Svećenik don Ivica Sinanović koji se noćas u svojoj kući u Banićima sukobio i pod još nerazjašnjenim okolnostima ubio predsjednika Mjesnog odbora Marka Kraljevića, u studenom 2011. za Dubrovački vjesnik dao je intervju kojemu je povod bio upravo sukob s Kraljevićem.
Župnik je, osim svojim izgledom i činjenicom da je biker, pažnju javnosti privlačio otvorenim kritiziranjem zbog čega je imao problema i u svojoj prijašnjoj župi, u Dubravci u Konavlima. Mještani su suzdržani u davanju izjava o Sinanoviću i Kraljeviću. Tvrde da je policija upoznata sa svim informacijama od početka njihova sukoba.
Dubrovnik: Kontroverzni svećenik u svojoj kući ubio lokalnog moćnika! Mještani su čuli lupanje i vikanje
Naime, u uvodu pisma redakciji Dubrovačkog vjesnika stajalo je: "Tri obitelji otjerale su velečasnog don Ivicu Sinanovića, dobrom velečasnom ubili psa metkom u glavu usred crkvenog dvorišta". Ovaj svećenik se već na prvi pogled nije uklapao u tradicionalnu sliku koju narod obično ima o jednom župniku.
Taj je četrdesetdvogodišnjak, naime, biker i član Moto kluba 'Dvije rote', ima dugu kosu, nosi motorističku odjeću i ni po čemu ne biste pomislili da pred vama stoji svećenik. Zadnjih godinu dana župnik je Župe sv. Marije Magdalene u Banićima, gdje od pojedinaca od samog početka svoje službe, kako kaže, doživljava neugodnosti. Možda je malo reći neugodnosti, s obzirom da je netko nepoznat njegovog psa ljubimca lišio života metkom u glavu, što nakon razgovora s biskupom nije prijavio policiji jer se, kako kaže, 'nisu željeli kompromitirati'.
"U Banićima sam želio riješiti problem manjka grobnih mjesta za petnaestak obitelji i proširiti mjesno groblje, ali su se Mjesni odbor i Općina tome usprotivili. Mještani su trebali samo platiti iskop i pravljenje grobnica, što bi ih koštalo oko 15-ak tisuća kuna", kaže don Ivica. "Ali Mjesni odbor tužio me i policija je izlazila dva-tri puta. Kad je policija vidjela da je sve u redu, nisu više dolazili. Općina je ljudima prodavala grobna mjesta za 35 do 40 tisuća kuna, a kod mene bi bilo puno jeftinije pa se postavilo pitanje 'odakle meni to pravo'", kaže don Ivica Sinanović. Uspjeli su u svom naumu jer su radovi zaustavljeni, dodaje. No, nezadovoljni pojedinci i dalje žele njegov odlazak.
"Kad su me tužili biskupu, otišao sam na razgovor u Biskupiju i za to vrijeme ubili su mi ljubimca na kućnom pragu. Na autu su mi ostavili poruku da je to 'upozorenje pred kaznu', psovali me, prijetili smrću...", kaže don Ivica. "Gađali su me kamenom prije svete mise", priča o ovim nevjerojatnim, nasilničkim metodama protiv njega. "Pokušavaju me ukloniti jer im smetam, a svi ti koji su me tužili biskupu nikad se nisu predstavili imenom i prezimenom, što je jako žalosno. A ništa loše nisam učinio",ističe i dodaje da ga je otac biskup ostavio u Banićima mada to znači njegovo 'kaljenje s takvim ljudima'.
Problemi svećenika i hrvatskog branitelja, započeli su u Župi Dubravka u Konavlima, gdje se također sukobio s pojedincima. Prije dolaska u Župu Banići, službu je obnašao u Blatu, u Korčuli i na Pelješcu, a zaređen je u Dubrovniku 2004. godine. Don Ivica Sinanović premješten je u Baniće s mjesta župnika u Dubravci gdje su nemili događaji svojevremeno kulminirali čak i njegovim privođenjem. Zbog vrijeđanja policijskog službenika sud ga je kaznio plaćanjem globe.
Sve je počelo zbog, kako kaže don Ivica, 'razuzdanih zabava u Domu kulture koji zovu 'Skandal', kamo su dovodili striptizete iz Trebinja i Crne Gore koje su se bavile i nemoralnim radnjama'. U publici je često bilo puno maloljetnika, zbog čega se don Ivica, kako kaže, sukobio s policijom koja 'ništa nije poduzimala kako bi rastjerala nemoral iz Mrcina' nego ga je, dapače, 'i poticala'.
