ŠTO SVE IDE U ‘ŠKARE‘

Bačić o novoj reformi: ‘Za stanove u kratkoročnom najmu plaćat će se porez na nekretnine‘

Cilj nam je smanjiti rast cijena nekretnina u Hrvatskoj, naglasio je potpredsjednik Vlade

Branko Bačić

 Vanesa Pandzic/CROPIX

Potpredsjednik Vlade, ministar Branko Bačić, rekao je u utorak da se porez na nekretnine prvenstveno donosi kako bi se omogućilo priuštivo stanovanje te zaustavio rast cijena nekretnina i najamnina, istaknuvši da će svi stanovi i stambene jedinice koje su u kratkoročnom najmu biti u škarama tog poreza.

"Naš je cilj da se smanji potreba za kratkoročnim najmom i kako bi stanovi koji su u kratkoročnom najmu polako ušli u dugoročni najam. Pa će svi stanovi i stambene jedinice koje su u kratkoročnom najmu biti u ‘škarama‘ poreza na nekretnine", izjavio je novinarima ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine nakon sastanka parlamentarne većine.

Dodao je da su od koalicijskih partnera dobili punu potporu za poreznu reformu koja uključuje i porez na nekretnine.

Najavio je da će ovaj tjedan, a najkasnije do iduće srijede tj. prije početka zasjedanja Hrvatskog sabora, biti predstavljena cjelokupna porezna reforma koja uključuje i porez na nekretnine.

"Cilj nam je smanjiti rast cijena nekretnina u Hrvatskoj", naglasio je potpredsjednik Vlade.

Bačić je, na novinarski upit, rekao da će u "škare" tog poreza ući i nekretnine koje su u turističkom kratkotrajnom najmu. Istaknuo je kako tim porezom žele zaustaviti rast stambenih jedinica u kratkoročnom najmu jer u Hrvatskoj imamo njih 231.000 koje su u toj vrsti najma.

"Ove godine je, prema podacima Ministarstva turizma, 50.000 novih stambenih jedinica prekategorizirano i namijenjeno za kratkoročni najam. Cilj nam je zaustaviti taj trend", poručio je.

Omogućiti priuštivo stanovanje

Istaknuo je kako se porez na nekretnine prvenstveno donosi kako bi se u zemlji omogućilo priuštivo stanovanje, zaustavio rast cijena građevinskih radova te rast cijena nekretnina i najamnina.

Naveo je kako porez na nekretnine i nije novi porez, već u naravi predstavlja redefinirani postojeći lokalni porez na kuće za odmor. Pritom taj porez dosad nisu uvele 94 jedinice lokalne samouprave jer to nije bila obveza.

Bačić je na novinarski upit rekao da će osnovica za obračun poreza na nekretnine biti četvorni metar neovisno o vrijednosti. Pritom će jedinica lokalne samouprave moći sama odrediti visinu poreza od jednog do 10 eura te na svom predstavničkom tijelu utvrditi visinu poreza.

Naveo je kako sad u Hrvatskoj jedinice lokalne samouprave, koje su uvele porez na kuće za odmor, obuhvaćaju oko 60.000 stambenih jedinica. Naglasio je i kako se zakonom omogućuje i zoniranje, pa će predstavnička tijela lokalne samouprave moći odlučivati o visinu poreza po četvornom metru, što je jedinica za oporezivanje.

U porezne ‘škare‘ ne idu sve nekretnine

Bačić je rekao i da u "škare" tog poreza ne idu sve nekretnine. Tako se njime neće oporezivati nekretnine koje su i mjesto prebivališta, nekretnine u kojima postoji dugoročni najam, oštećene kuće te one koje nisu useljive.

Istaknuo je kako porezom na nekretnine žele promijeniti paradigmu poreznog pritiska.

"Mislimo da je danas hrvatsko društvo sazrelo da polako porezni pritisak koji se temelji na oporezivanju rada prebacujemo na porezni pritisak na nekretnine", poručio je.

Upitan kako će se naplaćivati porez na nekretnine oko kojih se vode sudski ili drugi sporovi, Bačić je odgovorio da će Porezna uprava formirati svoje registre i od jedinica lokale samouprave dobiti podatke o trenutnom stanju naplate komunalne naknade.

Naveo je i kako već sad Porezna uprava raspolaže velikim brojem podataka o tome tko plaća porez za kuću za odmor ili komunalnu naknadu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. rujan 2024 09:19