SLIJEDI TJERALICA

Zoran Mamić sada je i službeno postao bjegunac, Pernar se javio u Remetinec?

Županijski sud u Zagrebu odbio je žalbu Zorana Mamića na rješenje o upućivanju u zatvor
Zoran Mamić
 Vlado Kos/Cropix

Premda je u svojemu priopćenju medijima otprije dvadesetak dana tvrdio da to što je otišao u BiH ne znači da je on bjegunac, bivši trener Dinama Zoran Mamić od utorka će najvjerojatnije postati upravo to. Naime, izvanraspravno vijeće zagrebačkoga Županijskoga suda u ponedjeljak mu je odbilo žalbu na upućivanje u Remetinec pa se Zoran Mamić do ponedjeljka u 24 sata morao javiti u Remetinec kako bi počeo služiti kaznu od 4 godine i osam mjeseci zatvora na koju ga je osudio osječki Županijski sud.

Budući, koliko je poznato, a što je i sam najavio, on neće na odsluženje kazne u Hrvatsku, zagrebački Županijski sud u utorak će policiji izdati nalog za izdavanje međunarodne tjeralice pa će se raspisati europski uhidbeni nalog.

Osim, naravno, mogućnosti da ili Ustavni ili Vrhovni sud ukine presudu prema kojoj je osuđen na zatvorsku kaznu, Mamićeva obrana razmišlja o još jednoj pravnoj mogućnosti kojom bi pokušao osporiti tjeralicu koja će, izvjesno je, ubrzo biti raspisana. Riječ je o upravnoj tužbi kojom bi pokušali osporiti odluku Ministarstva uprave i pravosuđa da se Zoranu Mamiću ne dopusti da kaznu služi u BiH.

Za razliku od Zorana Mamića, koji ima dvojno državljanstvo, mogućnost napuštanja zemlje nije opcija bivšemu porezniku Milanu Pernaru, koji je u predmetu s Mamićima osuđen na tri godine i dva mjeseca zatvora. I Pernaru je naloženo da se do ponoći javi u Remetinec, a prema najavama Pernaru bliskih osoba, on se planirao tijekom ponedjeljka javiti na odsluženje. Ako je to napravio, Pernar će biti prva i zasad jedina osoba iz predmeta "Mamić i drugi", koja će zaista otići na odsluženje kazne.

Vrbanović čeka

U utorak bi svoj datum javljanja u Remetinec trebao doznati i bivši direktor Dinama Damir Vrbanović, koji je pak osuđen na tri godine zatvora. No, na to rješenje o upućivanju Vrbanović još ima i pravo žalbe, a može tražiti i odgodu. Naime, od svih okrivljenika Vrbanoviću jedinome s osječkoga Županijskoga suda pravomoćna presuda nije bila uručena iz prvoga pokušaja, u čemu je razlog da za razliku od Zorana i Zdravka Mamića te Milana Pernara, Vrbanović još nije upućen na izdržavanje.

Što se pak tiče Zdravka Mamića, i on je također osječkome Županijskome suda poslao zahtjev da mu se dopusti da kaznu izdrži u BiH, a o čemu će, kao i u slučaju njegova brata Zorana, odlučivati Ministarstvo uprave i pravosuđa.

Optužbe protiv sudaca

No, kako nam je u ponedjeljak rečeno iz Ministarstva, oni zahtjev još nisu dobili s osječkoga Županijskoga suda. Nove mogućnosti obrani oko obnove postupka, osim eventualne odluke Ustavnoga suda, mogao bi dati u USKOK, ako pak pokrene kazneni postupak protiv sudaca koje je Mamić optužio da su od njega primali mito. Ne dođe li do iznenadne odgode, Zdravko Mamić, naime, u srijedu bi u BiH trebao zamolbenim putem biti ispitan kao osumnjičenik za davanje mita.

Poznajući taktiku postupanja tužiteljstva u sličnim situacijama, lako je moguće da je formalno ispitivanje Mamića zapravo posljednja radnja koju je potrebno obaviti da bi se i protiv Mamića te osječkih sudaca koje je on sam prozvao, i službeno otvorila istraga, odnosno pokrenuo kazneni postupak. Sve pak ovisi o tome hoće li Mamić i službeno na ispitivanju ponoviti one optužbe protiv sudaca koje već tjednima javno iznosi u medijima.

Pokretanje kaznenoga postupka protiv sudaca, odnosno eventualno utvrđivanje njihove krivnje, prema odredbama Zakona o kaznenom postupku jedan je od razloga za obnovu postupka, što je vjerojatno činjenica s kojom su Mamić i njegov braniteljski tim vrlo dobro upoznati. U kojemu će se smjeru sve navedeno razvijati, trebat će ipak pričekati i vidjeti, ali ne zadugo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 15:39