‘TROŠILA SAM ZA ŽIVOT‘

Uglednog poduzetnika iz Čakovca opljačkala - nećakinja! ‘Godinama sam mu uzimala novac iz sefa...‘

Novac sam trošila za život, kupovala sebi i svojima, a pomagala sam i drugima koji su imali lošu situaciju.
Ilustracija
 Kena Betancur/AFP

Povjerenje koje je prema nećakinji ukazao Đuro Z., ugledni čakovečki poduzetnik, palo je na testu nakon što je nećakinja otkrila da čovjek u kući ima sef i u njemu pravo malo bogatstvo - na stotine tisuća eura u svežnjevima. Zbog toga što se polakomila za tuđim novcem, točnije za 240.000 eura koje je uzela na osobito drzak način, čakovečko tužiteljstvo podignulo je optužnicu protiv Barbare S. (28), poduzetnice sa zagrebačkom adresom koja je lani osnovala firmu koja se bavi fotografskim djelatnostima.

Na teret joj se stavlja da je od kraja 2017. pa sve do veljače 2020., kada je zadnji put neuspješno pokušala kriomice uzeti novac, iskoristila ujakovo povjerenje. Znala je da se u potkrovlju njegova čakovečkog stana nalazi sef te je istražujući otkrila da se ključ za njega krije u klupi za sjedenje oko stola.

Stan je redovito obilazila, uzimala novac i rado se vraćala po još. I još. Kad je ujak uočio da je pokraden jer je na sefu bilo tragova provale s obzirom na to da je zadnji neuspjeli pokušaj krađe nećakinja divljački odradila alatom, prijavio je sve policiji kojoj nije dugo trebalo da detektira "krticu".

Nakon što je dovedena pred gotov čin, Barbara S. se povjerila tužiteljima o svojim "vratolomijama" s ujakovim imetkom.

- Doista sam kroz godine uzimala novac. Znala sam gdje ujak, kojeg zovem tata, drži ključ od sefa. Prvi put sam uzela ključ kada nikoga nije bilo kod kuće. Otvorila sam sef po noći, uzela 3000 eura, zaključala ga i otišla. Ključ sam vratila. I tada sam si rekla da je to za početak i da ću sve vratiti. Ne znam koliko sam puta kasnije taj sef otvarala, ali sigurno najmanje desetak. Jednom sam uzela i cijelu vezicu s novčanicama od po 100 eura. Novac sam trošila za život, kupovala sebi i svojima, a pomagala sam i drugima koji su imali lošu situaciju. U stanu mojih roditelja u Zagrebu, gdje sam živjela, nisam mogla ostati jer unutra nisu dozvoljene životinje pa sam se preselila u unajmljeni stan kojeg plaćam 900 eura mjesečno - branila je svoje poteze Barbara S. Sredstva su joj, otkriva dalje, trebala i za pokretanje posla, no samu sebe, napomenula je, nije nikako mogla pokrenuti.

- Živim od igara na sreću, a posljednji put sam novac uzela prije korone, mislim da je bio siječanj 2020. I to nekih 7000 eura. Nakon nekog vremena ujak je ključeve sefa stavio na svoje ključeve pa sam pokušala napraviti kopiju ključa po slici koju sam imala. Nije išlo, pa sam bušilicom, brusilicom i polugom pokušavala dalje otvarati. Alat sam kupila u Bauhausu u Zagrebu, a poluge u Pevexu u Čakovcu. Finom bušilicom za brušenje napravila sam neku kopiju ključeva, ali nije bilo dobro - kaže još Barbara S. koja je na ujakov sef "navalila" dalje čekićem i turpijom. Međutim, i to je bilo debakl. Oštećeni sef ujak je uočio 29. svibnja pa je sef postao predmet policijskog očevida, a pretresen je i stan u Zagrebu u kojem je Barbara živjela.

- Vezice koje je policija našla kod mene i u kojima je stajao novac sam sačuvala jer sam namjeravala vratiti novac. Ne znam je li iznos koji je na njima bio naznačen doista bio i iznos koji sam uzela jer novac nisam brojala. Nekad sam uzimala samo dio novca iz vezice, a nekad cijelu vezicu. Imala sam i sliku ključa sefa pa mi je palo na pamet da napravim novi ključ, ali nije ni to išlo. Otišla sam, u travnju, kupiti sef kako bih proučila kako sefovi funkcioniraju i kako izgledaju ključevi, ali nije izgledao kao ujakov. Žao mi je što sam počela uzimati novac, no drugo rješenje nisam vidjela. Pokušavala sam reći svojima kakva je situacija, ali i vratiti nešto novca. Najmanji iznos koji sam uzela je bio 2000 eura, a najveći 20.000 eura - otkrila je još nećakinja, pritom tvrdeći da je nakon svega "s ujakom u relativno dobrim odnosima s obzirom na sve".

- Komuniciramo. Kao da se ništa nije dogodilo. Nastojim da sve bude po starom. Novac mu namjeravam vratiti. Upisala sam fakultet, radim studentske poslove i s ujakom imam dogovoren plan o povratu novca - zaključila je optužena.

Da je ujakovo razočaranje splasnulo i ljutnja popustila, pokazuje i činjenica da je u tužiteljstvu prihvatio blagodat nesvjedočenja, međutim, ustrajao je na postavljenom imovinskopravnom zahtjevu kao oštećenik: "Tražim povrat svojih 240.000 eura".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 03:32