U nastavku suđenja bivšem načelniku PP Sisak Marijanu Deteliću (44), kojeg USKOK tereti za trgovanje utjecajem, na Županijskom sudu u Zagrebu ispitana su trojica sisačkih policajaca kojima je bio nadređeni.
Sva trojica su ostala kod ranijih iskaza iz istrage tako da su u sudnici odgovarali na pitanja, a ujedno su im predočavane i snimke videonadzora unutar zgrade sisačke policije za inkriminirani datum na kojima su i oni sami. A sve radi događaja od toga dana zbog kojeg je policajac M.P. prijavio Detelića USKOK-u da je pokušavao manipulirati s porukama iz oduzetog mobitela Ervina Mehinovića, lokalnog poduzetnika i njegova poznanika. Prema optužbi, Detelić je tražio podređenog da izbriše sve poruke u mobitelu koje je osobno ranije razmijenio sa Mehinovićem.
Pa se tako D.T. prisjetio u sudnici da je cijelu 2022. putovao sa Detelićem kojeg je vozio u svome autu do Strossmayerove ulice gdje bi ga preuzeo drugi kolega i vozio do kuće u Zagrebu.
- Ne sjećam se o čemu smo toga dana u autu razgovarali niti je li spomenuo ikakvu proslavu kod Josipa Plodinca, direktora MIP-a. Za njega znam samo da je poduzetnik i doista se ne sjećam da bi ga Detelić spominjao. A vezano za cijelu situaciju, ja sam dao iskaz u disciplinskom postupku. Tog dana znam da sam bio u PP jer mi je predočena snimka videonadzora odnosno fotografije, ali meni je svaki dan isti jer s posla odlazim u 15.30. I uvijek na isti način odlazimo s posla, naši uredi su povezani te kad dolazimo do dežurstva pitamo šefa smjene što ima novo, zadržimo se minutu i zajedno odlazimo prema autu – prisjetio se policajac D.T. Potom mu se predočava snimka iz hodnika postaje pa svjedok opisuje da se prvi vidi M.P, onda Detelić pa tek on.
- Stajao sam tako da sam mogao čuti razgovor između Detelića i M.P., ali se razgovora ne sjećam – pojasnio je još policajac pa mu je predočen dio iskaza kolege M.P. koji je rekao: ‘Načelnik me pitao gdje je Šeki (...) idem pripremiti pouku o pravima kako bih ispitao Mehinovića‘.
- Sigurno bih zapamtio takav razgovor jer nije u skladu s pravilima struke. Između mog ureda i ureda operativnog dežurstva je 10 metara udaljenosti i stvarno se ne sjećam jesam li na putu do ureda pa do dežurstva, a prije tog dijela koji se vidi na snimci, susreo M.P. Inače, rijetko se događa da Detelić i ja ne izlazimo iz postaje u isto vrijeme. Vrata mog ureda prema sobi tajnice su uvijek otvorena dok su Detelićeva uvijek bila zatvorena, a ja iz svoga dijela mogu vidjeti kada on napušta ured. Što se tiče M.P., poznavao sam ga kao i bilo kojeg drugog kolegu. O njegovom radu mi je poznato samo ono što čujem na kolegiju. Za njega nisam čuo ništa ni loše ni dobro, generalno se o njemu nije pričalo da je ovakav ili onakav. A vezano za njegovu kandidaturu za načelnika PP, ne znam jel bio ozbiljan kandidat. Javio se na natječaj pa je vjerojatno bio. No nisam bio u komisiji pa ne znam – zaključio je D.T. ističući da nije čuo nikakvu priču o tome koji je broj bodova koji kandidat za načelničku fotelju, kad je pobijedio Detelić, bio dobio.
Policajac H.H. se, pak, odgovarajući na pitanja prisjetio da je tijekom pretrage u Mehinovićevom autosalonu, poduzetnik odložio svoj mobitel na stol ispred kolege M.P. dok je ispisivao potvrdu.
