Skupinu migranata koji traže azil "mučila" je hrvatska policija na granici s Bosnom i Hercegovinom prošli mjesec, priopćio je u četvrtak Amnesty International.
Šesnaestero ljudi iz Afganistana i Pakistana udarano je nogama, pretučeno je, vezano i potom im je razmazana hrana po ozljedama, navodi se u istrazi Amnestyja u kojoj je ispitano šest migranata.
Desetorica muškaraca zadobili su teške ozljede, uključujući prijelome kostiju i ozljede glave. Jednoj od žrtava sad su potrebna invalidska kolica, kaže Amnesty.
Prema svjedočenjima žrtava, između osam i deset policajaca u crnim odorama zlostavljalo je migrante u noći s 26. na 27. svibnja nedaleko od Plitvičkih jezera.
Policija je "pucala u zrak, zatim udarila nogama i opetovano tukla zavezane muškarce metalnim i drugim palicama te drškom pištolja", stoji u priopćenju Amnestyja. "Zatim su utrljavali kečap, majonezu i šećer koje su našli kod jednog od migranata u krvave glave i kosu migranata".
Amnesty kaže da je također razgovarao s liječnicima koji su im sanirali ozljede nakon što su protjerani natrag u BiH te dužnosnicima nevladine udruge koji su isto vidjeli njihove ozljede.
Jedan liječnik rekao je Amnestyju da njihove ozljede uključuju prijelome, posjekotine, modrice, ozljede glave i kolaps pluća. Skupina navodi da je kontaktirala hrvatsko ministarstvo unutarnjih poslova, ali još nije dobila odgovor.
- Europska unija više ne može šutjeti i namjerno ignorirati nasilje i zlostavljanja koje provodi hrvatska policija na njezinim vanjskim granicama. Njezina šutnja dopušta pa čak i ohrabruje počinitelje tog zlostavljanja da nastave bez posljedica - rekao je Massimo Moratti, zamjenik direktora Ureda za Europu Amnesty Internationala.
U travnju 87 posto manje zahtjeva za azil u EU
Broj zahtjeva za azil u Europi pao je u travnju za 87 posto u odnosu na početak godine zbog ograničenja kretanja uslijed pandemije novog koronavirusa, objavio je u četvrtak Europski ured za azil (EASO).
Uslijed zatvaranja vanjskih granica EU-a i ograničenja kretanja unutar šengenske zone, broj zahtjeva za azilom značajno se smanjio nakon što je u ožujku pao za 43 posto.
"U travnju je zabilježeno samo 8730 zahtjeva za azilom" u državama članicama EU-a, Norveškoj i Švicarskoj, što je "najmanje od barem 2008. i odgovara golemu padu od 87 posto u odnosu na razinu prije covida-19 u siječnju i veljači", navodi agencija u izvješću objavljenom u četvrtak.
Ta brojka je međutim gotovo deset puta veća od ilegalnih prelazaka europskih granica u istom razdoblju, kojih je po podacima Frontexa bilo 900. To ukazuje na potrebu zaštite tražitelja azila unatoč privremenoj suspenziji registracije tih zahtjeva u više zemalja, ističe agencija.
Kad se podaci detaljno pogledaju, vidi se da je veliki pad posljedica toga što državljani zemalja Latinske Amerike, Venezuele i Kolumbije prije svega nisu u travnju mogli doći na europski teritorij: zahtjevi Venezuelaca pali su s 5013 u siječnju na svega 80 u travnju, dok je iz Kolumbije bilo 64 zahtjeva prema 5252 u siječnju.
EASO očekuje lagano povećanje broja zahtjeva za azilom u mjesecima koji dolaze nakon popuštanja mjera izolacije i to se već osjeća po prvim podacima za svibanj. (Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....