EKSKLUZIVNO

Stiglo pismo u zatvor na Kreti, prvi navijač Dinama mogao bi na slobodu, doznali smo datum

Uz poziv mu je napomenuto da ponese i sve svoje stvari

Privođenje navijača

 Ronald Gorsic/Cropix

Jedan od 102 Bad Blue Boysa koji su zatvoru na Kreti dobio je poziv za davanje iskaza na sudu u Ateni 5. prosinca, doznaje Jutarnji list iz izvora bliskih obiteljima uhićenih. Uz poziv mu je napomenuto da ponese i sve svoje stvari, pa se spekulira da bi nakon toga mogao biti pušten na slobodu, ali zasad nema službene potvrde te informacije. Odvjetnik uhićenih navijača Atanos Kaimenakis poručio nam je kako još uvijek nije primio službeni dokument da je na nožu 35-godišnjeg navijača koji je u međuvremenu ispitan i pušten nađen DNK.

Nema drugih informacija o tome je li još netko među Boysima dobio poziv za davanje iskaza pred sudom. Nakon što su hrvatski sudovi odbili nekoliko grčkih Europskih uhidbenih naloga (EUN) za pripadnicima BBB-a zbog nereda od 7. kolovoza, jer su bili nepotpuni, Grci su dopunili naloge te ih ponovno poslali u Hrvatsku. Konkretno izvanraspravno vijeće zbog nepotpunih naloga odbilo je donijeti odluku o tri takva naloga, onoga protiv Filipa Ž. te Ivana P. i Kristijana P., a navodno su i na drugim sudovima u Hrvatskoj zbog identičnoga razloga odbijeni i drugi grčki EUN-i.

Ponovno odluka o izručenju

Kako je to detektiralo izvanraspravno vijeće zagrebačkoga Županijskoga suda, nalog nije sadržavao odluku grčkoga tijela, najvjerojatnije tamošnjega suda, kojom se traženim navijačima u toj zemlji u odsutnosti odredio istražni zatvor. Sada su takva rješenja, pak, naknadno dostavljena te će sudovi morati ponovno donositi odluku o izručenju, odnosno predaji Grčkoj. Poznajući dosadašnju praksu hrvatskoga postupanja prema osobama traženim putem EUN-a, ova dopuna grčkoga naloga mogla bi značiti ozbiljne probleme u procesnoj poziciji za tražene BBB-ovce. Naime, od ulaska RH u Europsku uniju, odnosno od početka primjene EUN-a kod nas, hrvatsko pravosuđe je praktički zauzelo stav da, ako je nalog valjan, izruči sve tražene osobe. Dakle ovaj eurokomformistički stav traži jedino da to kazneno djelo postoji i u hrvatskom zakonu, tzv. dvostruka kažnjivost te da se djelo za koje je raspisan EUN nalazi u katalogu za koje je prema EUN-u predviđeno izručivanje. Osnovanost sumnje u optužbe koje iznosi zemlja tražiteljice se ne provjerava jer čitav institut počiva na međusobnom povjerenju u pravosudni sustav druge zemlje članice.

‘Zaboravni Grci‘

U ovome slučaju se pak dogodilo da je Grčka propustila ispuniti čak i najosnovniju formu EUN-a, odnosno "zaboravila" je u nalog staviti rješenje o određivanju istražnoga zatvora. Međutim, to je nešto što se relativno lako ispravi, a to se sada i dogodilo. Osim zbog navedenoga nedostatka u nalozima, Hrvatska je dio traženih pripadnika BBB-a, zasad, odbila izručiti jer se u RH protiv njih vode postupci za druga kaznena djela, a što također predstavlja razlog za privremeni prekid postupka predaje dok se ti postupci u RH ne okončaju. Tako su kaznena djela koja su počinili u RH zapravo postali zaštita od izručenja dijelu BBB-a, a u većemu su se problemu našli oni protiv kojih se u RH ne vode kazneni postupci.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 23:48