- Ja sam stajao na ulazu u auto salon par metara dalje. Kad je Mehinović pokazivao poruke i predložio da se iste poslikaju, rekao je da mu mobitel treba za posao, da taj broj imaju svi i da mu radi toga treba. A kad sam bio na sisačkom tužiteljstvu predao sam bio službenu bilješku koja odgovara pročitanom iskazu. Na ispitivanju u USKOK-u se, pak, nisam koristio bilješkama već sam pričao iz glave. Što me ponukalo da pričam o događajima iz lipnja i prije tog vremena? Odlučio sam napisati sve što mi je poznato nakon što se sve ovo dogodilo.
- Na povratku sa pretrage od Mehinovića, došao sam na prvi kat postaje te sam negdje na sredini hodnika sreo Detelića. Nismo imali nikakav kontakt. Kad sam se presvukao i otišao u dežurstvo, vidio sam ga kako ulazi u zgradu ispred koje je bio Mehinović s kojim je bio razgovarao. Jel‘ bio kraći sastanak u uredu M.P. prije odlaska u pretragu? Ne sjećam se, a i želio bih napomenuti da ja od početka nisam bio određen za tu pretragu već sam trebao ići na drugu u Petrinju no zamijenili smo se radi privatnih obaveza. I jedino čega se oko toga sjećam je da su me zadužili da u slučaju pronalaska kakvih tragova kod Mehinovića obavim očevid i to sam učinio – ispričao je H.H. na čiju istinitost iskaza je obrana prigovorila ukazujući da činjenično snimke videonadzora u postaji govore drugo.
Policajac M.M. je na pitanje tužiteljstva, potvrdio da je u uredu na početku pretrage Mehinović predao mobitel kolegi policajcu M.P. Potvrdio je i da je sastavio službenu bilješku koja je predana na ODO Sisak, no nije se mogao sjetiti je li sastavljena toga dana kad im je M.P. Ispričao što (mu) se odgodilo ili koji dan kasnije. Ujedno je otkrio i da se nakon povratka u postaju s pretrage iz auto salona susreo u postaji s Detelićem, ali se nije mogao sjetiti gdje točno no bio je siguran da te zgode nisu komunicirali.
Iako je podnositelj prijave protiv Detelića na sudu tvrdio da je prije pretrage u njegovu uredu bio sastanak gdje su dogovarali strategiju, policajac M.M. se nije mogao sjetiti da je sastanak bio odran inkriminiranog dana oko podneva vezano za pretragu kod Mehinovića.
- Ako i je bio takav sastanak, ja na njemu nisam bio prisutan. Sjećam se da je Mehinović dugo vremena prosvjedovao oko oduzimanja mobitela te je kazao među ostalim i da mora isplatiti preko mobitela plaću radnicima. Ali se ne sjećam jel‘ to realizirano bilo. I ne, M.P. mu niti u jednom trenutku nije rekao da će mu vratiti mobitel već mu je objašnjavao daljnji postupak postupanja s mobitelom odnosno da ga prvo mora oduzeti nakon čega će o tome dalje odlučivati državno odvjetništvo – pojasnio je policajac M.M.
Potom mu je u sudnici predočen iskaz kolege M.P. koji je naveo da mu je "Detelić, nakon što mu je rekao da će se za mobitel tražiti pretraga, kazao da to nije potrebno već da poslika sadržaj eventualno inkriminirajućih poruka Mehinovića i drugih osumnjičenika te da mu nakon toga vrati mobitel".
- Jeste li ikad kao policijski službenik postupali u svome poslu na ovakav način vezano za mobitel koji treba oduzeti? - zanimalo je za kraj sutkinju na što joj je svjedok odgovorio da nije nikada već da bi "samo ponekad kod kaznenih djela prijetnji fotografirali mobitel".
Na prošlom ročištu, podsjetimo, saslušan je policajac M.P., inicijator kaznene prijave protiv Detelića a čiji su dijelovi iskaza na današnjem suđenju predočavani svjedocima.
