JUTARNJI NA AUTOCESTI

‘Ne možemo se ništa dogovoriti, snimaju me tri kamere’

Nakon 22 otkaza prestrašeni blagajnici na naplati Lučko više niti ne pomišljaju da vozačima bez cestarinskih kartica progledaju kroz prste

ZAGREB - Nakon što je Uprava Autoceste Rijeka - Zagreb prije tjedan dana suspendirala čak 22 blagajnika koji su radili na zagrebačkoj naplatnoj postaji Demerje, optuživši ih da su protupravno prisvojili novac koji su naplatili vozačima, čini se da se stubokom promijenila praksa na naplatnim postajama, prema kojoj su vozačima koji su izgubili karticu izlazili u susret naplaćivanjem jeftinije relacije.

- Žao mi je, morate platiti 374 kune. Ne možemo se ništa dogovoriti, snimaju me tri kamere. Ni od povjerenja nema ništa jer su 22 kolege tako dobili otkaze.

Tim nas je riječima ‘otpilio’ blagajnik na naplatnoj postaji Lučko gdje smo testirali fleksibilnost naplate nakon skandala s krađom novca na naplatnoj postaji Demerje Autoceste Rijeka Zagreb i otkaza oji su nakon toga uslijedili.

Naplatničaru smo rekli da smo na autocestu ušli u Bosiljevu, ali smo negdje izgubili naplatnu karticu. Zamolili smo ga da nam ne naplati kaznu, dvostruku najdužu relaciju od Zagreba do Ravče u iznosu od 374 kune, ali on je ravnodušno poručio da je to naš problem, a ne njegov.

Igrom slučaja, proljetos nam se dogodilo da smo putujući autocestom prema Zagrebu doista izgubili naplatni kupon, no tada nam je blagajnik na Lučkom, nakon konzultacija s voditeljem smjene, iako je također trebao naplatiti dvostruku najdužu relaciju, naplatio samo 16 kuna vjerujući nam na riječ da smo na autocestu ušli u Karlovcu, a ne na nekoj drugoj, udaljenijoj i skupljoj naplatnoj postaji. Takvo je postupanje, doznajemo od suspendiranih djelatnika, bilo nepisano pravilo u svim sličnim situacijama.

- Tijekom redovitih kontrola izvršenih transakcija u elektroničkom sustavu naplate učinio nam se sumnjivim bitno povećan broj ručnih korekcija transakcija. Provjerom smo došli do saznanja da se radi o nezakonitim aktivnostima devet radnika zaposlenih na neodređeno vrijeme te 13 njih zaposlenih na određeno vrijeme. Protiv nekoliko njih je pokrenut postupak izvanrednog otkazivanja ugovora o radu, za neke postupak redovitog otkaza ugovora, a za 13 radnika odlučeno je da im se neće produljivati ugovori na određeno vrijeme. O svemu smo izvijestili Policijsku upravu zagrebačku koja utvrđuje relevantne činjenice - rekla nam je Vlatka Weiser, glasnogovornica ARZ-a.

Iako u Autocesti Rijeka - Zagreb tvrde da za sve suspendirane djelatnike postoje materijalni dokazi o nedopuštenim radnjama na naplati cestarine, radnici protiv kojih su pokrenuti postupci otkazivanja ugovora opovrgavaju sve optužbe, tvrdeći da se radi o pokušaju poduzeća da se preko njihovih leđa riješe viška zaposlenih.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 12:28