Luka Mišetić (44) bio je jedan od onih koji je presudu Međunarodnog suda pravde (ICJ) dočekao pozitivno.
Jasno je, rekao mi je - i to smatra izuzetno bitnim - da je ICJ utvrdio postojanje namjere Srbije i vodstva pobunjenih Srba za stvaranje etnički čiste Velike Srbije provodeći progon nesrpskog stanovništva s teritorija Hrvatske. Nije ga iznenadila činjenica da nije utvrđen genocid, ali je činjenično utvrđena odgovornost Srbije za zločinačku politiku i rat 1991.
“Sada imamo međunarodnu presudu koja govori da nisu samo počinjeni zločini na sve strane, već da je na teritoriju Hrvatske Srbija vodila zločinačku politiku”, rekao mi je jedan od najpoznatijih haških odvjetnika koji se nakon iskustva u Haagu vratio nešto “normalnijoj” odvjetničkoj praksi u Chicagu. Bio je najmlađi odvjetnik koji je ikada stupio pred haške suce, kada je krenuo u slučaj Gotovina, prije više od 12 godina.
“Da, pozitivan sam prema ovoj presudi. Prošlo je skoro 25 godina od početka rata i cijelo to vrijeme Srbija, bez obzira na to tko joj je na čelu, odbija tvrdnju da je rat u Hrvatskoj izazvan iz Beograda i da je bio instrument politike Beograda za ostvarivanje Velike Srbije. Ovo je prvi put da je Srbija bila u predmetu i da je jedna međunarodna institucija utvrdila da je Hrvatska u pravu što se tiče hrvatske tvrdnje da je rat u Hrvatskoj proizveden iz Beograda i da je Beograd odgovoran za zločine protiv čovječnosti koji su počinjeni u Hrvatskoj u ime ‘Velike Srbije’. Ako sud nije utvrdio da se radi o genocidu, ne znači da nije utvrdio da su se zločini događali i da Srbija ima odgovornost za ono što se dogodilo u Hrvatskoj. Upravo se to ovom presudom sada dogodilo. Ja to gledam kao pravnik, a ovaj sud je samo nadležan za genocid. Nažalost, raznorazne nevladine organizacije - i u Srbiji i u Hrvatskoj - pokušavaju relativizirati presudu i zločine, tako da kažu da su obje strane proglašene krivima za zločine, i da nitko nije kriv. To je potpuno pogrešan pristup i upravo zbog takvih stavova imamo i situacije kakve se događaju u Vukovaru ili Savskoj ulici u Zagrebu, i to zato što se stalno pokušava relativizirati krivnja. Ova presuda je vrlo jasna i ona u paragrafu 426. jasno kaže da se Sud slaže sa zaključcima ICTY-ja o umiješanosti Srbije u zločine protiv čovječnosti u Hrvatskoj.
Zločinačka politika
Naravno da bih bio zadovoljan da je Sud proglasio Srbiju krivom za genocid. Ali to se nije dogodilo i umjesto toga imamo presudu da Srbija nije odgovorna za genocid, ali je za zločine protiv čovječnosti koji su počinjeni. Sada je loptica prebačena na institucije hrvatske države koje sada moraju koristiti sve mehanizme na raspolaganju da Srbija prihvati i ovu presudu i zaključak o legitimnosti Oluje, ali i zaključak iz presude između Srbije i Bosne i Hercegovine u kojoj je rečeno da je u slučaju Srebrenice izvršen genocid. Srbija to i dalje odbija prihvatiti. Smatram da se takvo negiranje Srbije više ne smije dopustiti. Jer, posljedice takve politike Srbije vide se u Hrvatskoj. To je ta gorčina u Vukovaru, na Savskoj... sve je to zato što u 25 godina žrtve nikada nisu dobile satisfakciju da čuju od vodstva Srbije i predstavnika srpske zajednice u Hrvatskoj riječi - da, vodila se zločinačka politika prema vama i mi se ispričavamo u ime našeg naroda. Umjesto toga, godinama dobivamo pokušaje relativizacije odgovornosti. Zato mnogi ljudi u Hrvatskoj - žrtve i branitelji - ne mogu podvući crtu i reći - rat je iza nas”, smatra Mišetić. Očekuje da se ova presuda ne stavi u ladicu jer se tako, smatra, neće ništa riješiti.
S obzirom na to da razgovaramo o situaciji u regiji, pitam ga koliko će onda na tu očekivanu normalizaciju odnosa Hrvatske i Srbije utjecati činjenica da se na inauguraciji nove hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović neće pojaviti nitko iz srbijanskog državnog vrha.
“To je žalosno. Dolazak predsjednika Srbije u Hrvatsku ili predsjednice Hrvatske u Srbiju nije samo po sebi nikakva svrha. Odnosi prvo trebaju biti izgrađeni na čvrstim temeljima. Pritom, Hrvatska mora zauzeti i držati jedan principijelan stav. Jer, sada je Hrvatska u poziciji da može ovako reći: ‘Mi ne tražimo da prihvatite hrvatsku istinu, nego tražimo da prihvatite ono što je presuda iz Haaga utvrdila.’ U tome ćemo imati snažnu podršku Europske unije i međunarodne zajednice. Srbija će protestirati, ali moramo se držati takvog stava jer ću u suprotnom brojne nove generacije voditi raspravu o tome što se dogodilo ratovima devedesetih, kao da se nije vodio čitav niz sudskih slučajeva pred ICTY-jem, a onda i dva pred Međunarodnim sudom pravde. U idućih pet godina Hrvatska itekako ima priliku, zbog ulaska Srbije u Europsku uniju, konačno riješiti ovo pitanje prošlosti. I ako bude išla linijom manjeg otpora i stavi presude u ladicu, onda je to jednostavno hrvatska krivnja za odnose koji će biti utemeljeni na međusobnom svađanju koje nikada neće prestati”, kaže Mišetić.
(...)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....