- Tražit ću da u koalicijski sporazum uđu četiri stavke, kao preduvjet za moju podršku budućoj Vladi. Što se tiče kulturne politike, inzistiram na tome da se u Zagrebu osnuje muzej koji će biti posvećen žrtvama komunističkog terora. Hrvatska nije provela lustraciju, za razliku od drugih zemalja u srednjoj Europi, i moramo napraviti minimum minimuma da bi mladi saznali istinu o tom razdoblju. To treba ući u koalicijski sporazum. U okviru kulturne politike naći će se sredstva - izjavio je Stjepo Bartulica, saborski zastupnik i kandidat Domovinskog pokreta na izborima za Europski parlament, samo dan nakon što su pregovarači HDZ-a i DP-a objavili da su postigli sporazum o formiranju nove vladajuće koalicije.
No, u samo deset dana od gorde najave osnivanja novog muzeja - sa svojim programom, postavom, kustosom, budžetom... - ostala je tek maglovita priča da će se "unutar Hrvatskog povijesnog muzeja formirati postav koji bi se odnosio na sve žrtve totalitarnih društava".
To je obećanje navodno zapisano u koalicijskom sporazumu koji su potpisali čelnici HDZ-a i DP-a. Kažemo navodno, jer tekst tog sporazuma još uvijek nije dostupan javnosti.
A što je točno dogovoreno, u kojim rokovima, s kolikim budžetom, i tko bi bio idealan kustos tako zamišljenog muzeja i dalje je velika nepoznanica.
Zastupnik Bartulica danas nije bio raspoložen za razgovor o budućem muzeju, a o Bartuličinoj ideji nisu željeli razgovarati ni predsjednik DP-a Ivan Penava, ni glavni tajnik Josip Dabro, ni izabrani zastupnici Domovinskog pokreta.
Zastupnik Josip Jurčević, koji se razišao s Domovinskim pokretom nezadovoljan sporazumom s HDZ-om, kaže kako pravih pregovora između DP-a i HDZ-a zapravo nije ni bilo.
- Dogovor o novoj Vladi zaključen je bez pravog pregovaračkog procesa. Takozvani pregovarači HDZ-a i DP-a u jednom su trenutku izašli pred novinare i rekli da su postigli sporazum. Ali tekst tog njihova koalicijskog sporazuma nitko još nije vidio. Dogodila se prevara birača - kaže Jurčević.
A Bartuličina najava izgradnje muzeja posvećenog žrtvama komunističkog režima zapravo je, kaže, samo oživljavanje jedne stare ideje.
- Sve postkomunističke zemlje u srednjoj i istočnoj Europi imaju takve muzeje. Osim Hrvatske. Bartulica se našao u nezgodnoj poziciji jer će se nezadovoljstvo birača sada negativno odraziti na njegovu kampanju i rezultat na europskim izborima. Jer on je s pravom računao na mandat u Europskom parlamentu. Mislim da je Bartulica tu ideju oživio potaknut ovim ‘blajburškim‘ vremenom, nakon što je pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško na misi zadušnici spomenuo muzej za žrtve komunističkog režima - kaže Jurčević.
Tvrdi da se prije te Šaškove propovijedi (koja je održana 8. svibnja, dan prije Bartuličina javnog istupa, nap. a.) na stranačkim sastancima nije spominjalo osnivanje novog muzeja.
- Sjećam se da je Bartulica tražio dozvolu od Predsjedništva da u sklopu svoje kampanje za europske izbore otvori par novih tema i da zatraži da se neke stvari ugrade u koalicijski sporazum. Ali osnivanje muzeja za žrtve komunizma pritom nije spomenuo - tvrdi zastupnik Josip Jurčević.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....