ŽUPANJA – Bijela kuga harači istokom županjske Posavine, graničnim područjem Hrvatske na tromeđi s BiH i Srbijom. Mlade obitelji odlaze trbuhom za kruhom, u selima ostaje staračka populacija, a tome je dodatno pridonijela lanjska katastrofalna poplava od koje se i nakon godinu dana još uvijek oporavlja, piše Glas Slavonije.
Mnoge se obitelji nakon nezapamćenih poplava još nisu vratile kući, a u strahu da će Sava ponovno pokazati svoju nepredvidljivu ćud brojni su mještani odlučili ne vratiti se i sa svojom djecom život započeti negdje drugdje.
Alarmantni su i pokazatelji o broju prvašića koji će na jesen sjesti u školske klupe u šest matičnih i tri područne škole u selima u općinama Gunja, Drenovci i Vrbanja.
Već godinama je njihov broj sve manji i bez pomoći države, oživljavanja gospodarstva i otvaranja radnih mjesta teško je očekivati bilo kakvu promjenu i zaustaviti odumiranje tog rubnog područja.
Lokalni čelnici već godinama upozoravaju na problem i traže da stanovnicima tog područja država osigura ravnopravne uvjete življenja, piše Glas Slavonije .
Broj učenika se smanjuje svuda...
U OŠ Ivana Filipovića u Račinovcima početkom lipnja upisano je pet prvašića, a u Područnoj školi u Đurićima dvoje. Više od deset učenika je otišlo iz sela, što je za tu školu vrlo velik broj, a ravnateljica Ljubica Brnić još uvijek se nada da će se sa završetkom obnove neki učenici i vratiti. U OŠ Mare Švel-Gamiršek u Vrbanji na jesen će prvi put u školske klupe sjesti 17 učenika, šest manje nego lani. Iz škole izlazi 35 završenih osmaša, a u sljedećoj školskoj godini bit će 17 učenika osmog razreda - jedno odjeljenje manje, što zvoni na uzbunu. Osnovna škola u Soljanima upisala je 12 prvašića, a pet će ih pohađati područnu školu u Strošincima.
OŠ Antuna i Stjepana Radića u Gunji u sljedećoj školskoj godini imat će 25 prvašića, od kojih će 22 nastavu pohađati u matičnoj školi, a troje u područnoj školi u Rajevom Selu. A iz gunjanske škole izlaze 42 učenika osmih razreda. U sljedećoj školskoj godini, napominje ravnatelj Stipica Mišura, nakon dugo vremena broj učenika past će ispod 300. No ističe da je ipak optimist i vjeruje da će se situacija popraviti, jer gunjanska je škola, iako teško stradala u lanjskim poplavama, potpuno obnovljena i jedna od najuređenijih i najopremljenijih u Hrvatskoj. Nada se da će država dati i svoj maksimum u stvaranju pretpostavki za razvoj poduzetništva i obrtništva i ljudima pružiti šansu da u Gunji mogu raditi i od svog rada živjeti. Što se tiče OŠ Davorin Trstenjak u Posavskim Podgajcima, u odnosu na lanjsku godinu, kada ih je bilo šest, ove je godine upisano 11 prvašića. Školu napušta 19 završenih osmaša.
OŠ Ivana Meštrovića u Drenovcima na jesen će imati 16 učenika prvih razreda, i to je, kako doznajemo, prosjek koji se ustalio posljednjih godina.
– Broj učenika se smanjuje svuda, i to je činjenica. Nekada smo i mi u Drenovcima imali po dva razreda, ali već četiri godine upisujemo po jedno razredno odjeljenje, tako da nam je to već postalo uobičajeno - kaže ravnateljica Marijana Raguž. Drenovačku školu napušta 27 osmaša
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....