Obrana bivšeg policijskog šefa za suzbijanje prostitucije Mislava Merkaša, optuženog da je svodnicima dojavljivao podatke o racijama i na taj način u šest godina zaradio najmanje 162 tisuće eura, zatražila je izuzeće tužitelja pa ponovno nije zakazan početak suđenja u tom slučaju.
Merkaševi odvjetnici zatražili su izuzeće postupajućih zamjenika ravnatelja Uskoka, ali i ravnateljice Uskoka Tamare Laptoš te glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana.
O izuzeću tužitelja i ravnateljice Uskoka odlučuje glavni državni odvjetnik, dok o Cvitanovu izuzeću treba odlučiti kolegij Državnog odvjetništva.
I dok obrana smatra da na taj način štiti prava svojih branjenika tužiteljstvo se usprotivilo zahtjevu tvrdeći da je riječ o zlouporabi prava i odugovlačenju postupka u kojem je optužnica već potvrđena, a osmero od prvotnih 13-ero optuženika osuđeno je nakon nagodbi i priznanja nedjela.
Merkaša i njegove suoptuženike, među kojima mu je i supruga, Uskok tereti da su se udružili zbog primanja i davanja mita, podvođenja i pomaganja u tim nedjelima. Osim što je ostale navodno povezao u "zajedničko djelovanje" Merkeš je, po tvrdnjama tužiteljstva, "za novčanu naknadu i druge protuusluge", okrivljenicima za koje je znao da organiziraju prostituciju dojavljivao povjerljive podatke o početku i dovršetku policijskih racija usmjerenih na otkrivanje i sprečavanje prostitucije.
Tužiteljstvo ističe da je vodeći zagrebački policajac za prostituciju osobama koje su mu trebale biti meta 'čuvao leđa' punih šest godina. Osim što ih je obavještavao o policijskim racijama odavao im je i podatke o tajnom nadzoru, odnosno prisluškivanju telefona i praćenju.
Tijekom istrage Merkaš je sedam mjeseci proveo u istražnom zatvoru, a potom je tužio državu protiv koje je dobio spor zbog nehumanih uvjeta u Remetincu. No, umjesto traženih 50.000 kuna, dosuđeno mu je tek 5000 kuna odštete, ali i obveza podmirenja 4972,50 kuna sudskih troškova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....