- Radili smo istraživanje vezano za jednu pronevjeru i krađu goriva te smo došli do trojice osumnjičenih među kojima je bio i Ervin Mehinović. Za dan poslije smo planirali pretrage na dvije lokacije od kojih je jedna bila u Mehinovićevoj autokući i za kojeg mi je Detelić rekao da postoji mogućnost da ga Ervin spomene ali da nema ništa s njim te da nekad popiju kavu. Otišli smo u pretres, Ervin je negodovao ali se brzo primirio te otkrio da mu je neki tip dopremio to gorivo. Kako su u tom kaznenom djelu bila trojica rekao sam mu da ćemo telefon privremeno oduzeti. Počeo je kukati, da mora isplatiti plaću radniku i da mu mobitel treba za posao. Pozvali smo ga da za nama dođe u postaju na ispitivanje jer je osumnjičen. A Detelić me po dolasku u PP pitao jesam li svjestan da Ervinu mobitel služi za obavljanje posla na što sam mu odgovorio da mene to nije brige. Nakon 15-ak minuta, dok sam pisao pouku o pravima, načelnik me nazvao i pitao što ima sa Ervinovim mobitelom i da on dolje čeka. Ponovio mi je opet da mu je mobitel za posao i da ga informiram o ishodu - prisjetio se M.P. dodajući da je nadređenom kazao da će vidjeti sa DORH-om jel ima potrebe za pretragom mobitela.
U iznošenju obrane Mehinović, dodao je dalje svjedok, nije spomenuo načelnika nego samo tu priču oko pronevjere goriva, a nakon što je Deteliću obznanio da mobitel ide na odvjetništvo s kaznenom prijavom, nazvao ga je šef preko Whatsappa .
- Pitao me gdje je mobitel, jel otključan i jel ima PIN te da je sa Ervinom ranije možda komunicirao oko kupoprodaje auta ali i da mu nikada nije sredio kaznu. Da bi mi nakon svega toga rekao: ‘Ajde, odi ti to i obriši‘. Kazao sam mu da nema šanse, pitao ga jel lud i da zaboravi pa mi je na kraju rekao da to onda napravim kad bude pretraga mobitela. Nema šanse, rekao sam mu opet i nije mi bila jasna ta ideja jer je mobitel nov i sve pamti. Otišao sam s posla kući, pa me na mobitel zvao Ervin rekavši da svratim kod njega u salon jer da smo ostavili neki dokument tijekom dolaska i pitao me usput i za mobitel. Radi mobitela Ervin me zvao i idući tjedan i to dok sam bio na DORH-u kad sam prijavljivao Detelića. Objasnio sam mu da protiv njega ide prijava i da će dalje o svemu pa i o mobitelu, objasnio je još svjedok, odlučiti tužiteljstvo.
Odgovarajući dalje na pitanja, policajac je pojasnio i da ga Detelić uoči Mehinovićeva ispitivanja u PP nije striktno tražio da poruke briše nego u drugom navratu kad mu je rekao da prijava ide na ODO i da je mobitel oduzet.
Sud je potom zanimalo jel se nekome požalio oko te situacije, na što je policajac rekao da je te da je nakon toga cijeli vikend razmišljao što učiniti i da dvije noći nije spavao, pa je kontaktirao prvo jednu sisačku tužiteljicu pitavši za savjet. Kroz razgovor su zaključili da je tu riječ o kaznenom djelu, da se goni po službenoj dužnosti i da to ne može proći ispod radara.
- Onda sam to rekao i kolegama policajcima misleći da je i njih šef nešto slično tražio. Taj mobitel je cijelo vrijeme bio kod mene, u ladici zaključan sve do predaje na ODO Sisak gdje me upravo Detelić sa zamjenikom, jer im je bilo usput i nije bilo slobodnih vozila, odvezao.
Svjedoku su potom predočene snimke videonadzora iz postaje i njegovi screenshotovi s mobitela te pritom zaključuje da "vrijeme sa kamera ne odgovara stvarnom vremenu".
- Od našeg cjelokupnog razgovora i u hodniku i na telefonu inkriminiranog dana jesam li vam što naložio da napravite? - pitao je Detelić svog bišveg podređenog te dobio direktan odgovor: "Da, tražili ste da obrišem poruke između vas i okrivljenog Mehinovića. Nastavno na to Detelića je potom zanimalo zašto onda u službenu bilješku koju je nosio na DORH nije napisao i to što sada tvrdi da mu je naložio? -Nemam odgovor na to pitanje – zaključio je policajac.
