Prvo što sam pomislio kad sam čuo za vijest o nesreći u Zadru, je da je u pitanju BMW, Mercedes ili Audi. Jer, iskustveno, takve nesreće ne događaju se s manje sigurnim, nego upravo s najskupljim i najsigurnijim automobilima, što je na neki način ironija - prvo je što nam je rekao dipl. ing. Goran Husinec, stalni sudski vještak za cestovni promet.
Krapinske toplice, Požega, Zadar, niz je tragičnih nesreća u kojima su u proteklih nekoliko vikenda stradali mladi u vozilima.
- To su mladi ljudi koji automobilom pokazuju statusnu i društvenu moć. S druge strane, to su sigurni automobili i oni su uvjereni da su u automobilu koji ih štiti od ozljeda, uvjereni su da su dobri vozači, a zapravo nisu svjesni svojih ograničenja.
Ona se ponajprije odnose na nedostatak iskustva, oni možda dobro vladaju vozilom, ali nemaju vozačkog iskustva - kaže Husinec. O tome može li se postaviti i pitanje odgovornosti onih koji mladim ljudima daju u ruke tako moćna vozila, Husinec odgovara:
- Problem je to što roditelji koji djeci kupuju takve automobile misle da im kupuju i sigurnost. S druge strane, ti su mladići uvjereni i da će im roditelji osim automobila ako i skrive neki prekršaj i nesreću, kupiti dobre odvjetnike koji će ih sačuvati od zatvora.
Oni se zapravo ničega ne boje. Mi smo nedavno promijenili zakon i pooštrili kazne, ali problem je što se te kazne ne realiziraju ili ako se i realiziraju, oni koji čine takve prekršaje ne izvuku iz toga pouku. Sjetite se samo onog mladića u Splitu koji je nakon mjesec dana boravka u zatvoru nastavio s obijesnom vožnjom - zaključuje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....