Već desetak dana pulski arheolozi traže ukrasni vrt oko austrougarske tvrđave na Verudeli gdje se smjestio pulski Aquarium. Kada bi se otkrili ostaci tog vrta koji su skicirani u jednom starom katastarskom planu koji se nalazi u bečkom arhivu, bila bi stvarno to prava senzacija. Jer, koliko je poznato oko pulskih vojnih tvrđava s kraja 19. i početka 20. stoljeća nisu pronađeni dosad uređeni parkovi niti vrtovi. I baš zato je ovo arheološko istraživanje, koje je pokrenuto jer vlasnica pulskog akvarija Milena Mičić želi urediti ulaz u ovu kako povijesnu, tako i turističku atrakciju, posebno intrigantno.
-Započeli smo arheološka istraživanja ispred forta Verudela prema nalogu Konzervatorskog odjela u Puli, s ciljem potvrde i rekonstrukcije originalnog ukrasnog vrta ucrtanog na povijesnim kartama. Dosadašnji nalazi, kao što su podloga, staza i rubnjaci podupiru hipotezu da je takav vrt doista postojao što se poklapa s povijesnim izvorima na dvjema povijesnim kartama s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće te još jednom kartom iz 1910. godine. Međutim, za konačnu potvrdu potrebno je nastaviti arheološka istraživanja cijele površine, poručili su iz pulskog Aquariuma koji osim biljnog i životinjskog svijeta mora i slatkovodnih voda prikazuje i povijest pulskih utvrda te dio austrougarske vojne i pomorske povijesti koja se dotiče ovog kraja. Naime, prije nekoliko godina Mičić je preuzela bogatu zbirku predmeta kolekcionara Sergia Gobba koji se bave ovom tematikom iz njegove privatne zbirke Gallerion koje je dotad bila smještena u Novigradu.
U Aquariumu ističu da je poznato je da su vrtovi ispred austrougarskih utvrda bili spoj funkcionalnosti i estetike. Naglasak je bio na održavanju preglednosti i praktičnosti, ali su reprezentativni dijelovi dodavali vizualnu privlačnost. Korištenje autohtonih biljaka i pažljivo planiranje prostora omogućili su dugotrajnost ovih vrtova, a njihovi tragovi i danas su vidljivi oko mnogih utvrda u Puli. Takvi vrtovi odlikovali su se strogo definiranim geometrijskim oblicima, poput pravilnih staza, kružnih gredica i pravokutnih travnjaka. Staze su bile šljunčane ili zemljane, a njihov raspored omogućavao je nesmetan prolaz vojnika i opreme. Niski grmovi i živice služili su za označavanje granica i stvaranje vizualnog reda, no nisu smjeli ometati vidljivost.
Martina Barada, arheologinja iz obrta Sudarium iz Pule kaže nam da dosad nažalost nisu našli nešto što bi upućivalo na ostatke tog vrta. Doduše, istraživanja još nisu gotova. Trajat će još desetak dana.
- U principu našli smo malo toga. Pretraživanjem arhivske građe u bečkom arhivu utvrđeno je da je ispred tvrđave bio jedan uređeni vrt pa je ideja prije samog uređenja ulaza u akvarij bila da se taj vrt rekonstruira. Zato smo počeli s arheološkim istraživanjima kako bismo pronašli njegove dijelove. Zasad smo iskopali južni dio prostora, ali smo pronašli samo tragove rubnjaka koji su vjerojatno uređeni nakon 2. svjetskog rata kada su se na Verudeli gradili hoteli. Sa sjeverne strane smo našli jedan uređeni put, međutim nema tih sitnih arheoloških nalaza. Zasad smo u potrazi za čvršćim dokazima, ističe ova arheologinja. A na katastarskom planu je prikazan uređeni parkovni prostor s centralnom rozetom oko koje su išle staze.
A Aquarium je za izradu konzervatorskog i hortikulturnog rješenja povijesnog vrta ispred forta Verudela angažirao konzervatora, prof. dr. sc. Rymsza-Mazura s Katedre krajobrazne arhitekture Politehničkog fakulteta u Krakowu.
- Profesor Rymsza-Mazur stručnjak je s bogatim iskustvom u obnovi i revitalizaciji fortifikacijske arhitekture u Europi te dugogodišnji suradnik Međunarodnih radionica fortifikacijske arhitekture održanih na Brijunima i fortu Verudela 2006. i 2008. godine. Projekt rekonstrukcije sufinanciran je od Grad Pule za 2024. godinu, zaključili su.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....