Hrvatska je u protekle dvije godine za nabavu naoružanja, vojne opreme te izgradnju vojne infrastrukture sklopila ugovore u vrijednosti od 1,3 milijarde eura, pokazuju podaci koje je Jutarnji list dobio iz Ministarstva obrane te prikupio iz javno dostupnih izvora.
Veliki zaokret
To je nakon rata najveće ulaganje u Hrvatsku vojsku u tako kratkom razdoblju. U tom periodu kupljeni su borbeni avioni, vozila Bradley, protuzračni sustav kratkog dometa, terenska vojna bolnica Role 2B, veća količina protuoklopnih raketa Spike, brodice za HRM, a realizira se i veći broj infrastrukturnih projekata.
Realizacijom svih ovih projekata opremanja toliko osporavani Mario Banožić ulazi u kategoriju najuspješnijih ministara obrane. Riječ je o velikom zaokretu koji je jedna Vlada napravila u odnosu prema opremanju Hrvatske vojske.
Američka donacija
Na Ministarstvo obrane i vojsku do prije nekoliko godina gledalo se prije svega kao na nepotrebni trošak, a njihovi su budžeti prilikom rebalansa proračuna korišteni da bi se sredstva iz njih uzimala i dijelila drugim ministarstvima. U takvom se ozračju Glavni stožer u pravilu bavio pitanjima koliko nešto košta, a ne što im je potrebno.
Prije koju godinu u Vladi se situacija potpuno promijenila, a premijer je vojnicima poručio da je na njima da kažu što im je potrebno i da se ne zamaraju troškovima.
S takvim stavom napokon je počelo i strateško opremanje Hrvatske vojske.
Naravno, najveći dio navedenih sredstava izdvojen je za nabavu 12 borbenih aviona Rafale sa simulatorom i naoružanjem.
Za to je izdvojeno 990 milijuna eura. Tom iznosu treba dodati troškove obuke pilota, PDV-a, troškove interoperabilnosti s NATO-om, troškove gradnje hangara itd. U sklopu paketa naoružanja kupljene su rakete zrak-zrak MICA RF i MICA IR dometa 30 do 50 kilometara, i to najnovije verzije.
U medijima je objavljena informacija da je u paketu naoružanja hrvatskog Rafalea i krstareća raketa dometa oko 500 kilometara, koja nikad nije demantirana. Početkom ove godine ugovoren je drugi najveći projekt - nabava oklopnih borbenih vozila Bradley M2A2 DOS. Ugovoreno je ukupno 89 vozila, od čega će 62 biti modernizirana i opremljena za Kopnenu vojsku.
Pet vozila namijenjeno je obuci, a 17 je predviđeno za rezervne dijelove. Modernizacija vozila odvijat će se u Slavonskom Brodu.
Ukupna vrijednost projekta je oko 184 milijuna eura, od čega Hrvatska plaća oko 136 milijuna eura, a preostali iznos donira SAD. Amerikanci usto doniraju 10-ak milijuna eura za modernizaciju vozila. Ona su naoružana topom kalibra 25 mm i strojnicom kalibra 7,62 mm. U paketu je i veći broj protuoklopnih raketa TOW.
Ugovor s Francuskom
Ove jeseni nezamijećeno je prošla vijest da je Vlada odobrila kupnju vojne terenske bolnice Role 2B kao potpore razmjestivoj pješačkoj brigadi Kopnene vojske, ali i kao pomoć civilnim institucijama u kriznim situacijama.
Riječ je o iznimno važnom projektu o kojem se u vojsci govori već skoro deset godina i sada je napokon realiziran u suradnji sa SAD-om. Ukupna vrijednost ugovora je veća od 5,5 milijuna eura, od čega MORH plaća oko 4 milijuna.
O nepostojanju protuzračne obrane govori se barem 15 godina, a ništa se nije činilo. Sada je s Francuskom kao strateškim partnerom ugovorena kupnja protuzračnog sustava kratkog dometa Mistral 3 u vrijednosti od 71 milijun eura, s time da nam ta zemlja donira jedan broj lansera za obranu baze Pleso, gdje će biti smješteni avioni Rafale.
U proteklih malo više od dvije i pol godine kupljeni su i protuoklopne rakete Spike za vozila Patria u vrijednosti od 1,6 milijuna eura, razne vrste streljiva za oko 2,7 milijuna eura, snajperske puške u vrijednosti oko 200.000 eura te VHS puške i HS pištolji za oko 900.000 eura. Napravljena je i revizija tenkova u vrijednosti od 900.000 eura.
Prema najavama MORH-a, do kraja godine ugovorit će se nabava radiouređaja Takrad domaće tvrtke RIZ u iznosu od pola milijuna eura. Realizirat će se i nabava šest brzih brodica za patroliranje u vrijednosti malo većoj od milijun eura. Od tih šest, Sjedinjene Američke Države trebale bi donirati tri brodice.
Za gradnju infrastrukture u navedenom razdoblju utrošeno je oko 19 milijuna eura. U to su, među ostalim, uključeni i gradnja dvaju hangara za smještaj helikoptera Black Hawk, opremanje hotela i gradnja kongresnog centra na Vojnom učilištu te obnova vojarni u Petrinji i Varaždinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....