Blagajnica u DM-u najtraženiji posao u Hrvatskoj
Mjesečno zarađuju 7326 kuna
Beneficije: regres, 14 plaća u godini, darovi...
ZAGREB - Plaće kasne, pljušte otkazi zbog krize, a oni objavljuju da i ove godine zaposlenima uskoro stiže četrnaesta plaća. Gotovo nevjerojatno zvuči činjenica da se radno mjesto blagajnice u dm-u proteklih godina prometnulo među najtraženije u Hrvatskoj.
Nema sira i salame
Njihove kolegice rade isti posao na blagajni, brišu podove, slažu police, režu sir i salamu za prosječnu plaću između 2.500 i 3.500 kuna. One jednako tako rade na blagajni i čiste dućane, uspjele su se “izvući” od sira i salame, a na police slažu kremice i šampone. I zarade dvostruko više od svojih kolegica. Prosječna mjesečna neto plaća prodavača u dm-u ove je godine dosegnula 7.326 kuna. I pritom nije riječ o prosječnoj plaći u cijeloj kompaniji, dakle i menadžerskim plaćama, nego plaćama zaposlenih u trgovini.
Pedesetšestogodišnja trgovkinja Ankica Janeš prošla je i jedno i drugo. Radila je 20 godina u Dioni, uspjela pobjeći dva mjeseca prije stečaja i preko 10 godina radi u dm-u.
Slobodni dani
- Završila sam trgovačku školu. Nakon što je dm ušao u Hrvatsku odlučila sam poslati životopis i uspjela. Počela sam raditi u dm-u u veljači 1999.godine i odmah dobila dvostruko veću plaću nego u Dioni. Dosta radimo, ali smo zadovoljni jer nam poslodavac sve plati - kaže Ankica koja radi u dm-u u Avenue Mallu.
Poslovotkinja Helena Horvat vodi poslovanje, ali radi iste poslove kao i Ankica.
- Radim sve. Vodim kancelariju, narudžbu robe, radim na blagajni, slažem police i čistim, dakle sve što treba. Dnevna smjena nam je sedam sati, radimo subote i nedjelje, ali za svaku radnu nedjelju obavezno dobijemo slobodan dan. Zadovoljna sam. Imam puno posla, ali i dobru plaću - potvrđuje i Helena Horvat.
Zatrpani molbama za posao
Slične su priče svih zaposlenih u dm-u. U radnom danu imaju pauzu od pola sata, a preostalo radno vrijeme ne staju s poslom. Kada im stigne robe u trgovinama ostaju i do 22 sata navečer ponekad čak i duže.
Takav radni ritam uobičajen je za cijelu djelatnost trgovine, ali svi ostali ljubomorno slušaju o plaćama u dm-u. Iznadprosječnu neto plaću od 7.326 kuna dobivaju prije desetog u mjesecu, a poslodavac im godišnje isplati 14 plaća. Po jednu kao regres u lipnju, i drugu kao božićnicu u prosincu. Svi zaposleni četiri puta godišnje dobiju i poklon pakete s proizvodima dm-a. Dovoljno da i neki visokoobrazovani pošalju svoj životopis. Inače, dm svakodnevno primi do stotinjak molbi za posao.
U Sindikatu trgovine kažu kako je računica za visoke plaće jednostavna. Riječ je naprosto o jednoj od rijetkih kompanija koja je dobit odlučila podijeliti s radnicima. Samo u protekloj poslovnoj godini dm je ostvario promet od 1,8 milijardi kuna i unatoč recesiji rast od 17,4 posto. Neto dobit u konačnici bi trebala iznositi oko 110 milijuna kuna.
- Do sada nismo dobili niti jedan prigovor zaposlenih u dm-u što je očito povezano s visokom razinom primanja. Činjenica da dm može isplatiti tolike plaće samo dokazuje koliko se ostali trgovci u državi bogate preko leđa radnika - kaže predsjednica Sindikata trgovine Dragica Mišeljić.
Otvorili 117 trgovina
Njemački maloprodajni lanac dm u Hrvatskoj je prvu trgovinu otvorio i na taj način kao prvi veliki igrač ušao na hrvatsko tržište drogerija. Od tada je otvorio 117 prodavaonica u Hrvatskoj, zaposlio više od 1000 radnika i dogurao je do 25 posto hrvatskog tržišta. Odluka Agrokora da proda svoj lanac Kozmo drogerija navodno je povezana s činjenicom da se ne mogu nositi s dm-om. Članica Uprave dm-a zadužena za ljudske resurse Gordana Picek školski ističe da je pokazivanje interesa za ljude i njihove potrebe dio poslovnog uspjeha tvrtke.
- Dobrom racionalizacijom i organizacijom te korektnim odnosom prema dobavljačima, dm je osigurao pretpostavke za primanja ali i radne uvjete koji su bitno bolji nego kod ostalih - tvrdi Picek.
DM u brojkama
1996. u Zagrebu otvorena prva trgovina
117 prodajnih mjesta
49 gradova
više od 1000 zaposlenih
219 novih zaposlenih u ovoj godini
1,8 milijardi kuna promet u poslovnoj 2008./2009. godini
17,4 posto rast prometa
52,9 milijuna kuna investicije
7.326 kuna prosječna neto plaća
20,46 milijuna kupovina u protekloj poslovnoj godini
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....