‘SLOMLJENA SAM‘

Bivša ravnateljica centra u kojem se ugušio dječak: ‘Tri sam godine molila Ministarstvo da ga prebace!‘

Nacional je objavio kako je Ministarstvo javnosti zatajilo da je 27. rujna umro maloljetnik te da je smrt najvjerojatnije posljedica ozbiljnih propusta jer se dijete ugušilo komadom hrane

Iva Letina

 Facebook

Skandal u Podružnici Kraljevica-Oštro Centra za rehabilitaciju Rijeka koji se dogodio 27. rujna kada je u toj ustanovi umro maloljetnik, navodno se ugušivši s komadom pizze pri čemu nije bio pod adekvatnim nadzorom, komentirala je odvjetnica ravnateljice Ive Letine koja je jučer podnijela ostavku.

Katja Jajaš kazala je kako je razlog ostavke bio taj što je kontinuirano zahtijevala i tražila pomoć Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi, a nije je dobivala.

Letina je, kaže, raspolagala medicinskom dokumentacijom iz koje je bilo razvidno kako se radi o dječaku s višestrukim teškoćama koji zahtjeva skrb kakvu Centar za rehabilitaciju ne može pružiti.

- Ako netko nebrojeno puta apelira da dječaku nije mjesto u toj ustanovi, ne zato što ga ustanova ne želi, nego iz razloga što njegovo stanje zahtjeva drugačiji pristup, a Ministarstvo se na te apele oglušuje i ne poduzima ništa, gdje je onda odgovornost ravnateljice. Kao pravnik, ali i kao čovjek ne vidim njezinu pogrešku, kazala je Jajaš, prenosi Novi list.

Ujedno dodaje da je preminuli dječak zahtijevao individualni pristup što Centar za rehabilitaciju nije mogao kadrovski i prostorno pružiti te je i s tim problemima bilo upoznato resorno ministarstvo te zaključuje da se radi o nesretnom slučaju za koji je kriv sustav, a ne ravnateljica.

Iva Letina, bivša ravnateljica Centra za rehabilitaciju Rijeka, koju optužuju u Ministarstvu rada i socijalne skrbi za samovolju i propuste u radu, za 24sata kaže da je tri godine istom ministarstvu slala molbe da se dječaka koji se tragično ugušio, premjesti u adekvatnu ustanovu. Zadnji apel je, kaže, uputila 30. kolovoza ove godine, a i osobno je tražila sastanke s državom tajnicom.

- Potpuno sam slomljena. Ne želim se ništa opravdavati, dala sam i ostavku na mjestu ravnateljice, ali ministarstvo je očito smatralo da smo adekvatna ustanova za skrb dječaka unatoč vještačenjima psihijatra. Naime, dječji psihijatar napisao je da je djetetu potrebna adekvatnija skrb jer mi nemamo potrebne uvjete, a dječak je imao više smetnji, između ostalog i izraženu agresiju. Dijete je zahtijevalo rad jedan na jedan - rekla je za 24sata Letina, magistrica ekonomije koja je bila predsjednica HDZ-a Matulji i prva žena na toj funkciji.

Kobnog dana, kaže bivša ravnateljica, dvije zaposlenice, jedna njegovateljica i druga odgajateljica spremile su dijete za spavanje, stavile mu pelenu i dale mu pizzu za večeru.

- Potom su otišle spremiti ostalu djecu, njih 14, na spavanje. Dok su njih dvije spremale djecu i davale im terapiju čule su ga kako udara vratima, a u međuvremenu je samo ostala njegovateljica jer je odgajateljici završila smjena. Kada je u 18.45 sati krenula u vizitu jer je završila sa ostalom djecom našla ga je mrtvog. Probala ga je animirati te je pozvala odmah Hitnu pomoć koja je stigla za 20 minuta. Probali su ga spasiti, ali nažalost nisu uspjeli. Odmah sam došla tamo i tražila hitno očitovanje - kaže Letina.

