U nastavku suđenja studentu R.Š. (20), optuženom za obljubu bez pristanka i pokušaj ubojstva vršnjakinje u privatnoj kući u Podstrani krajem 2012. godine dva sudska vještaka su ostala pri svom mišljenju kako su teške ozljede nanijete rotirajućim predmetom. Njihovo svjedočenje ide u korist optužnice koja tereti studenta za pokušaj ubojstva za što je bitno da se dokaže da je optuženi koristio neki predmet, piše Slobodna Dalmacija .
Djevojka je od ozljeda unutarnjih organa umalo umrla zbog krvarenja, a spašena je hitnom liječničkom intervencijom i operacijom kirurga dr. Hrvoja Tomasovića. Njene ozlijede su u sklopu istrage vještačila trojica liječnika i sudskih vještaka: dr. Antonio Alujević, vještak sudske medicine, dr. Boris Bačić, ginekolog i dr. Zdravko Perko, abdominalni kirurg i predstojnik Klinike za kirurgiju KBC-a Split.
Kombiniranim nalazom i mišljenjem procjenili su kako nije moguće da su ozlijede nanijete rukom već je moralo biti upotrebljeno neko sredstvo. Nisu se izjasnili o kojem se predmetu radi, ali pretpostavka je kako je upotrijebljeno rotirajuće sredstvo. Tijekom očevida u kući gdje se dogodilo ozljeđivanje i pretragom okolice nije pronađen predmet za koji bi se moglo pretpostaviti da je upotrebljen za nanošenje ozljeda.
U ponedjeljak ujutro na suđenje su došli dr. Alujević i dr. Bačić koji su se izjasnili isto kao i u svom nalazu i mišljenju isključujući da su ozljede nanijete rukom. Dr. Perko se ispričao sudu zbog spriječenosti te će on svoj iskaz dati početkom studenog.
Svjedočila je i prof. dr. Davorka Sutlović na okolnosti toksikološkog vještačenja. Nalazom krvi koja je uzeta od R.Š.-a nakon nemilog događaja utvrđeno je da je bio pripit. Za ozlijeđenu djevojku nije napravljeno toksikološko vještačenje krvi jer nije bilo primarno da joj se uzme uzorak za analizu alkohola pošto joj se spašavao život.
Optuženi student R.Š. od početka postupka tvrdi kako nije kriv i kako se radilo o dobrovoljnom odnosu, a što se tiče samog ozlijeđivanja ne sjeća se kako je do toga došlo. Ozlijeđena djevojka, koja se još uvijek nije oporavila, također se ne sjeća što se dogodilo. Njihovi vršnjaci s kojima su se družili to poslijepodne posvjedočili su kako su se konzumirala alkoholna pića i marihuana, a njih dvoje su u jednom trenutku ostavili same u jednoj od prostorija.
Teške i po život opasne ozlijede koje je zadobila djevojka nesporne su, ali je sporno kako su nastale. U slučaju da se ne uspije dokazati da se koristio neki predmet radilo bi se o blažoj kvalifikaciji nanošenja teških ozljeda. Upravo zato je branitelj mr. sc. Željko Gulišija tijekom suđenja angažirao i vještake iz Rijeke koji su na temelju medicinske dokumentacije ocijenili kako postoji mogućnost nanošenja opisanih ozljeda rukom. Ukoliko sud ne prihvati privatno vještačenje kao dokaz, vjerojatno će biti potrebno napraviti novo na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, piše Slobodna Dalmacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....