Evelin Nikolov Banev, bugarski “kralj kokaina” koji u Italiji čeka suđenje za šverc šest tona te droge, a koji je proteklih dana dospio na naslovnice nakon što su mu nepoznate osobe u Sofiji otele kćer i potom je oslobodile nakon što je plaćena otkupnina, vodio je dio svojih poslova i iz Hrvatske, piše Slobodna Dalmacija.
Riječ je o ocu i sinu, Antoniju (57) i Alessandru Melatu (27), koji su u lipnju prošle godine uhićeni u Dubrovniku. Antonio Melato, koji se protivio izručenju, ponudivši i jamčevinu od 800.000 eura, u međuvremenu je predan talijanskim vlastima, a stvar se silno zakomplicirala s Alessandrom Melatom, koji je pristao na izručenje.
S obzirom na pristanak, postupak je tekao nešto sporije, a u međuvremenu je izručenje zatražila i Francuska. Trenutno se tako čeka odluka ministra pravosuđa o tome kojoj će zemlji biti predan. U Francuskoj je Alessandro optužen za pranje novca, kao i njegov brat Andrea Melato, koji je uhićen u Španjolskoj 2010. godine.
Iako se postupak u Italiji odnosi i na prikrivanje nezakonito stečenog novca, a za iste optužbe sinove Antonija Melata traži i Francuska, u Hrvatskoj im imovina, prema podacima do kojih smo mogli doći, nije blokirana. U jednom je trenutku čak, zbog proteka roka od 40 dana predviđenog za izručenje, Alessandro Melato pušten na slobodu.
No, nakon žalbi USKOK-a vraćen je u pritvor. Hrvatska je tako za dlaku izbjegla međunarodnu blamažu, jer se pokazalo da je uloga dvojice Talijana u organizaciji Evelina Baneva bila i te kako važna. Antonio Melato u svojim je rukama imao cjelokupno organiziranje šverca – pronalazio je brodove, organizirao preinake potrebne za krijumčarenje, te je pronalazio posade.
Allesandro Melato dok je imao 16 godina
U tome mu je, prema optužnici, pomagao sin Alessandro. Antonio Melato u Dubrovnik se doselio prije desetak godina, a za njim i njegov sin Alessandro, i vlasnik je, prema pisanju medija, više nekretnina, kao i luksuznog broda koji je dugo bio vezan u dubrovačkoj ACI-jevoj marini.
Osim toga, otac i sin otvorili su u Hrvatskoj i dvije tvrtke, a Alessandro se i oženio. Prema optužnici podignutoj u Italiji u srpnju prošle godine, nakon što je cijela skupina razotkrivena u sklopu međunarodne akcije nazvane “Magna Charta”, Evelin Nikolov Banev upravljao je mrežom koja je krijumčarila kokain iz Argentine i Venezuele.
Rad na raskrinkavanju skupine trajao je gotovo cijelo desetljeće, a sama operacija “Magna Charta” od 2007. godine, kad se počelo s prvim praćenjima i tajnim nadzorom. Prije toga nekoliko je kurira, Bugara, zaustavljeno s manjim pošiljkama na aerodromima u Rimu, Milanu i Amsterdamu.
Nakon što su provjereni njihovi kontakti, talijanske vlasti shvatile su da krijumčarenje vodi upravo Banev, koji je u to vrijeme pobjegao iz Bugarske pred sve izglednijom istragom, kao i vjerojatno pred kriminalnom konkurencijom. U Bugarskoj se, pak, njegovo bogatstvo objašnjavalo poslovima na burzama i nekretninama.
Krijumčarenje kokaina brodovima ispočetka se odvijalo preko Baleara i Španjolske, no kako su pošiljke droge počele padati u ruke policije, navode talijanske vlasti, šverc je išao preko drugih zemalja u Europi, uključujući i Hrvatsku.
Prva velika pošiljka kokaina u sklopu ove operacije, a do čije je zapljene došlo upravo zahvaljujući nadzoru nad Antoniom Melatom, pala je 14. veljače 2007. godine, kad je 100 milja sjeverozapadno od Madeire zaustavljena jedrilica “Blaus VII” u kojoj su bile skrivene dvije tone kokaina, a uhićena su tri člana posade.
Vlasnik broda Matthias Voltan uhićen je nakon završetka cijele operacije, a upravo su kontakti s njim jedan od ključnih dokaza protiv Antonija i Alessandra Melata. Istog dana, 14. veljače 2007., španjolski su carinici na teretnom brodu “Challenger” pronašli četiri tone kokaina. Uhićeno je sedam članova posade.
Nakon ovih zapljena, Antonio Melato bacio se na organiziranje novih pošiljki – među ostalim, i da bi se pokrpali “minusi” zbog zapljena droge. Kao što je “Slobodna” pisala u vrijeme uhićenja oca i sina, njihovi susjedi u Župi dubrovačkoj primijetili su povremena višetjedna izbivanja Antonija Melata.
U to vrijeme, tijekom 2008. godine, on je dosta vremena boravio na Kanarima, odakle je pokušao organizirati pošiljke koje su trebale biti prebačene jednom jedrilicom marke bavaria 47, kao i motornim brodom “Libertad”. Ukupno je bilo spremno tri tone kokaina, a ruta je taj put trebala ići preko Afrike. No, do pošiljke nije ni došlo jer je ekipa u međuvremenu pohvatana. Ukupno je uhićeno 30 osoba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....