PUSTINJA

10 zastupnika na raspravi o javnoj upravi

 Admir Buljubašić / CROPIX

Trojanski konj, kraj hrvatske suverenosti, tako je u srijedu navečer o TTIP-u 'sudio' dio saborske oporbe analizirajući rad hrvatske Vlade i njenu ulogu u postupku pregovora Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o sklapanju Partnerstva za transatlantsku trgovinu i ulaganja (TTIP).

To je (TTIP), između ostalog, definitivni kraj hrvatske suverenosti, ustvrdio je Nikola Vuljanić (nezavisni ljevičar), navodeći kako je Hrvatska monetarnu suverenost izgubila kad se "priheftala" euru, financijsku kad je prodala banke, dobar dio političke kad je ušla u EU. "Čini mi se da bi ovo bio kraj", rekao je Vuljanić u raspravi o interpelaciji 19 zastupnika o Vladinoj ulozi u pregovorima o TTIP-u.

Vladajući, među kojima i Srđan Gjurković (HNS), odlučno odbacuju takve tvrdnje.

"To ne može biti kraj hrvatske suverenosti, nego početak novog razvoja bez zaduživanja, bez deficita. E, to je TTIP", rekao je HNS-ovac.

HNS podržava osnovnu ideju TTIP-a, kaže Igor Kolman i tumači kako TTIP otvara mogućnosti o kojima nismo mogli ni sanjati, kako će najviše šanse za napredak, dugoročno, imati mala i srednja poduzeća, ne samo multinacionalke.

TTIP je trojanski konj, kaže u ime inicijatora interpelacije, laburist Dragutin Lesar.

Sporazum će, kaže, tako zvati dok konsolidirani tekstvovi ne budu javni, dok se pregovori ne svedu na trgovinsko područje, dok se iz TTIP-a ne isključi vodoopskrba, zdravstvo, socijalno osiguranje, socijalna skrb, obrazovanje, radnička prava.

Oporbu iritira tajnost pregovora o TTIP-u.

TTIP je aktualan dvije godine, mi tek sad o njemu raspravljamo i to ne na Vladin, nego poticaj zastupnika, kaže Boro Grubišić (HDSSB). Pitanje je, dodaje, tko je sve vidio uvjete iz TTIP-a, navodno samo dvoje hrvatskih europarlamentaraca.

Zašto se pregovara u tajnosti, to iritira javnost, kaže i Mile Horvat (SDSS).

"Ciljanim resusrima" Sporazuma, Horvat označava, prije svih, obvezu označavanja GMO proizvoda, te deregulaciju u javnom sektoru. Nije cilj smanjiti carine, nego smanjiti prevenciju nacionalnih politika, i tu se gubi dio suvereniteta, ističe Horvat.

'Mekši' pogled na TTIP ima HDZ, koji je nezadovoljan radom Vlade i podržava interpelaciju.

Kad se radi o TTIP-u prevladava teza o uroti kojoj je cilj pokoriti male narode, možda je to i točno, ali ipak smo se pitali za prave razloge Sporazuma, kaže Gordan Jandroković koji ih nalazi u činjenici da se svijet mijenja, traje proces globalizacije.

TTIP vidi kao odgovor EU i SAD-a na jačanje drugih centara moći u svijetu.

U konačnici, oni koji su to predložili smatraju da je to pitanje opstanka EU i Sjednjenih Država na duge staze, kaže Jandroković.

Puno je još nepoznanica, u ovom trenutku ne možemo govoriti kompetentno o Sporazumu, pretenciozno je sada reći 'protiv' sam ili 'za', kaže zastupnik i ističe da nema studije koja bi pokazala je li taj Sporazum koristan za Hrvatsku ili ne.

Za HDZ je ključno kako će se hrvatski dužnosnici držati u tijelima EU, hoće li znati artikulirati i braniti hrvatske interese.

Vjerujem da svi dijelimo tvrdnju da treba regulirati trgovinske i investicijske odnose, trgovina EU i SAD-a čini 40 posto svjetske trgovine, kaže zamjenik ministrice vanjskih poslova Joško Klisović.

Glede transparentnosti, tvrdi da se radi o najtransparentnijim pregovorima ikad vođenim u trgovinskim sporazumima te ističe da stajališta koja će zastupati unutar EU Vlada redovito dostavlja nadležnom saborskom odboru.