"Sve se to događalo nasuprot crkve", kaže don Ivica. "Mladež se trovala, a ja sam nekima stao na žulj, zbog čega su me napali i potjerali, upravo pet obitelji. I tamo su mi prijetili smrću", priča don Ivica. "Preseljen sam, ali je problem u Mrcinama ostao isti. U Domu kulture još uvijek je noćni klub znakovitog imena 'Skandal' gdje se i dalje dovode striptizete, a maloljetnici ih gledaju", kaže don Ivica te dodaje kako su 'mještani čak pisali peticiju za njegov ostanak, a od njih 430, 415 je bilo za to da ostane'. Danas imaju novog župnika koji više ne živi u Dubravci, nego u Pločicama, daleko od 'Skandala', ističe. Prozvani članovi KUD-a 'Napredak Dubravka' kažu tek kako se u Domu kulture 'organiziraju tradicionalne zabave', a da su sa svećenikom imali problema zbog otuđenih keramičkih pločica. Prijavili su ga Državnom odvjetništvu u Dubrovniku, koje je utvrdilo da je svećenik počinio kazneno djelo samovlasti. Udruga će za otuđene keramičke pločice tražiti obeštećenje.
Predsjednik Mjesnog odbora Banića Marko Kraljević, pak, prozivao ga je za nepravilnosti prilikom proširenja groblja koje je napravio 'na svoju ruku' i protiv prostornog plana.
"Svećenik je počeo raditi groblje bez suglasnosti crkvenog odbora koje je prethodno raspustio u cilju da nikome ne mora polagati račune. Po prostornom planu ono tamo ne može biti. Prijavio sam ga policiji i intervenirao kod biskupa koji mu je naredio da sve vrati u prvobitno stanje", istaknuo je Kraljević. Što se tiče likvidacije svećenikova psa, kaže da 'ne zna tko je to učinio'.
"Već su počeli pričati da sam ja, ali sam u to doba bio u Kalosu. Svećenik je 'malo na svoju ruku' i ima oružje, tako da po selu pričaju da je to možda i sam napravio. Ukida nam svece i zavjete, sipa mržnju s oltara pa je crkva, koja je nekada bila prepuna vjernika, ostala prazna", kaže Kraljević. Najavio je da će se za dvadesetak dana okupiti zbor građana kako bi se ljudi izjasnili jesu li za to da svećenik ostane u selu ili ne, pisao je u studenom 2011. Dubrovački vjesnik o sukobu svećenika i mjesnog načelnika.
U Banićima je starija mještanka za svećenika osumnjičenog za ubojstvo kazala je da je bio dobar svećenik, piše Dubrovački vjesnik.
'Don Ivica bio je župnik u Banićima i lisačkoj župi. Poznato je kako su ga stariji žitelji sela lisačke župe cijenili jer ih je redovito posjećivao i posvećivao im pažnju. Uvijek vam je tako, onaj nije dobar jednome, a drugi drugome. U Slanome je bila ta festa, a što je dalje bilo ne znam', kazala je mještanka Banića.
Ubijeni Kraljević bio je umirovljenik, ali politički aktivan kao HDZ-ov općinski vijećnik u Dubrovačkom primorju i predsjednik Mjesnog odbora Banići. Rijetki mještani koji su anonimno pristali kratko govoriti za Dubrovački, i za njega imaju riječi hvale.
'Možete se posvađati stotinu puta, ali to ne znači da treba ubiti čovjeka! Policija je od prvoga dana upoznata sa svime' – rekao je jedan mještanin, ali nitko od njih ne želi govoriti o prirodi sukoba između svećenika i predsjednika MO-a, kao ni o tome radi li se isključivo o njihovom međusobnom sukobu.
U Općini Dubrovačko primorje, načelnik Nikola Knežić i njegov zamjenik Pero Maškarić u nevjerici zbog noćašnjeg događaja, također, ostaju bez komentara. Kraljević je bio predsjednik Mjesnog odbora pet godina. Ponad svega, za njega kažu kako je bio miran čovjek. Zadnji put su se vidjeli sinoć, na svečanoj večeri uz Dan Općine i 20. godišnjicu oslobođenja Dubrovačkog primorja. Nakon toga, oko 23 sata razišli su se, a tko je gdje pošao, općinari ne znaju.
'Policija zna više. Možemo samo nagađati što se dogodilo. Imali su određene nesuglasice, ali nikada se o tome službeno nije razgovaralo. To je bila stvar Mjesnog odbora i crkovnog vijeća', kažu u Slanome.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....