AKCIJA ‘SLOŽNA BRAĆA‘

USKOK pokrenuo istragu protiv 42 osobe i pet tvrtki zbog utaje 50 milijuna kuna poreza

Troje osumnjičenih trenutno je nedostupno redarstvenim vlastima, a dvojica se od ranije nalaze u zatvoru
Ilustracija, privođenje
 Ronald Gorsic/Cropix

Zbog organizirane utaje 50 milijuna kuna poreza Uskok je temeljem policijske prijave pokrenuo istragu protiv 42 osobe te pet tvrtki, a za 23 osumnjičena tužiteljstvo je zatražilo istražni zatvor.

Policija je u četvrtak izvijestila da je u akciji nazvanoj "Složna braća", u kojoj je sudjelovao i tzv. porezni Uskok Ministarstva financija, uhićeno 37 osoba, dok je troje osumnjičenih trenutno nedostupno redarstvenim vlastima, a dvojica se od ranije nalaze u zatvoru - jedan u Španjolskoj, drugi u Hrvatskoj.

U srijedu ujutro na području Policijske uprave splitsko-dalmatinske uhićene su 22 osobe, 13 ih je uhićeno na zagrebačkom području te po jedna u Dubrovniku i Puli. U akciji je sudjelovalo 185 policajaca, a obavljeno je i 80-ak pretrage stanova, vozila i poslovnih prostora.

U policiji kažu da su tijekom cijele akcije imali kontinuiranu komunikaciju s graničnom policijom kako bi osumnjičene spriječili da napuste Hrvatsku.

Osumnjičeni su u dobi od 25 do 63 godine, a radi se o šest žena i 36 muškaraca, koji su osim za zločinačko udruživanje prijavljeni za utaju poreza ili carine te pomaganje u tim nedjelima.

Istražitelji sumnjaju da su na čelu organizacije koja je djelovala od siječnja 2019. bili 39-godišnjak i 43-godišnjak koji su "povezali u zajedničko djelovanje druge osumnjičene" radi nezakonite zarade na štetu Državnog proračuna.

To su navodno činili "umanjenjem stvarne obveze plaćanja PDV-a neosnovanim korištenjem prava na odbitak pretporeza temeljem nevjerodostojnih računa povezanih društava za isporuke koje nisu izvršene u okviru zajedničkog obavljanja građevne djelatnosti, nabave i prodaje građevnog materijala, materijala za uređenje interijera, kao i razne druge robe".

Novac podijelili sukladno ulogama u zločinačkom udruženju

Osumnjičeni organizatori su, navodi policija, nalagali plaćanja nevjerodostojnih računa u kojima su njihovi suosumnjičenici naveli i obračunati iznos PDV-a za isporuke koje im u stvarnosti nisu izvršene. Dvije osumnjičene knjigovotkinje potom su lažne račune evidentirale i podnosile nadležnim poreznim ispostavama.

Nakon uplata osumnjičeni su novac podizali s računa i međusobno dijelili, dok su dio novca "koristili u daljnjem poslovanju transferiranjem na račune inozemnih društava na ime plaćanja osobnih vozila te razne druge robe".

"Kada su ih djelatnice Porezne uprave zatražile knjigovodstvene isprave, naknadno su sačinjavali potrebne nevjerodostojne isprave i dokumentaciju vezanu uz fakturiranje. Tako je jedna osumnjičena knjigovotkinja obavljala ispravke i predala ih Poreznoj, znajući da se radi o nevjerodostojnoj dokumentaciji pa su tako na štetu Državnog proračuna neosnovano umanjili stvarne obveze PDV-a za pet društava i onemogućili naplatu dužnih davanja".

Pritom su se, navode policija i Uskok, okoristili za 49,9 milijuna kuna koje su organizatori "podijelili s ostalim okrivljenicima sukladno dogovorenom planu i podijeljenim ulogama".

Osumnjičene terete i da su izdavali lažne račune kako bi prikrili da se na hrvatskom tržištu za gotovinu prodavao materijal za uređenje interijera nabavljen od dobavljača iz Španjolske, Italije i drugih članica EU.

Pritom je jedan od osumnjičenih navodno izdavao lažne račune tvrtki iz Austrije, u kojima je neistinito prikazano da je roba prodana i isporučena toj tvrtki čime je "neosnovanim korištenjem prava na odbitak pretporeza po osnovi primljenih isporuka u tuzemstvu i primjene oslobođenja PDV-a za isporuke dobara unutar EU" hrvatski proračun oštećen za najmanje 1,18 milijuna kuna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 00:07