U Hrvatskoj se ovakva predsjednička kampanja nije vodila u posljednje 34 godine i zaslužila je mjesto u analima političke povijesti. Pamtit ćemo je po trolovima i bizarnostima jer, umjesto sučeljavanja, programa, nadmetanja argumentima, borbe kandidata prsa o prsa, kampanjom dominira "prljavo rublje" i pokušaji diskreditiranja kandidata induciranih od osoba koje nominalno same nisu kandidati, nisu čak ni članovi neke stranke, ne sjede ni u gradskim vijećima niti u Saboru, nisu deklarirani političari, ali očito imaju goleme političke ambicije.
Unatoč tome što ništa od toga nisu, svejedno svako malo u javni prostor odašilju strelice sumnje koje bi kandidate trebale tako pogoditi da ih se otpiše iz izborne utrke. Izvjesni Vinko Kojundžić kao metu je izabrao Ivanu Kekin - insinuira da je novac za kupnju stana stekla na sumnjiv način. Kekin mu na sučeljavanju na HRT-u u petak navečer nije ostala dužna: prozvala je HDZ-ovog kandidata Dragana Primorca i nezavisnu Mariju Selak Raspudić zbog, kako je rekla, plasiranih lažnih vijesti o njoj i njezinoj obitelji i ustvrdila:
"Dok se Primorac kune u jedinstvo, isto tako je plasirao lažne vijesti o meni i mojoj obitelji preko osuđenog dilera kokainom. Na taj se vlakić ukrcala cijenjena kandidatkinja Selak Raspudić za koju smo danas saznali da joj je kampanju s 4000 eura donirao Vinko Kojundžić koji se smucao oko mog stana gdje živim s maloljetnom djecom te snimao i plasirao laži o meni i mojoj obitelji."
Berošev fotograf i izrađivač softvera
Kojundžić ni po čemu nije relevantan politički faktor. Javnost ga ne poznaje kao aktera političkog života. Javnost je za njega prvi puta čula kao poduzetnika koji je od bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša, osumnjičenog u korupcijskoj aferi, dobio nekoliko poslova izrade softvera; u vrijeme pandemije koronavirusa radio je stranicu Cijepise, koja se proslavila čestim "padom" i tehničkim problemima. Novinari 24sata otkrili su da je za izradu stranice Cijepise korištena besplatna platforma WordPress uz korištenje predloška koji je koštao svega 49 američkih dolara, ali to nije spriječilo Ministarstvo zdravstva da masno plati Kojundžiću, s tadašnjih 2.929.083,46 kuna.
Kojundžić se afirmirao i kao Berošev fotograf; 2020. godine fotografirao je ministra Beroša kad je ovaj posjetio Hrvatski Crveni križ u Splitu u sklopu predizborne kampanje. Poznato je i da Kojundžić rado gostuje kod radikalnog desničara voditelja Velimira Bujanca, ali što tamo govori je ipak za usku publiku. A od neki dan, kada je DIP objavio prve troškove izborne promidžbe kandidata, Kojundžić se iskazao i kao mecena predsjedničke kandidatkinje Marije Selak Raspudić kojoj je za kampanju donirao osobno tisuću eura, a preko svoje tvrtke Post nomine još 3025 eura.
Kojundžić je i predsjednik udruge "Bolje možemo" i vlasnik tvrtke Cuspis. Vremena očito ima, mjesecima snima videe koje objavljuje na društvenim mrežama, u kojima kritizira zagrebačku gradsku vlast Tomislava Tomaševića i Možemo. Kad je pukla afera s Nikicom Jelavićem snimio je i video o stanu Ivane Kekin postavljajući insinuirajuća pitanja koja ovdje nećemo ponoviti. Kekin je najavila tužbu protiv Kojundžića, a Gong je pozvao Državno izborno povjerenstvo da istraži slučaj "difamacijske kampanje" protiv predsjedničke kandidatkinje Ivane Kekin te spriječi moguće prikrivene kampanje i tajno financiranje koje narušavaju izborni integritet i zakonom su zabranjene.
Kao organizacija koja se bori za očuvanje izbornog integriteta, Gong je upozorio platformu TikTok, DIP i nacionalnog koordinatora za DSA HAKOM, da se s TikTok računa Ne Možemo vodi difamacijska kampanja iz sjene usmjerena na kandidatkinju Kekin. Nakon Gongova apela, TikTok je uklonio viralni anonimni Ne možemo račun, koji je uz kritičke narative širio niz neistina, što je ne samo neetično nego i suprotno Zakonu o digitalnim uslugama, donesenom i zbog osiguranja izbornog integriteta.
Gong je izrazio sumnju da bi iza takve difamacijske kampanje mogle stajati političke stranke, a ona je utemeljena na osobama koje surađuju na Ne Možemo sadržaju, jer je ključni koautor blizak vladajućem HDZ-u. Profil "Ne možemo" potom je ugašen.
Opet se oglasio priopćenjem
Kojundžić je, pak, uzvratio udarac: objavio je priopćenje i najavio kaznenu prijavu protiv GONG-a jer su time, po njemu, utjecali na izborni proces. Rekao je da je GONG napisao nemušto priopćenje, jer da oni do 11. prosinca uopće nisu pričali o Ivani Kekin: "Znači, cijela ta teza je iskonstruirana s jednom određenom namjerom, a ta namjera je da se utječe na izborni proces."
Nastup Ivane Kekin na HRT-u motivirao je Kojundžića da medijima napiše još jedno priopćenje u kojemu i sam neizravno zaključuje da je on osoba koja s izborima nema veze, ali ga to ne priječi da u njima ovako sudjeluje: "Na jučerašnjoj predsjedničkoj debati osjećao sam se poput sudionika, iako nisam kandidat. Ivana Kekin me neprestano spominjala, kao da sam ja na izbornoj listi, a ne ona." Nanovo ju je prozvao za stan u Zagrebu koji je, tvrdi, 2012. godine kupila na kredit, a on kredit ne vidi u imovinskoj kartici pa je zatražio da pojasni kako je "kao specijalizantica s nevelikom plaćom, kupila stan u centru Zagreba? Ako je stan kupljen gotovinom, neka objasni porijeklo sredstava i pokaže poreznu karticu za 2012. godinu. Ako je kupljen kreditom, neka javno objavi tko je, pod kojim uvjetima, odobrio taj kredit i dokaže njegovo postojanje."
Ivana Kekin više se ne baviti optužbama Vinka Kojundžića i danas nije željela ništa komentirati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....