POMOĆ EKONOMIJI

Aladrović: ‘Ne bojimo se prosvjeda‘; Marić: ‘Na vrijeme smo pokrenuli adekvatne mjere‘

Govoreći o PDV-u, Aladrović kaže kako se sad razgovara o kratkoročnim mjerama i kako prevladati ovu krizu.
Josip Aladrović, Zdravko Marić i Nikolina Brnjac
 Ranko Suvar/Cropix

Hrvatski poduzetnici razočarani su Vladinim ekonomskim mjerama koje su danas predstavljene. I to na sastanku s ministrima nisu skrivali.

- Nismo očekivali ovakav rasplet, ali odmah moram reći - ne bojimo se prosvjeda. Razgovarali smo danas s više udruga poduzetnika, poslodavaca o mjerama Vlade i o tome što Vlada može učiniti za sve one kojima je rad obustavljen, prije svega, ali razmišljamo i srednjoročno i dugoročno i u postpandemijskoj fazi, poručuje ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović za Dnevnik Nove TV.

Zašto smanjenje PDV-a nije bila jedna od opcija, ministar odgovara kako prvo mora predstaviti mjere koje su donesene.

- Išli smo s tri različita seta mjera, to je jedna mjera za očuvanje radnih mjesta koja ima fokus na radnicima i na očuvanju zaposlenosti, što od prvog dana krize čuvamo i što smo uspjeli očuvati, sad to možemo vidjeti. Drugi dio se odnosi na rješavanje kratkoročne i srednjoročne likvidnosti, tzv. COVID kredite, u iznosu od milijardu i 300 milijuna kuna i treći dio koji se odnosi na pokriće fiksnih troškova, odnosno jednog dijela fiksnih troškova za sve one kojima je rad onemogućen, rekao je.

Govoreći o PDV-u, ministar kaže kako se sad razgovara o kratkoročnim mjerama i kako prevladati ovu krizu.

- PDV kao tema, odnosno porez na dodanu vrijednost u ugostiteljstvu je tema dugo, kao nešto o čemu se razgovara. Sada nije trenutak za rješavanje strukturnih problema, nego za donošenje kratkoročnih mjera, a nakon toga smo ostavili mogućnost da razgovaramo ili, kako su poduzetnici rekli, ostavili smo otvorena vrata da razgovaramo o svim onim strukturnim promjenama koje su potrebne da bi ekonomija bila otpornija. Ne bih rekao da su ovo vatrogasne mjere, nego su mjere kojima mi nastojimo u ovom trenutku očuvati zaposlenost i očuvati poslovnu aktivnost, kaže Aladrović.

Nažalost, ističe, nalazimo se u takvoj fazi da ono u čemu je fokus u ovom trenutku je očuvanje radnih mjesta i nastavak poslovne aktivnosti.

Mjera za očuvanje radnih mjesta definirana je, kaže, s obzirom na to koje djelatnosti u ovom trenutku su najizloženije. Što se tiče mjere za nadoknadu fiksnih troškova koja je danas usvojena, kaže, detaljno će se propisati od ministra financija i tada će se vidjeti tko sve može aplicirati za tu pomoć. Isti tretman, sigurno neće biti za poslodavce koji uredno plaćaju obveze i za one koji to ne čine.

- Oni koji su u blokadi, vrlo vjerojatno neće ostvarivati pravo na takvu pomoć jer jednostavno ne možemo izjednačavati one koji su blokirani i one koji nisu blokirani, ako govorimo o urednim i neurednim poslodavcima, kaže ministar.

O COVID kreditima za koje poslodavci govore da je sporta i troma procedura, ministar kaže kako su imali sastanak koji je vodio ministar Tomislav Ćorić, kao nadležni ministar za Hamag bicro.

- Predstavnici Hamaga obvezali su se da će uspostaviti kreditne linije koje će biti znatno ažurnije nego u onoj prvoj fazi. Prva faza nas je zaista sve iznenadila i tu smo mogli pokazati veću dozu ažurnosti, ali sada u ažurnost rješavanja tih zahtjeva ja osobno ne sumnjam, poručuje ministar.

Što s tvrtkama koje su počele poslovati početkom ove godine, Aladrović kaže kako će ih se staviti kao i u dosadašnje kriterije, dakle omogućit će se i novoosnovanim tvrtkama da na neki način mogu participirati u pomoći.

