MORAJU PLATITI 10 MILIJUNA

BANKROT SDP-a: BERNARDIĆ SVIMA ZATAJIO DA SU IZGUBILI PRESUDU KOJA BI IH MOGLA DOTUĆI! Članovi Predsjedništva za gubitak spora doznali iz Jutarnjeg

 
Davor Bernardić
 Goran Mehkek / CROPIX

Nakon informacije da je Visoki trgovački sud donio presudu koja bi mogla financijski uništiti SDP, iz te stranke oglasili su se tek drugi dan, šturim priopćenjem u kojemu najavljuju da će na Vrhovnom sudu tražiti reviziju postupka. Riječ je, podsjetimo, o iznosu od 4,3 milijuna kuna troška predizborne kampanje Milana Bandića iz 2009. godine, kad je zadnji put bio SDP-ov kandidat.

Bandićeve troškove podmirila je Televizija Sljeme Slobodana Ljubičića. Nedugo nakon kampanje Bandić je izbačen iz SDP-a jer se kandidirao za predsjednika države iako je SDP-ov kandidat bio Ivo Josipović, a tajnica zagrebačkog SDP-a Jelena Pavičić Vukičević potpisala je s Televizijom Sljeme i Designsystemom Borisa Maleševića, koji je za Bandića radio kampanju, ugovor o cesiji, kojim se SDP obavezuje podmiriti troškove Ljubičićevoj televiziji. U stranci nisu priznali cesiju jer je ugovor, tvrde, potpisala neovlaštena osoba. Takav ugovor mogli su potpisati samo predsjednik SDP-a (tada Zoran Milanović) i poslovni direktor (tada Gordan Maras). SDP nije priznao potraživanje, a 2012. Televizija Sljeme podigla je tužbu. U prvom stupnju SDP je dobio spor, ali ga je izgubio u žalbenom postupku.

Presedan

“U postupku koji se vodio pred Trgovačkim sudom u Zagrebu u povodu tužbe TV Sljeme u prvostupanjskom postupku donesena je 27. ožujka 2015. g. presuda u korist tuženika, SDP-a, kojom se odbija zahtjev tužitelja da tuženik isplati 4.356.442,43 kn. U povodu žalbe tužitelja nad kojim je u međuvremenu Trgovački sud u Osijeku rješenjem od 16. siječnja 2017. otvorio stečajni postupak, Visoki Trgovački sud donio je 4. siječnja 2018. g. presudu kojom je preinačio prvu presudu, a kojom se usvaja tužbeni zahtjev TV Sljeme.

SDP je zaprimio presudu 25. siječnja 2018., te će pokrenuti postupak revizije kod Vrhovnog suda”, navodi se u priopćenju SDP-a. Stranka još upozorava “da se dogodio pravosudni presedan te da postoji dramatičan nerazmjer između prijavljenih troškova kampanje i iznosa koji se potražuje”.

Šokirani

- Neugodno me iznenadila ovakva presuda. Ovo mi je prva informacija i ne mogu shvatiti zašto sam to morao doznati iz novina! To više ako je presuda stigla u stranku još 25. siječnja - kazao je Bojan Glavašević, član Predsjedništva SDP-a. Glavašević, međutim, nije jedini čelnik stranke koji je za presudu koja bi mogla financijski uništiti SDP doznao iz novina. Dok nije vidio Jutarnji, o tome nije imao pojma ni Franko Vidović, isto vrijedi za Sinišu Hajdaša Dončića, nije bio obaviješten ni Rajko Ostojić, a očito ni ostali članovi Predsjedništva SDP-a. U SDP-u kažu da im nije jasno zašto je Bernardić gurnuo glavu u pijesak i tajio od njih informaciju za koju nije odgovoran.

Bivši šef SDP-a, Zoran Milanović, koji je odbio preuzimanje Bandićevih troškova na teret SDP-a, ističe da nitko u stranci nije znao za trošak od 4,3 milijuna koji je Bandić napravio u drugom krugu kampanje, kao i da nitko nije znao da je Jelena Pavičić Vukičević potpisala ugovor o cesiji kojim potraživanja prebacuje na SDP. - Uostalom, ona je na sudu izjavila da je taj ugovor potpisala zato što je Bandić to tražio od nje - kazao je Milanović i napomenuo da je otišao s čela SDP-a, ostavivši iza sebe presudu u korist SDP-a. Kaže da ga je šokirala odluka suda i pita se nije li posljedica sudačke sinkope.

- Ovakvom odlukom ohrabruje se prevara. SDP bi se sada trebao regresno naplatiti od Bandića i Pavičić Vukičević - zaključio je Milanović.

I dalje je moguće frizirati izvješća

GONG podsjeća da je i danas, uz bolji pravni okvir, moguće u financijske izvještaje izbornih kampanja staviti netočne podatke jer DIP ne provjerava sustavno točnost i istinitost podataka u izvještajima. Hoće li postojati odgovarajući nadzor kampanja za izbore za Europski parlament i predsjedničke izbore 2019.?! - pitali su se u GONG-u, aludirajući na činjenicu da SDP mora nadoknaditi Bandićev trošak kampanje od 4,3 milijuna kuna, a da je Bandić DIP-u prijavio troškove od 2,7 milijuna i još mu je ostalo 275.000 kuna koje je ostavio SDP-u.