Ervin Mehinović, čovjek radi čijeg se mobitela Detelić ‘poskliznuo‘ o zakon, u sudnici se prisjetio da je sve počelo kada se "ispostavilo da gorivo koje je dobio pod račun od jednog čovjeka nije bilo njegovo."
- Desetak policajaca mi je došlo u autokuću, pokazao sam im spremnike i teretno vozilo te sam morao radi toga otići za njima u PP Sisak. Po dolasku u postaju sreo sam Detelića, rukovali smo se, rekao mu da sam došao na ispitivanje i razišli smo se. Na ispitivanju sam tražio policajca da mi kaže kad će mi vratiti mobitel, ali su me lagali, obećavali vraćanje. Moj odnos s Detelićem? Znamo se pet godina, prijatelji smo, do dva puta mjesečno popijemo kavu. Od njega nikad ništa protuzakonito nisam tražio. Imam firmu, rent-a-car i te 2022. smo platili 570.000 kuna prometnih kazni jer bude i po dva prekršaja dnevno a njega sam pitao za jedan prometni prekršaj jel plaćen da se izbjegne ovrha. S njim sam komunicirao i oko informacije oko jednog upravnog postupka oko dobivanja državljanstva za stranog igrača koji je tada igrao za Segestu i kojem je isticala radna dozvola, a koji je prešao nešto kasnije u jedan drugi klub – prisjetio se u sudnici poduzetnik Mehinović istaknuvši da je s M.P., policajcem s početka priče, već imao problema. Bilo je to mjesec dana nakon istraživanja oko pronevjere i oduzimanja mobitela kada mu je M.P. s kolegom došao u HNK Segestu zbog liječničkih pregleda igrača. Došao je, tvrdi, bez sudskog naloga ispitivati sve oko liječničkih dozvola za igrače, ali i naglasio pritom da on za to uopće nije nadležan.
Detelićeva odvjetnika Ivu Farčića je zanimalo je li ikad s Detelićem razmjenjivao podatke o osobama koje koriste njegova rent-a-car vozila na što je Mehinović priznao da je sa više policijskih načelnika pa tako i sa Detelićem komunicirao jer im je davao podatke o sumnjivim osobama s kojima je sklopio ugovor o najmu automobila.
- Dosta je krijumčarenja ljudi, migranata, a jednom sam Deteliću dostavio ugovor sa zakupcem auta i na temelju kojeg je došlo do zaplijene najveće količine droge na području PU sisačko moslavačke – zaključio je za kraj Mehinović.
Prehrambeni tehničar Josip Plodinec iz sisačkog MIP-a je, pak, ispričao da je Detelića, koji mu je ujedno i susjed s vikendice, kontaktirao radi krađe goriva u firmi.
Rekao je da će poslati kolege i došli su brzo, uzeli sve podatke, račune, izliste kartica i popise korištenih vozila i lokacije gdje se gorivo točilo. Zatim sam sa direktoricom otišao u PP potpisati kaznenu prijavu te sam na odlasku sreo Detelića i pozvao ga k sebi u vinograd na rođendansku proslavu. Prije ponovnog našeg susreta na fešti, iz policije su mi javili da su našli tko je krao gorivo, da su našli 3000 litara i da pošaljem kamion po to. A na fešti kasnije, Detelić i ja smo se tek kratko dotakli te teme i taman je tada netko od kolega zvao njega pa sam mu rekao da im se zahvali i da ih pohvali – prisjetio se svjedok.
Na početku suđenja, inače, Detelić je odbacio krivnju te otkrio da je suspendiran s mjesta načelnika sisačke policije ali i da je rješenjem Disciplinskog suda MUP-a od lanjskog srpnja, oslobođen za jednu težu povredu službene dužnosti.
Kako smo već pisali, tijekom istrage Detelić se branio da mu je podmetnuto jer da je sa policajcem koji ga je prijavio od ranije bio u sukobu.
- Nije istina da sam tražio da izbriše ikakve poruke, niti da vrati mobitel. Motiv da me lažno prijavi možda je to što mi je bio protukandidat za mjesto načelnika postaje 2020. te zato što sam ga više puta upozoravao da kasni na posao – branio se među ostalim Detelić od optužbi u tužiteljstvu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....