POREZNA HTV-U:

'Ako ne platite 60 milijuna kuna, krenut ćemo s ovrhom i blokirati vam račun'

Službenica Porezne nazvala je pomoćnicu ravnatelja HRT-a zaduženu za financije i podsjetila je na dugovanja iz 2002. i 2004.

ZAGREB - Dobar dan, ovdje Porezna uprava. Ako ne platite dug od 60 milijuna kuna PDV-a i ostalih poreza, krenut ćemo s ovrhom i blokirati vam račun - rekla je u četvrtak službenica Porezne uprave Gordani Grandov, pomoćnici glavnog ravnatelja HRT-a zaduženoj za financije.

Porezna je uprava, naime, na osnovi rješenja u drugostupanjskom postupku odlučila ići u ovrhu sukladno rješenjima iz 2007. i 2008., koja se odnose na dugovanja HRT-a za 2002. i 2004. godinu.

- HRT je u tom slučaju podnio tužbu Upravnom sudu jer je došlo do zastare. U međuvremenu smo zatražili odgodu plaćanja tog duga do okončanja spora i očitovanje Središnjeg ureda Porezne uprave. No, nismo ga dobili, a Porezna nas je sad usmeno obavijestila o ovrsi - izjavila je Gordana Grandov.

Dodala je kako je Porezna uprava prije četiri dana, 26. listopada, na HRT-ovu poreznu karticu dodala i iznos od 4,5 milijuna kuna duga.

Pogrešno knjiženje

- Rečeno nam je da se radi o knjiženju koje pogreškom Porezne uprave nije bilo provedeno 2004., a odnosi se na dugovanje iz 1998. Budući da zastara nastupa nakon šest godina, pitanje je mora li HRT to uopće platiti. I što ako se donese odluka da je riječ o zastari? - komentirala je HRT-ova direktorica.

HRT je zatražio obročno plaćanje duga na koje, kako tvrde, imaju zakonsko pravo, ali ako im se to ne omogući, završit će u blokadi.

Na Prisavlju se pribojavaju da bi do ovrhe moglo doći već sljedeći tjedan, možda u utorak. Godinama već imaju problema s plaćanjem PDV-a.

Nove činjenice

Podsjetimo da je i prije pet godina izbio skandal kada je rješenje o naplati poreza HRT-u povukao osobno bivši premijer Ivo Sanader. Na njegov je zahtjev Ministarstvo financija tada poništilo rješenje drugostupanjske službe Porezne uprave, kojim je odbijena žalba HRT-a o plaćanju doprinosa, PDV-a, ostalih poreza i prireza. Sanader je tada tražio od ministra Ivana Šukera da se preispita to rješenje. Ministarstvo je tada ponovilo postupak te za samo nekoliko sati utvrdilo “nove činjenice” i promijenilo odluku. Kako bilo, HRT-u je PDV bio oprošten, a sljedećih pet godina nisu ga niti plaćali. Pitanje HRT-ovih poreznih dugovanja ponovno je pokrenuto tek u svibnju kad je financijska inspekcija, među ostalim, utvrdila da HRT nije plaćao PDV od ljeta 2005.

Izvješće o poslovanju HRT-a za 2009. godinu ovih se dana našlo i u Saboru, ali je rasprava o njemu na saborskom Odboru za medije i informatizaciju odgođena dok ne stigne mišljenje Vlade. No, u izvještaju je vidljivo da je HRT i lani ostvario gubitak od 105 milijuna kuna. Iako su ostvarili prihode od 1,4 milijarde kuna, rashodi su iznosili 1,5 milijardi kuna. Prihodi od pristojbe iznosili su 1,1 milijardu kuna, a od promidžbe 237,6 milijuna kuna.

Troškovi osoblja

Te dvije stavke čine 93 posto, ukupnih prihoda. Prihodi od marketinga iznosili su 237,6 milijuna kuna, što je oko 20 posto manje od planiranog. Hrvatski radio na promidžbi je zaradio 25 milijuna kuna, a HTV 212 milijuna kuna. Od rashoda, najveći su oni materijalni, 590 milijuna kuna, dok su troškovi osoblja iznosili 587 milijuna kuna.

HRT: 3483 zaposlenika, prosječna plaća 6589 kuna

HRT je imao 3635 zaposlenika, ali se njihov broj smanjio za 152. Tako ih je na radiju ostalo 684, a na televiziji 2091. Prosječan staž zaposlenika u 2009. bio je 18 godina, a prosječna dob 43 godine i tri mjeseca. Zanimljivo je da na HRT-u radi pet doktora znanosti, 32 magistra znanosti te 999 zaposlenika s visokom stručnom spremom. Najviše ih je sa srednjom školom - 1472 zaposlenika. Nižu stručnu spremu ima 25 zaposlenika. Prosječna neto plaća iznosila je 6589 kuna, a velik trošak lani su bile otpremnine za odlazak 226 radnika u prijevremenu mirovinu za koje je izdvojeno 39 milijuna kuna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 09:01