Mnogi su pandemiju koronavirusa iskoristili ili barem pokušali iskoristiti da zarade više, pa i na nepošteniji način. Medicinske maske koje su se do tada mogle kupiti za kunu, dvije, a ponegdje čak i za 50 lipa, naglo su poskupjele zbog nestašice i masovne potražnje. Iskoristila je to jedna zagrebačka tvrtka sa sjedištem na Savica-Šancima, odnosno njezin vlasnik I. B. (35) koje je Općinski prekršajni sud u Zagrebu na osnovi optužnog prijedloga Državnog inspektorata, točnije Službe za nadzor trgovine, i kaznio.
Osuđeni su jer su, tvrtka kao pravna osoba i trgovac kao odgovorna osoba u pravnoj, od 31. ožujka 2020. do 15. travnja 2020. u poslovnim prostorijama tvrtke na Obrtničkoj cesti, a prilikom prodaje na veliko, primijenili neuobičajeno visoke veleprodajne marže na medicinske proizvode u odnosu na uobičajene. Pa su tako maske EN 14683, Type II., koje su bile obuhvaćene iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode, prodavali po veleprodajnim cijenama obračunavajući maržu od čak 128,35%, 136,22%, 132,28% i 108,63% iskorištavajući pritom, navodi se u optužnom prijedlogu, okolnosti uzrokovane virusom SARS-CoV-2.
Zbog obavljanja djelatnosti trgovine na nepošten način, čime je prekršen čl. 70.st.1 podst.8 Zakona o trgovini, sud je tvrtku kaznio s 5000 kuna, a vlasnika s 4000 kuna te moraju podmiriti i 200 kuna troškova prekršajnog postupka.
Zagrebački poduzetnik I. B. posuo se pepelom u sudnici, a u prilog mu nije išla ni dokumentacija od kraja ožujka (ulazni dokumenti, dokumenti o zaduženju, izlazni računi i otpremnice) prema kojoj je 10.000 zaštitnih maski nabavio po cijeni od 0,37 USD i potom ih prodavao vukovarskoj tvrtki za 6 kuna po komadu, a koja je od njega naručila 4000 maski. Jednom, pak, kupcu iz Zagreba, kojem je prodao 2000 maski, komad je cijenio 5,80 kuna, a drugome koji je kupio 4000 komada, 5,90 kuna.
A kako se prodaja zahuktala, tvrtka I. B. je naručila sredinom travnja još 22 tisuće maski po cijeni od 0,40 USD na osnovi kojih je uprihođeno još 159.000 kuna.
- Žao mi je zbog prekršaja. Iskreno se kajem. I obećavam da se više neće ponoviti. Bilo je to zbog cjelokupne situacije na tržištu. I bili smo primorani tražiti rješenje kako bismo opstali i da ne bismo bili prisiljeni otpuštati radnike pa smo se odlučili na ovaj korak, iako svjesni da smo u prekršaju - ispričao je zagrebački poduzetnik.
Sud je stava da je izrečena kazna primjerena težini počinjenog prekršaja, stupnju odgovornosti i povrijeđenosti zaštićenog dobra te da će utjecati na okrivljenika kao i na sve ostale da ubuduće ne čine prekršaje. Inače, zapriječena kazna za tvrtke koje počine takav prekršaj varira od 5000 do 300.000 kuna, a za odgovornu osobu u pravnoj, kazna može dosegnuti i 70.000 kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....