VELIKI RAST

Broj zaraženih veći je za 73%. Zašto?

Djeca i mladi do 20 godina čine najveću dobnu skupinu među onima kojima je potvrđena zaraza
Ilustracija, testiranje
 Luka Gerlanc/Cropix

Čak 73 posto više zaraženih zabilježeno je danas u odnosu na prošli utorak i utorak prije njega. Riječ je o jednom od najvećih porasta koje smo zabilježili od početka epidemije, što otvara pitanje jesmo li u novom velikom proboju virusa u populaciji i što nas očekuje u narednom razdoblju.

U brojevima to izgleda ovako: u protekla 24 sata zabilježen je 1741 pozitivan PCR test. Prije sedam dana, također u utorak, bilo je 1007 novooboljelih, a prije 14 dana pozitivna je bila 1741 osoba. Danas su testirane 8862 osobe, što znači da je čak 20 posto testiranih bilo pozitivno. Prije sedam dana taj je postotak iznosio 11 posto.

Što znači rast od 73 posto, što je do njega dovelo i što možemo očekivati od daljnjeg tijeka epidemije?

Stariji zaštićeniji

- S obzirom na to da je najmanje oboljelih među starijima od 50 godina, među kojima ima najviše cijepljenih, jasna je poruka da je ovo rezultat stanja cijepljenosti i utjecaja iznimno virulentnog delta soja - govori imunolog Zlatko Trobonjača s Medicinskog fakulteta u Rijeci.

- Porast na jesen bio je očekivan: tu je brzošireći delta-soj praćen povratkom djece u školske klupe i odraslih u radne kolektive. Također, dolazak hladnijih dana i boravak u zatvorenom čini idealnu kombinaciju za širenje virusa - govori Trobonjača.

Djeca i mladi čine najveću dobnu skupinu među onima kojima je danas potvrđena zaraza. Najviše pozitivnih bilo je u dobi od 10 do 19 godina, njih 315. U dobi od 40-49 bilo je 302, od 30 do 39 godina bilo je 278, od 20 do 29, 209, a među najmlađima od rođenja do devet godina, danas je pozitivan nalaz dobilo 138 djece. Kada se gledaju brojevi novooboljelih, oni polako opadaju od 50 godina nadalje.

Tako je u dobi od 50 do 59 bilo 211 pozitivnih, od 60 do 69, 153. Oboljelo je i 78 osoba u dobi od 70 do 79, dok je od 80 do 80 bilo 46 pozitivnih. U najstarijoj skupini od 90 do 99 bilo je 11 pozitivnih testova.

Također, zanimljivo je vidjeti da je bitno veći broj oboljelih ženskog spola.

No unatoč porastu brojeva, Trobonjača smatra da ovaj val neće trajati predugo. Razlog tome je što ipak imamo pola cijepljenog stanovništva i virus se toliko brzo širi tako da očekuje skori vrhunac pa stagnaciju i pad.

- Što se tiče spolne raspodjele, u prvim valovima bilo je više zaraženih muškaraca. Na tu temu je bilo više zaključaka, a nekako prevladava stav da su se oni više družili. Sada više obolijevaju žene, naprosto je među njima ostalo više prostora, pogotovo kod necijepljenih - kaže Trobonjača i zaključuje da je svojevrstan problem i zaraznost dijela cijepljenih, koji u najvećem postotku nemaju simptome, a mogu prenijeti virus.

Voditelj epidemiološke službe HZJZ-a, Bernard Kaić, kaže kako smo evidentno još uvijek u četvrtom valu, ali za donošenje zaključka o razlozima velikog porasta treba još pričekati.

Tri tjedna stagnacije

- Ne može se na temelju jednog dana donositi zaključak, trebamo pratiti situaciju još neko vrijeme da možemo dati konkretan odgovor. Naravno, postoji mogućnost da još uvijek nismo dosegnuli vrhunac ovog vala - kaže Kaić. Ponavlja kako sve ovisi o svakom pojedincu jer nakon gotovo dvije godine epidemije svi znaju koja su rizična ponašanja.

- Ako usred epidemije idete u zatvorene prostore gdje se okuplja veći broj ljudi, jasno je da riskirate zarazu. Kada bi se svi pridržavali mjera koje su trenutno na snazi, a nisu oštre, brojevi bi sigurno bili povoljniji - zaključuje.

Prijete li nam nove, strože mjere ovisit će o brojevima. Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak komentirao je porast brojeva i eventualna postrožavanja riječima da je najbolji pristup donositi mjere u skladu sa situacijom.

- U prethodna tri tjedna imali stagnaciju rasta i rano je govoriti o tome imamo li ozbiljan rast koji bi zahtijevao dodatne mjere. Kad vidimo situaciju vidjet ćemo jesu li potrebne nove mjere - kaže.

Znanstveni savjet ne razmišlja o oštrijim mjerama

Nakon gotovo tri mjeseca sastao se Vladin Znanstveni savjet, a razgovaralo se o najnovijim stručnim spoznajama te o trećoj dozi cjepiva.

- Svi su suglasni oko onoga što je HZJZ iznio kao činjenicu nakon zaključka EMA-e o trećoj dozi, a to je da se daje imunokompromitiranima - rekao je ministar zdravstva Vili Beroš i dodao da su svi članovi mišljenja kako je potrebno smanjiti različitosti u tumačenju i davanju preporuka vezano za cijepljenje.

Govorilo se i o trenutačnoj situaciji i zabilježenom porastu, no za sada još nema govora o pooštravanju mjera. Sve će, kažu, ovisiti o daljnjem razvoju situacije.

Na pitanje hoće li se proširiti upotreba covid-potvrda, Krunoslav Capak je kazao da o tome još nisu razgovarali, ali zbog okruženja i promatranja situacije i to će doći na dnevni red.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. prosinac 2024 12:43