- Ako govorimo o mjeri za očuvanje radnih mjesta bitno je da za studeni tvrtka posluje s 31. listopadom, a ako govorimo o mjeri za prosinac, da tvrtka posluje s 30. studenim, kaže.

Upitan ima li još mjera zbog moćnosti da epidemiološke neće trajati do 21. prosinca, ministar kaže da je to moguće, ali da mjere zato imaju kratkoročan karakter.

- I ranije smo imali različite situacije i imali smo krizu koja nas je zatekla početkom trećeg mjeseca, izrazito brzo smo reagirali i sada ćemo brzo reagirati, a naravno očekujemo da ćemo u sljedećim tjednima intenzivno razmišljati i donositi mjere koje će se odnositi na sljedeću godinu", poručuje Aladrović.

Upitan razgovara li se s bankama ponovno o opciji moratorija na ovrhe i kredite, ministar odgovara kako je s novim ovršnim zakonom izdefinirano sve što je trebalo.

- Zasad ne bih govorio o tome, teško je spekulirati, pratit ćemo situaciju iz dana u dan. Mi sada pružamo pomoć i sada idemo s vrlo inzenzivnim paketom koji iznosi preko dvije milijarde kuna, kaže Aladrović za Dnevnik Nove TV.

Je li se čuo s premijerom Plenkovićem koji je pozitivan na koronavirus, Aladrović kaže kako su svakodnevno u kontaktu, a s njime se uživo posljednji put vidio prošli tjedan.

Marić: Na vrijeme smo pokrenuli mjere

Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u središnjem Dnevniku HTV-a da je Vlada ugostiteljima i poduzetnicima ponudila "ono što je racionalno i pravično, na tragu onoga što je činila svo ovo vrijeme".

S obzirom na epidemiološku sliku u Hrvatskoj pojedine djelatnosti, posebno ugostiteljstvo, priređivači igara na sreću, rekreativni sport ima privremenu obustavu svog rada i djelovanja.

- Odlučili smo im djelomično ili u potpunosti pokriti i dio fiksnih troškova. To je hladni pogon, koji se u svakom slučaju treba plaćati, kazao je Marić.

Govoreći o PDV-u Marić podsjeća da su usluge smještaja, pripreme i isporuke hrane unutar i izvan ugostiteljskih objekata na sniženoj stopi od 13%, a da jedino na tom postotku nije usluga pića.

- S druge strane, PDV je indirektni porez. Plaćaju ga krajnji korisnici. Kao što ugositetlji traže niži PDV za usluge pića, tako i netko drugi u nekoj drugoj djelatnosti to može tražiti. Legitimno je pitanje usporedbe, zašto netko ima, a netko drugi nema sniženu stopu PDV-a, kazao je.

Naglasio je da se trenutačno "još uvijek ne može predvidjeti dubina, trajanje i sve ostalo što je povezano uz covid krizu".

- Naš proračun, javne financije i sve naše aktivnosti moraju biti upravo usmjerene prema tome, da ako situacija krene dodatno po zlu, da imamo adekvatne instrumente i mjere za odgovor na sve to skupa, kazao je ministar financija.

Novi paket mjera pomoći poduzetnicima zbog djelomičnog zatvaranja gospodarstva do 21. prosinca stajat će oko 2 milijarde i 100 milijuna kuna. Na pitanje odakle će se namaknuti ta sredstva, ministar Marić rekao je da su za covid kredite osigurana sredstva, a jednim dijelom iz europskih fondova prenamijenili prema HAMAD BICRU.

- Što se tiče mjera za očuvanje radnih mjesta, jedan dio tih sredstava već je bio planiran. Računamo da je 80.000 ljudi u ove tri najpogođenije djelatnosti, ali ima onih koji su dijelom vezani na njih pa očekujemo da bi taj broj mogao rasti i do 100.000. Što se tiče pokrivanja svih ili dijela fiksnih troškova, naša je procjena da je to negdje oko 250 milijuna kuna. Nismo ta sredstva imali predviđena, ali kao što je to bio slučaj i do sada, ta sredstva ćemo namaknuti, dodaje Marić u razgovoru za Dnevnik HRT-a.

Govorio je i o trenutačnom stanju državnog proračuna, a potom ponovio kako smatra da je Hrvatska na vrijeme pokrenula adekvatne mjere, ali da je i dalje "visoka razina neizvjesnosti te ne može nitko procijeniti i znati do kada će sve to skupa trajati".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 04:44