Kad je riječ o studiji utjecaja TTIP-a na hrvatsko gospodarstvo, kaže da se krenulo u taj posao i čini se da je Ekonomski institut spreman to napraviti.

Inicijatori interepelacije kao jedan od razloga za nju navode upravo činjenicu da Vlada nije do sada izradila studiju utjecaja TTIP-a na hrvatsko gospodarstvo, društvene odnose i zaštitu okoliša. Ističu i da se u Prioritetima Vlade u institucijama EU iz ožujka 2015. sklapanju TTIP-a daje deklaratorna podrška, bez navođenja specifičnih uvjeta i pitanja od posebnog interesa za Hrvatsku.

Vlada, napominju, podržava sklapanje TTIP-a, a o toj činjenici, kao ni o razlozima podrške nije pružila kvalitetne ni transparentne informacije hrvatskoj javnosti.

Inicijatori interpelacije stoga predlažu da se zaduži Vladu da Saboru u roku 30 dana dostavi cjelovito izvješće o aktualnom statusu pregovora, a u roku četiri mjeseca nezavisnu studiju utjecaja TTIP-a na gospodarstvo, pružanje javnih usluga, društvene odnose, javno zdravstvo i zaštitu okoliša.

Traže i da Sabor zauzme stajalište spada li TTIP u kategoriju "mješovitih ugovora" koji nakon zaključivanja podliježu ratifikaciji u Saboru.

Pred 10-ak zastupnika o reformi javne uprave

Hrvatski sabor je kasno u srijedu, pred manje od deset zastupnika, propitivao Vladin rad na reformi javne uprave, 'zahvaljujući' interpelaciji 16 oporbenih zastupnika na čelu s reformistom Petrom Baranovićem.

Saboru predlažemo da zaduži Vladu da mu u roku od tri mjeseca predloži paket akata koji bi uveli obvezu mjerenja i sankcioniranja tri posto najneuspješnijih zaposlenika u državnoj javnoj upravi, rekao je Baranović. Ideja je, pojasnio je, da javna uprava postane prostor iz kojega trebaju otići najlošije ocijenjeni, a da se manji broj izvrsnih, obrazovanih uvede u sustav.

Hrvatska održava sustav u kojem se jednako plaćaju i radnici i neradnici, ustvrdio je Baranović.

Šesnaest zastupnika traži da se lokalne jednice također obveže da u istom roku prihvate iste standarde mjerenja kvalitete.

Oporbeni zastupnici iz redova reformista, nezavisnih ljevičara, HDSSB-a, Novog vala, DC-a i nezavisnih drže da je Vlada propustila provesti reformu javne uprave, traže da Sabor izvijesti što je učinila na tom polju.

Navode da je 23.850 državnih službenika, samo njih osam ili 0,03 posto, dobilo ocjenu nedovoljan, odličan 26 posto, vrlo dobar 69 posto, dobar njih 7 posto.

Trošak za zaposlene u javnoj upravi u 2013. iznosio je 12 posto BDP-a, prenose zastupnici podatak Svjetske banke po kojem je hrvatska javna uprava 20 posto skuplja u odnosnu na prosjek deset najrazvijenijih europskih zemalja.

Baranović je više puta ponovio kako je nezadovoljan što se o tako važnoj temi raspravlja kasno u noć, pred nekolicinom zastupnika.

Od 16 podnositelja interpelacije samo sam ja u sabornici, primijetio je reformist.

Svako vrijeme je dobro za raspravu, mnogi parlamenti raspravljaju cijele noći, uzvratila je Ingrid Antičević Marinović (SDP).

Rasprava o prethodnoj interepelaciji (o TTIP-u) trebala je biti u podne, ali su nakon izlaganja kolege iz HDZ-a, svi (njegovi) replicirali, toliko o tome, kaže zastupnica.

Klub SDP-a ne podržava interpelaciju, uz ostalo i jer je Sabor usvojio strategiju razvoja javne uprave u puno širem obujmu, nego se predlaže, poručila je.

Hrvatski sabor u četvrtak će raspravljati o godišnjem izvješću o izvršenju Državnog proračuna za prošlu godinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 14:54