Komadina šokiran, prozvao Marasa

Potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina nakon sjednice Predsjedništva stranke u utorak potvrdio je da će SDP u skladu s presudom Visokog trgovačkog suda, izvršiti svoje obaveze vezano za plaćanje troškova predizborne kampanje Milana Bandića iz 2009., ali i da će "tražiti i zaštitu svojih prava podizanjem regresne tužbe i putem drugih pravnih lijekova".

Naime, prema presudi Visokog trgovačkog suda SDP će morati platiti troškove predizborne kampanje Milana Bandića za lokalne izbore 2009. godine, kada je Bandić bio član SDP-a, u visini 4,3 milijuna kuna, što je u međuvremenu uz kamate i sudske troškove naraslo do gotovo deset milijuna kuna.

SDP bi taj dug trebao dobrovoljno podmiriti do kraja tjedna, u suprotnom, provest će se ovrha.

Komadina je večeras izjavio kako ni njega predsjednik SDP-a Davor Bernardić ranije nije informirao o presudi, nego je sve obavijestio tek na sjednici Predsjedništva.

"Ljudi su, naravno, šokirani. Imamo puno kostura iz ormara, imali smo dugove desetak milijuna, ovo su nova četiri, a pitanje je što će biti s kamatama, dakle, nismo u lakoj financijskoj situaciji i jasno je da utječe na rad stranke", kazao je Komadina.

Ocijenio je da je "ovdje je riječ o propustima mnogih u godinama otkako se ovo dogodilo", dodavši da je predsjednik zagrebačkog SDP-a tada bio Milan Bandić, a poslovni direktor Gordan Maras.

Komadina je također najavio da će SDP tražiti odgodu provođenja ovrhe, ali odluka, kaže, "nije na nama, a u petak kada istječe rok za uplatu znat ćemo jesmo li u tome uspjeli".

"Očito se radilo o poprilično neodgovornom ponašanju tadašnjeg vodstva zagrebačkog SDP-a, ali i stranke u cjelini. Stvorene su obveze koje su pravno presuđene, a presudu trebamo poštovati ako smo legalisti", poručio je.

Točno je da je presuda Visokog trgovačkog suda pravomoćna i od petka se druga strana može naplaćivati s našeg računa, ako se u međuvremenu ne dogovori drugačije, uvijek se može pokušati razgovarati s drugom stranom, kazao je Komadina.

"Ne znam koliko novca imamo na računu, a ako nam sjedne ovrha, naravno da će nam račun biti blokiran. Nisam vidovit što se tiče zaposlenih u SDP-u, naravno da situacija nije dobra i da je stranka u problemu, ali vidjet ćemo što će se dogoditi idućih dana. Ne bi trebalo biti otpuštanja, sve se može premostiti, preživjeli smo deset milijuna dubioza pa ćemo valjda i ova četiri", ustvrdio je Komadina.

Smatra da ova situacija neće ugroziti sazivanje stranačke konvencije.

Maras: Komadina preiskusan da bi mene spominjao u kontekstu odgovornosti za presudu

Prozvani Gordan Maras je, pak, u izjavi novinarima uzvratio kako je Komadina preiskusan da bi njega spominjao u kontekstu odgovornosti za presudu.

"Kolega Komadina preiskusan je da bi mene spominjao u kontekstu odgovornosti za presudu, s obzirom na to da on Bandića poznaje puno bolje nego ja", rekao je Maras.

"Siguran sam da nije mislio na nikakvu moju odgovornost, ja sam tada bio poslovni direktor, a na suđenju sam kao svjedok rekao da su te fakture napravljene mimo SDP-a Hrvatske i da mi te fakture nismo priznavali. Sud je u prvom stupnju to potvrdio, a što se kasnije događalo ne znam jer nisam pročitao presudu", dodao je.

Komadina: Predsjedništvo SDP-a nije se bavilo odlaskom Bernardića

Komadina je još na novinarske upite rekao kako se Predsjedništvo SDP-a nije bavilo odlaskom Bernardića sa čela stranke.

"To se pitanje povlači samo u javnosti, ali ne ni u jednom tijelu stranke. To se svojevremeno protezalo i zaustavilo na Predsjedništvu i Glavnom odboru", istaknuo je.

"Ne znam zašto pojedini članovi stranke stalno potežu tu priču. Imali smo legalno izabrane predsjednike Ivicu Račana i Zorana Milanovića i nitko nije dovodio u pitanje njihove mandate, a sad godinu dana imamo Bernardića i njegov mandat se dovodi u pitanje. No, on je legalno izabrani predsjednik i njegov prvi pravi stranački ispit bit će prvi izbori koji dođu. Ne očekujem da će se ova priča dalje širiti nego da će se vremenom ugasiti, jer je ovdje riječ samo o osobnom nezadovoljstvu pojedinih članova", smatra Komadina.

Predsjedništvo je, izvijestio je, utvrđivalo i konačni tekst prijedloga Statuta koji bi se uputio Glavnom odboru, a potom na usvajanje na konvenciju polovicom ožujka. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 21:11