RATNI ZLOČIN

Tko je Nikola Kovačević, uhićen za masakr nad 56 Hrvata u Baćinu

 Igor Sambolec/Cropix

SISAK – U subotu 13. ožujka, oko 13.50 sati, na graničnom prijelazu u Hrvatskoj Dubici uhićen je Nikola Kovačević (60) iz Hrvatske Dubice, koji je već 15 godina stanovnik Srbije. Provjerom u evidenciji MUP-a utvrđeno je da je za njim raspisana međunarodna potraga zbog kaznenog djela ratni zločin protiv civilnog pučanstva, odnosno za sudjelovanje u masakru nad 56 Hrvata u Baćinu, te je uhićen i proveden istražnom sucu Županijskog suda u Sisku.

Kako je Kovačević jedan od 15 osumnjičenih za ratni zločin u mjestu Baćin 21. listopada 1991. godine, te je protiv njega pokrenut istražni zahtjev i određen pritvor još 2006. godine, on je odmah prebačen u Zatvor u Sisku. Slučaj Baćin tim je činom konačno pokrenut s mrtve točke, jer za jedan od najtežih masovnih ubojstava (odmah iza Ovčare) do sada nitko nije odgovarao.

Nikola Kovačević deseto je okrivljeni u grupi od 15 osumnjičenih pripadnika srpskih paravojnih postrojbi proptiv koji je županijski državni odvjetnik Stipe Vrdoljak podnio istražni zahtjev. Utvrđeno je da je ta grupa planirala i izvršila stravični zločin na obali Une 21. listopada 1991. godine, sa cviljem etničkog čišćenja tada okupiranog područja Hrvatske Dubice, Cerovljana i Baćina od preostalih Hrvata.

Četvorica prvooptuženih sumnjiče se da su isplanirali i naredili, a 11 da su kao neposredni počinitelji automatskim oružjem pobili najmanje 56 civila. Ubojstvo 56 Hrvata u Baćinu, većinom staraca, obavila je jedinica za posebne namjene Kaline iz Komogovine, pod zapovijedanjem Steve Borojevića.

Ta postrojba okupatorske vojske, direktno podreddena tadašnjem ministru policije RSK Milanu Martiću, izvela je u Baćinu iz autobusa civile iz Cerovljana i Hrvatske Dubice koji su prevoženi prema Hrvatskoj Kostajnici. Svi su pobijeni, a mrtva tijela ostvaljena su nepokopana uz rijeku Unu.

Kasnije su okupatorske vlasti bagerima u rupe uz obalu pokopali sve pobijene. Na mjestu njihove pogibije najveća je masovna grobnica na području Sisačko-moslavačke županije, druga po veličini u državi, nakon Ovčare.

Hrvati iz Hrvatske Dubice i Cerovljana, koji su ostali u svojim domovima i nakon povlačenja hrvatskih branitelja Pounja, dovedeni su dva dana prije nego su ubijeni u vatrogasne domove u Dubici i Cerovljanima, temeljem odluke lokalnih vlasti Kostajnice i Dubice.

Prikupljeno ih je 70, ali je 14 pušteno na intervenciju rodbine i prijatelja među Srbima. Ostalima je rečeno da ih vode u razmjenu u Glinu, ali su umjesto toga završili na stratištu.

Zapovjednik jedinice koja ih je pobila, poginuo je 1992. godine, u Srbiji živi Branko Dmitrović, predsjednik općine Kostajnica i komandant teritorijalne obrane, te planer pokolja u Baćinu, koji je prvooptuženi.

Glavni vojni zapovjednik kostajničkog područja, oficir JNA Veljko Radunović živi u SAD-u, a zapovjednik Martićeve milicije Momčilo Kovačević, živi u Bosanskoj Dubici.

Živ je i Ilija Čizmić, zamjenik zapovjednika odreda Kaline. On stanuje u neposrednoj blizini masovne grobnice, na drugoj obali Une u Bosanskoj Kostajnici. Inače, s područja Hrvatske Dubice, Baćina i Cerovljana, okupatorske su vlasti pobile 115 Hrvata. Gdje su grobnice njih šesdesetak još uvijek se ne zna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 01:33