Piletić o smrti dječaka u Rijeci: Propusti bacili ljagu na cijeli sustav

Ministar rada i socijalne politike Marin Piletić izrazio je u utorak žaljenje zbog smrti maloljetnika s poteškoćama u podružnici Kraljevica-Oštro Centra za rehabilitaciju Rijeka, ocijenivši kako su nadzorom utvrđeni propusti u radu te ustanove koji su bacili ljagu na cijeli sustav.

Tjednik Nacional objavio je kako je Ministarstvo javnosti zatajilo da je 27. rujna u podružnici Centra za rehabilitaciju Rijeka umro maloljetnik te da je smrt najvjerojatnije posljedica ozbiljnih propusta jer se dijete ugušilo komadom hrane. Naveli su i da je na ostavku bila prisiljena ravnateljica Iva Letina koja je ranije upozoravala Ministarstvo na nedostatak kadra.

"Ono što je bacilo ljagu na postupanje i na cijeli sustav, zbog čega također izražavam žaljenje jer naši stručni radnici sasvim sigurno to ne zaslužuju, jest i naknadno mijenjanje internih pravilnika, uvjeravanje stručnih radnika da potpišu zapisnike s nepostojećih sastanaka, sve s ciljem prikrivanja da našeg korisnika, maloljetnog dječaka, nije nitko u trenutku izolacije obilazio gotovo više od dva i pol sata", rekao je Piletić u Saboru komentirajući slučaj.

Osvrnuo se i na navode da je sada bivša ravnateljica upozoravala da nema dovoljno zaposlenika te naveo da je u proteklom razdoblju na prijedlog ravnateljice odobreno 39 novih zapošljavanja i još 12 zamjena na postojeća radna mjesta.

Državna tajnica Ministarstva rada i socijalne politike Marija Pletikosa opovrgnula je pak na konferenciji za novinare u Ministarstvu da bilo što skrivaju a inspekcijskim nadzorom tvrđeni su propusti u radu Centru.

Kazala je da su obavijest o smrti dječaka dobili od ravnateljice 2. listopada. Slučaj su u početku, kazala je, doživljavali kao uobičajen s obzirom na to da se događa da korisnici preminu, no u tih nekoliko dana su zaprimili anonimne prijave i inspekcija je odmah izašla na teren.

"Nije točno da jedna njegovateljica brine o 250 korisnika. U Kraljevici-Oštro bilo je smješteno 15 korisnika, djece s teškoćama. Dvoje idu u školu i sasvim je u redu da jedna njegovateljica bude u ustanovi po noći dežurna s toliko korisnika, a preko dana je bilo tri do četiri njegovateljice, tako da je sve u skladu sa standardima", navela je Pletikosa.

Načelnica Samostalnog sektora za upravni i inspekcijski nadzor u socijalnoj skrbi Ministarstva Josipa Crnoja Bartolić navela je kako su rezultati nadzora pokazali su da je do smrti došlo sumnjom na nemar jer je dijete od 18 do 20,30 sati bilo bez nadzora radnika, iako je bilo je u posebnoj mjeri izolacije koja je propisana Protokolom o primjeni restriktivnih sankcija.

Takva izolacija ne bi smjela trajati dulje od 45 minuta a dijete se treba obilaziti svakih 15 minuta što je u ovom konkretnom slučaju izostalo, pojasnila je Crnoja Bartolić.

Utvrđeno je i da je bilo pokušaja da se postupanja prikažu u skladu s protokolom koji ne postoji i koji nije bio na snazi.

Sve informacije inspekcija je proslijedila Općinskom državnom odvjetništvu, a s obzirom na utvrđene pokušaje falsificiranja dokumentacije i prikrivanja što se događalo tog spornog dana, zatražili su preispitivanje odgovornosti i ravnateljice i radnika koji su radili u smjeni. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. prosinac 2024 13:44