ČELNIK MOSTA

BOŽO PETROV 'Nama je zbog socijalne situacije teško prihvatljivo da plaće dužnosnika rastu, ali nemamo 76 ruku u Saboru'

Božo Petrov
 Goran Mehkek / Hanza Media

Predsjednik Sabora i čelnik Mosta Božo Petrov bio je gost Dnevnika Nove TV gdje je progovorio o stavu Mosta o poreznom USKOK-u, a rekao je i hoće li inzistirati na zamrzavanju plaća premijeru, predsjednici i saborskim zastupnicima.

Na pitanje jesu li promjene u poreznoj reformi, u odnosu na onu koja je predstavljena na prvoj prezentaciji prve sjednice Vlade, svojevrsna pobjeda Mosta, Petrov je rekao:

- Već prvi dan sam izjavio, nema tu pobjede, tu je samo zajednički interes, zajednička borba za građane Republike Hrvatske. Dva partnera su se usuglašavala. U trenutku kada smo imali zajednički nacrt, to smo iznijeli. To je bilo čisto pokazivanje partnerskog odnosa i tako je i bilo za vrijeme pregovora prije formiranja Vlade. Tako je to bilo i za poreznu reformu. Tako će se i nastaviti - rekao je Petrov za Dnevnik Nove TV.

Upitan jesu li ideje Mosta ipak prevagnule u nekim situacijama, Petrov ne vidi zašto bi to bi problem:

- Ali je isto tako i veći partner napravio kompletan porezni model, tako da ne vidim razlog zbog čega mi ne bismo sudjelovali na određen način u određenom obimu. A isto tako i sve one reforme koje mi budemo predavali, naravno da će to biti zajednička suradnja s većim partnerom u Vladi i naravno da će oni imati i svoje primjedbe i svoje prijedloge i da će se zajednički donositi odluke - objasnio je šef Mosta.

Na pitanje hoće li porez na prvu nekretninu uništiti građevinski sektor, Petrov nije dao jasan odgovor:

- Što se tiče cjelokupne reforme ne može se gledati segmentirano. Sveobuhvatno ona ide na rasterećenje građana i na takav se način treba gledati.

Je li porezni USKOK sad nešto na što ćete imati primjedbe i dalje? - bilo je sljedeće pitanje.

- Znam da je medijima i oporbi izuzetno bitno da imaju na neki način nekakvo neslaganje ili da će pokušati producirati neslaganje. Ne. Ono što je nama bitno je da će porezni USKOK biti jednako neovisan kao što je bio svih ovih godina. Porezni USKOK ima svoj smisao, svoju svrhu i treba djelovati i to je ono što je dogovoreno između dva partnera, tako da ne vidim nikakav problem u radu poreznog USKOK-a - rekao je predsjednik Sabora.

Na primjedbu novinarke da bi se porezni USKOK mogao utopiti unutar Porezne uprave, Petrov je odgovorio:

- Razgovarat ćemo s našim partnerom. Ima i prvo i drugo čitanje. To neće biti problem. Problem mogu samo pokušati potencirati određene struje kojima se ne sviđa suradnja između HDZ-a i Mosta. Ali s naše strane je najbitnije da se očuva neovisnost poreznog USKOK-a i da on nastavi raditi onako kako je do sada radio na čemu mu ja u ovom trenutku i čestitam.

Upitan je li porez na prvu nekretninu kontra demografske politike, Petrov je rekao:

- Što se tiče cjelokupne porezne reforme ne može se gledati segmentirano, samo jedan prijedlog nekog zakona u ovom paketu porezne reforme. Treba se gledati sveobuhvatno, ali sveobuhvatno ona ide prema rasterećenju svih građana Hrvatske, kroz različite modele. Na takav se način treba gledati. A što se tiče poreza na prvu nekretninu, smatram da zbog svega onoga kako će se olakšati građanima život nakon donošenja ovoga paketa, da to neće predstavljati njima problem. Uostalom, postojat će i druge mjere. Ne možete samo poreznom reformom stimulirati demografiju. Kroz sve različite mjere se treba stimulirati demografija, ali ne može samo porezna reforma biti ta preko koje se stimulira ili ne demografija.

Sveobuhvatna kritika je da ide više na korist onima koji imaju više, a manje koristi onima koji imaju najmanje - bila je primjedba novinarke.

- Ne bih se s tim složio. Ali ono što također građani trebaju znati u trenutku ako se steknu preduvjeti i nakon svih ovih rasterećenja koje je zahvatilo zaista sve građane Hrvatske, prvenstveno tu mislim na cijenu električne energije, kao jedan od pokazatelja. Da je slučajno sve ostalo isto, cijena električne energije bi od 1.1. 2017. skočila za 20 %. To se ovom poreznom reformom uspjelo spriječiti. Cijena neće ići prema gore. Možda čak bude išla i prema dolje. Ali, gledajući sveukupno, svim građanima će na kraju biti bolje. Naravno, ako se steknu preduvjeti, već za godinu dana možemo gledati je li moguće rasterećenje, gledajući dohodovno i srednje i niže razine dohotka. Znači i to postoji kao mogućnost ukoliko se steknu preduvjeti - kazao je Petrov

Na pitanje što će biti s plaćama dužnosnika, šef Sabora je odgovorio:

- Već smo rekli da u ovom trenutku zbog socijalne situacije nama je teško prihvatljivo da plaće dužnosnika rastu. S druge strane razumijem argumente partnera koji govore da je to na određen način njima teško prihvatljivo jer je dužnosnička razina u ovom trenutku podcijenjena. Nama to više pravi problem iz razloga što smatramo da je socijalna situacija takva da ne znam kako to mogu građani dobro primiti. Mi ćemo s naše strane izaći s prijedlogom zakona. U tom trenutku ćemo pozvati apsolutno sve zastupnike.

Nakon što ga je novinarka podsjetila da HDZ kaže da je to čisti populizam, Petrov je odvratio:

- HDZ može imati takvo mišljenje i SDP može imati takvo mišljenje, ali pozvat ćemo apsolutno sve. S druge strane morate znati da mi jesmo manji partneri i kao manji partner za neke se stvari možemo izboriti, ali ne možemo apsolutno sve mijenjati i Most u ovom trenutku nema 76 ruku u Saboru.

Na pitanje jesu li zaboravili na predizborno obećanje o plaći saborskih zastupnika u visini od 9999 kuna, Petrov je rekao:

- Ne, nismo zaboravili, iz razloga što je 9999 kuna bio kao simbol nerada u sabornici, iz razloga što smo cijelo vrijeme govorili da su saborske klupe prazne.

Novinarka je primijetila da ni danas klupe u Saboru nisu pune, na što je Petrov odgovorio:

- Tako je, dijelom iz razloga, i to je bila jedna od tema danas na širem predsjedništvu, da se potakne predsjednike i predstavnike klubova saborskih zastupnika da razgovaraju sa svojim zastupnicima, a da se ne ide prisilom, nego jednim pozitivnim, normalnim, konstruktivnim razgovorom, da se sudjeluje. Postoji različiti načini da se ukoliko se želi natjerati saborske zastupnike da budu u klupama. S druge strane mislim da je jedan pozitivniji pristup na kraju plodonosniji. Očekujem da će se to napraviti i očekujem da će bez bilo kakve prisile na kraju saborske klupe biti punije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 09:40