Vukovarci mjesec studeni proživljavaju u prisjećanju na strahote kojima su bili izloženi u velikosrpskoj agresiji, a posebno nakon što je 18. studenoga 1991., nakon tromjesečne opsade slomljena obrana grada, a u Vukovar ušli pripadnici srpskih paravojnih postrojba i bivše Jugoslavenske vojske, počinivši brojne monstruozne zločine nad hrvatskim braniteljima i civilima koje su zatekli u razorenom i uništenom gradu.
U spomen na stradanje Vukovara i njegovih stanovnika u obrambenom Domovinskom ratu Hrvatski sabor je 1999. proglasio 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., pa će se u subotu, 18. studenoga, u Vukovaru održati središnja svečanost odavanja počasti poginulima u obrani grada..
Program ovogodišnjeg obilježavanja Dana sjećanja počeo je u ponedjeljak, 13. studenoga 20. znanstveno-stručnim skupom "Vukovar 91. - 26. godina poslije" u organizaciji Institua "Ivo Pilar", a nastavljen je u četvrtak, 16. studenoga 5. Festivalom neobjavljene domoljubne poezije.
U organizaciji Udruge "Vukovarske majke" i Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja u petak, 17. studenoga, će na grobove poginulih i ubijenih hrvatskih branitelja pokopanih na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, biti položene ruže, a u vukovarskoj Općoj županijskoj bolnici i bolnici hrvatskih veterana bit će održan 13. znanstveno-stručni simpozij "Ratna bolnica Vukovara 1991. - dr. Juraj Njavro".
Položit će se vijenci i upaliti svijeće kod kapelice na "Putu spasa", u večernjim satima zapaliti svijeće u krugu bolnice, a u organizaciji Nacionalnog sindikata policije MUP-a RH održat će se Večer pijeteta i sjećanja na žrtvu Vukovara.
U subotu, 18. studenoga, na 26. obljetnicu sloma obrane Vukovara, nakon okupljanja pred vukovarskom bolnicom i prigodnog komemorativnog programa, sudionici obilježavanja, predvođeni hrvatskim braniteljima i članovima obitelji ubijenih, poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Vukovara, krenut će u Koloni sjećanja prema Memorijalnom groblju hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata gdje će najviša državna i ostala brojna izaslanstva polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odati počast poginulima u obrani Vukovara.
Misu zadušnicu, koja će ove godine biti služena na groblju, predvodit će biskup požeški Antun Škvorčević.
U subotu u večernjim satima niz Dunav će biti pušteno nekoliko stotina upaljenih lampiona - "Svjetlosna rijeka sjećanja", u spomen na ubijene u nestale branitelje Vukovara.
U nedjelju, 19. studenoga obilježavanje stradanja žrtava iz "Borovo Commerca"
Stradanje žrtava iz "Borovo Commerca" obilježit će se 19. studenoga polaganjem vijenaca podno Spomen-ploče na ruševinama tog poduzeća, a zatim će se sudionici u Koloni sjećanja krenuti prema crkvi Gospe Fatimske u kojoj će biti služena misa zadušnica. Nakon mise predviđen je odlazak u Borovo, a potom i na farmu "Lovas", gdje će biti odana počast hrvatskim braniteljima stradalima na tim mjestima.
Obilježavanje "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991." završava u ponedjeljak, 20. studenoga, okupljanjem na prostoru negdašnjega koncentracijskog logora u "Veleprometu" te na mjestu masovne grobnice na Ovčari, gdje je 20. studenoga 1991. ubijeno 200 ranjenika, hrvatskih branitelja i civila, koje su pripadnici srpskih paravojnih postrojba i Jugoslavenske vojske odveli iz vukovarske bolnice.
U ponedjeljak, 20. studenoga, komemorativni program "Ovčara - vječna rana"
U organizaciji Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata bit će održan prigodan komemorativni program "Ovčara - vječna rana". U Župnoj crkvi Kraljice mučenika za žrtve iz masovne grobnice na Ovčari bit će služena misa zadušnica.
Obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. završit će navečer Novinarsko-književničkim susretom "Grad - to ste vi" u spomen na urednika i novinara Hrvatskog radija Vukovar, Sinišu Glavaševića, ubijenog na Ovčari.
25. kolovoza 1991. bivša JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad na Vukovar
Bitka za Vukovar u kojoj su, prema podacima vukovarske bolnice, ubijena ili poginula 1624 hrvatska branitelja i civila, od kojih 905 do sloma grada, a ranjeno je 1219 branitelja i civila, počela je 25. kolovoza 1991. kada su bivša Jugoslavenska vojska i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad na Vukovar.
Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu hrvatske vojske. Nakon tromjesečne vojne opsade obrana grada slomljena je 18. studenoga 1991. godine.
U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7.000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....