale operativni zahvat.

Slomljena mu je donja čeljust, a ima i nekoliko prijeloma kosti lica. No, liječnici su uspjeli operacijom sanirati ozljede, ali trebat će mu neko vrijeme za oporavak. Mladi Iračanin nakon kratkog boravka na intenzivnoj skrbi prebačen je na odjel, kažu u KB-u Dubrava. (G. J.)

Djeci bez pratnje nije mjesto među problematičnom djecom

Nadamo se da će ovaj slučaj policija kvalificirati kao zločin iz mržnje. Činjenica je da je i ovaj mladić bio smješten u Dom za djecu s poremećajima u ponašanju, iako djeca bez pratnje koja su u Hrvatskoj nisu nužno i djeca s poremećajem u ponašanju, o čemu smo upozoravali u svojim istupima - rekla nam je Tea Vidović iz Centra za mirovne studije. Centar za mirovne studije, ali i druge organizacije koje se bave zaštitom imigranata upozoravaju na tu činjenicu, a nedavno je objavljeno kako je zbog izbjegličke krize i sve veći broj djece bez pratnje koji ulaze u Hrvatsku. Kaže kako će CMS kontaktirati i dom u kojem je bio smješten pretučeni mladić i ponuditi mu svu psihološku i pravnu pomoć, ali će ponuditi pomoć i ostatku skupine iz doma. (D.M.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 06:48