Odluka Arbitražnog suda može biti polazište za pronalaženje konačnog rješenja za hrvatsko-slovenski granični spor, a ako se usvoji sadašnji prijedlog granica, ribare bi trebalo obeštetiti, smatra poznati istarski političar i eurozastupnik Ivan Jakovčić.
Ujedno poziva premijere obiju država da pronađu konačno rješenje jer da su žitelji graničnih područja itekako zabrinuti aktualnom situacijom koja vlada na tom području. Primjerice, od same odluke upravo su ribari iz Savudrije imali najviše problema kada su isplovljavali proteklih dana na more. Morali su to činiti u pratnji hrvatske policije jer ih je slovenska upozoravala da se maknu iz njihova teritorijalnoga mora, iako do implementacije odluke tek mora doći.
U svojim istupima u medijima nakon svih reakcija na odluku Arbitražnog suda oko razgraničenja navodite da je ono moguće uz obeštećenje ribara. Što konkretno pod time mislite i na koji je način obeštećenje moguće? Što bi moglo uopće zadovoljiti istarske ribare koji tamo oduvijek love? I kako bi se ribari do konačne odluke trebali postaviti?
- Prije svega želim naglasiti da čvrsto stojim iza svih odluka Sabora i Vlade. Dakle, arbitražna odluka je neobvezujuća za Hrvatsku i rješenje treba potražiti u bilateralnim dogovorima. Međutim, ovo je treći put da politički sudjelujem u graničnom sporu, i to od Tuđmanovih vremena, preko parafa sporazuma Račan-Drnovšek do sadašnjeg trenutka. Upravo zbog toga želim biti krajnje oprezan jer bi se moglo dogoditi da konačni dogovor, kad se postigne, uključi i dio ove odluke vezane za Piranski zaljev. U tom slučaju se problem savudrijskih ribara treba riješiti visokom financijskom kompenzacijom zbog trajnog gubitka područja za njihov ribolov. To je sasvim prihvatljiv način obeštećenja jer se i danas financijski potiče smanjenje brodovlja za ribolov. Kako se ovdje radi o potencijalnom smanjenju ribolovnog područja zbog viših političkih interesa, onda i kompenzacija mora biti visoka.
Je li moguća uspostava granica na način kako je to predložio Arbitražni sud? Vi tvrdite da su Slovenci lošije prošli nego što se to prvotno planiralo kod razgraničenja obiju država te da je njima teže.
- Dugo pratim ovaj slučaj i podsjećam da je slovenski parlament izglasao rezolucije po kojima je cijeli Piranski zaljev njihov i da neće prihvatiti odluku arbitraže ako nemaju povezanost njihovih teritorijalnih voda s otvorenim morem. Također, prisvajali su sebi sela Škudelini, Škrile, Mlini i Bužin. Ništa od toga nisu ostvarili! Međutim, to je naravno njihov problem jer su bili višekratno nerealni pa nažalost i vrlo nekorektni. Sada je valjda i njima jasno da su u svemu pretjerivali. Kako će se konačno uspostaviti granična linija, bit će bilateralna odluka Hrvatske i Slovenije. Drugoga nema!
Kako komentirate odluku Hrvatske da ne prihvati odluku Suda, a s druge strane postoje određeni pritisci Europske komisije te zemalja poput Njemačke?
- Sve je to očekivano. To su dobronamjerne preporuke naših prijatelja. Trebamo ih imati na umu, ali odlučivati samostalno i suvereno. Ne postoje mehanizmi po kojima bi se Hrvatska prisilila na implementaciju arbitražne odluke. Toga nema u pravnoj stečevini EU jer naprosto ni Komisija ni Parlament nemaju nadležnosti po tom pitanju.
Jesu li po vama izgledni incidenti u Savudrijskoj vali gdje se trenutno nalaze patrole slovenske i hrvatske policije? Kako komentirate dolazak slovenske topovnjače u Kopar nakon incidenata na moru?
- Istina je da su ljudi uz granicu, naročito u Istri, zabrinuti. Izjave premijera Plenkovića i Cerara bile su umirujuće, ali su ih potezi demantirali. To nam ne treba. Nikakvo pokazivanje mišića u tako skučenom akvatoriju nije dobro. Očekujem da će prevladati razum i da će premijeri na skorašnjem susretu u Ljubljani pokrenuti konačno rješenje spora koji traje već dva i pol desetljeća.
Jeste li očekivali ovakvu odluku i kako bi se u daljnjem postupku Hrvatska trebala postaviti prema odluci i potezima Slovenije te preporuci Europske komisije?
- Da, očekivao sam da će odluka arbitraže biti za Hrvatsku povoljnija nego sporazum Račan-Drnovšek i to sam mjesecima već govorio. Međutim, ponavljam, Hrvatska će samostalno odlučiti, nakon bilateralnih pregovora sa Slovenijom, kako će zaista izgledati granična crta među našim državama!
Uništeno 47 ribarskih brodova, vlasnicima plaćeno 67 mil. kuna
Do danas je u Hrvatskoj u sklopu takozvanog scrapinga uništeno 47 ribarskih plovila, i to 17 ribarskih plovila u okviru Europskog fonda za ribarstvo i 30 ribarskih plovila u okviru trenutačnog Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo, doznajemo u Ministarstvu poljoprivrede. Ukupna naknada isplaćena vlasnicima za tih 47 plovila iznosila je 67,3 milijuna kuna, od čega je EU platio 42,6 milijuna kuna. Ukupni iznos naknade vlasnicima plovila izračunava se na temelju tonaže i starosti plovila. Osnovna odrednica Zajedničke ribarstvene politike EU održivo je iskorištavanje morskih resursa pa se kao jedna od mjera provodi i mjera trajnog prestanka ribolovnih aktivnosti, odnosno trajno povlačenje ribarskih plovila iz ribolova. Jedna od aktivnosti za povlačenje plovila upravo je i uništavanje plovila, tzv. scraping. U Registar ribarske flote trenutačno je upisano 7522 ribarska plovila, od čega 3500 plovila u segmentu malog obalnog ribolova. (S. T.)
Reakcija istarskih ribara
Diego Makovac, savudrijski ribar:
Ta ideja znači prodaju teritorija
- Nisam čuo da je to Jakovčić rekao, ali ako je to rekao, smatram da ta ideja znači prodaju teritorija. Pitanje je samo za koliko para. Eurozastupnik Ivan Jakovčić mora znati da u tom dijelu ne love samo savudrijski ribari, nas 15 do 20 koji smo stalno ovdje, nego svi oni koji imaju povlasticu za zonu A, a to su ribari u cijeloj Istri, pa čak i neki s Kvarnera i iz Zadra. Ne mogu oštetiti samo nas jer je to onda diskriminacija. Ako netko dosad nije tu lovio ribe, ne znači da i neće u budućnosti.
Daniele Kolec, umaški ribar:
Ne smijemo sad popustiti
- To što Komisija preporučuje njihova je stvar. Znamo dobro da je Hrvatska sve pokušavala na lijep i miran način. Ali u Europi morate biti lažov i ucjenjivati te davati pogrešne informacije - onda prolazite. Mi ne smijemo popustiti bez obzira na pritiske. Tamo su naši ribari oduvijek ribarili. Slovencima smo nudili soluciju i sada nećemo otamo otići. Ne znam kako to netko može platiti. Preveslani smo. Sada sve ovisi o našim političarima. Sada je pitanje hoće li se Plenković ponijeti kao političar ili državnik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....