Europska komisija ne želi komentirati slučaj Perković kao ni jedan drugi individualni slučaj. Poručili su to danas iz Europske komisije nakon vijesti da Hrvatska sama pokreće postupak protiv Perkovića.
- Mi nikada ne komentiramo pojedine slučajeve koji su stvar pravosudnih tijela. Mi samo nadgledamo način na koji se prenose EU zakoni u domaćem zakonodavstvu država članica i kako se primjenjuje europski uhidbeni nalog - rekla je Mina Andreeva, glasnogovornica povjerenice EU za pravosuđe Viviane Reding, na pitanje što Komisija misli o pisanju hrvatskih medija da Hrvatska pokreće postupak da se Perkoviću sudi u Hrvatskoj.
Komisija je prije intervenirala u vezi s tim pitanjem u slučaju Hrvatske jer se radilo o krivom prenošenju EU zakonodavstva pa je, nakon intervencije, Hrvatska pristala promijeniti zakon o provedbi europskog uhidbenog naloga, a te će promjene stupiti na snagu 1. siječnja sljedeće godine.
Komisija će pričekati stupanje na snagu novog zakona i nadgledati implementaciju, ali se neće miješati u pitanja pravosudnih tijela . Zato će, kako predviđaju diplomatski izvori u Bruxellesu, Hrvatska pitanje Perković morati rješavati bilateralno s Njemačkom koja je i zatražila izručenje. Prema istim izvorima, to bi se trebalo dogoditi isključivo na razini pravosudnih tijela, a ne politike.
Viviane Reding je nakon sastanka s hrvatskim ministrom pravosuđa Orsatom Miljenićem 25. rujna rekla kako je “pitanje zastarijevanja predmeta vezano uz zakone države u kojoj je zločin počinjen”. Ipak, ako u Hrvatskoj počne proces protiv Perkovića, pa se to bude koristilo kao razlog da ga se ne izruči Njemačkoj, Komisija nije ta koja može presuditi tko je u pravo, a tko ne.
U Bruxellesu kažu da slučaj spora između Hrvatske i Njemačke zbog toga treba li izručiti Perkovića ili ne ne bi bio jedini jer takvih ima i između drugih država članica EU. I Hrvatska već ima jedan takav slučaj s Mađarskom koja odbija izručiti šefa MOL-a Hernadija. Austrija i Litva također imaju spor, o čijem se rješenju sada dogovaraju, zbog izručenja bivšeg djelatnika KGB-a Mikhaila Golovatov. Mađarska i Irska se ne uspijevaju dogovoriti o izručenju Ciarana Tobina, irskog državljanina, koji je prije 13 godina autom usmrtio dvoje male djece u Mađarskoj.
Što se tiče slučaja Perković Bruxellesu kažu da se više ne žele miješati u ovaj problem, ali ne isključuju da bi Hrvatska mogla imati problema u odnosima s Njemačkom ako se u suradnji pravosudnih tijela dviju država ne postigne rješenje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....