ZAGREB - Hrvatski seljaci plaćaju danak bankama zbog države koja im ne može redovito isplaćivati poticaje. Zbog toga naši seljaci svoje poticaje prodaju bankama kroz factoring društva, koja na njima uzimaju od 13 do 15 posto efektivne kamate, tvrdi saborski zastupnik SDP-a Davor Bernardić.
Factoring društva narasla
Bernardić kaže da je to i razlog zbog kojega su factoring društva u 2009. narasla za 10 posto. U najvećoj mjeri taj rast pripisuje upravo tome što je država nelikvidna, pa pogoduje bankama koje od seljaka preuzimaju dug i kroz visoke kamate zarađuje na njihovoj muci.
Glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede Mladen Pavić kaže da je Bernardićeva tvrdnja pogrešna, jer da je Ministarstvo poljoprivrede sa 12 banaka dogovorilo da se 600 milijuna kn duga seljacima za kapitalna ulaganja isplati preko banaka uz kamatnu stopu od pet do najviše osam posto.
Zaostali poticaji do 15. 10.
Slično nam je rekao i predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, Darko Grivičić, koji kaže da je prošli tjedan s ministrom Čobankovićem dogovoreno da se zaostali poticaji za ovu godinu isplate do 15. 10. tako da 60 posto ide kroz vaučer koji će se moći zamijeniti u banci, a 40 posto u novcu.
- U bankama mi je rečeno da je mjesečna kamatna stopa tri posto. Većina seljaka nema novca za sjetvu i vjerujem da će odmah zamijeniti vaučer po toj kamatnoj stopi. To je bolje nego ići u sjetvu bez novca - kaže Grivičić.
Što je factoring
Factoring je alternativni način financiranja na temelju kratkotrajne aktive društva i predstavlja otkup kvalitetnih nedospjelih potraživanja. Budući da je država zbog nedostatka novca s bankama dogovorila da seljacima isplate novac (zaostale poticaje i kapitalna ulaganja), banke sa seljakom dogovaraju isplatu u umanjenom iznosu za visinu dogovorene kamata (od 5 do 8 posto). Nakon toga banka od države za svaki ugovor sa seljakom naplaćuje iznos poticaja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....