U BOLNICI 34 OSOBE

Aspirin može izazvati unutarnje krvarenje

Rizik od unutarnjeg krvarenja se udvostručio kod osoba koje su svaki dan uzimale aspirin

ZAGREB - Aspirin , lijek koji je nedavno prostavio 111. rođendan sa 50 milijardi prodanih tableta, gotovo je nezaobilazna pomoć u učinkovitom rješavanju glavobolja, bolova i raznih upala, a nerijetko i prevencija za sprečavanje srčanog ili moždanog udara.

No, upravo sprečavanje kardiovaskularnih bolesti moglo bi biti upitno ako se radi o inače zdravim osobama, tvrde znanstvenici s edinburškog sveučilišta jer se kod onih koji su uzimali aspirin svaki dan udvostručio rizik od unutarnjeg krvarenja, a da se nije smanjio rizik od srčanog ili moždanog udara.

Šteta manja od koristi

Istraživanje je provedeno na 3350 osoba kod kojih je testiranje krvnog tlaka pokazalo da imaju problema s arterijama u nogama. Osam godina kasnije 34 osobe, pokazalo je najnovije izvješće, koje su svakodnevno uzimale aspirin, dobile su krvarenje i završile na bolničkom liječenju dok je kod onih koji nisu uzimali aspirin bilo samo 20 takvih slučajeva. Zabrinjavajuće je da je 14 osoba na aspirinu dobilo čir na želucu, a samo osam onih koji su uzimali placebo (lijek bez djelatne tvari).

Dr. Andrew Green, liječnik obiteljske medicine u Yorkshireu, kaže kako znanost zna da aspirin smanjuje opasnost od ponovljenog srčanog udara i takvim bi pacijentima i dalje trebalo preporučiti uzimanje lijeka. Dodaje da je kod njih šteta manja od koristi, ali da kod onih koji nisu imali srčani udar aspirin ne bi trebalo davati preventivno.

Zdrave navike

Naime, šteta je veća od koristi, a to je i inače postulat kojim se treba voditi kod uzimanje nekog lijeka.

Liječnici naglašavaju da aspirin, kao ni bilo koji drugi lijek, neće preventivno učiniti ništa korisno ako nismo usvojili zdrave životne navike.

Upitni ‘univerzalni’ lijekovi

- Ehinacea - Preparati od ehinacee navodno mogu prepoloviti opasnost od prehlade i skratiti njezino trajanje za gotovo dan i pol. No, mnogo je ljudi alergično na ehinaceu a da to i ne zna.

- Vitamin C - Istraživanja su pokazala da uzimanje vitamina C može skratiti prehladu, ali je ne može spriječiti.

- Glukozamin - Glukozamin je tvar koja pomaže u izgradnji tkiva hrskavice u zglobovima. No, utvrđeno je da je uzimanje glukozamina učinkovo samo ako već imate artritis.

- Reductil - Lijek protiv debljine, nedavno povučen s tržišta zbog povećanja rizika od srčanog i moždanog udara.

- Avandia - Lijek protiv dijabetesa, FDA upozorila da povećava rizik od infarkta za 43 posto.

- Champix - Lijek protiv pušenja, FDA upozorila na niz ozbiljnih neuroloških nuspojava od kojih je najteža samoubojstvo.

- Seroquel - Lijek protiv shizofrenije, zabilježen niz opasnih nuspojava, među ostalim neuroleptički maligni sindrom, ukočenost mišića, aritmija, akutno zatajenje bubrega, srčani udar, dijabetes.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 09:34