SVESTRANI ODLIKAŠI

Budući lideri: Sedam odabranih na jesen u školi u SAD-u

Osam hrvatskih učenika dobili su priliku završiti 3. razred u Americi i velikoj Britaniji u organizaciji Foruma za odgoj

ZAGREB - “Danas školarci, sutra lideri” moto je udruge American Secondary Schools for International Students and Teachers (ASSIST) koja najboljim učenicima iz cijeloga svijeta omogućava da jednu godinu svoga školovanja završe u Americi.

Zahvaljujući dugogodišnjoj suradnji Foruma za slobodu odgoja i ASSIST-a tu će priliku iduće godine dobiti tri hrvatske srednjoškolke Jelena Durbek, Zrinka Lešić i Anna Buić. Sve tri završit će 3. razred srednje škole u nekoj od elitnih američkih privatnih srednjih škola.

Dodatna godina

Forum za slobodu odgoja ima suradnju i s Headmasters’ and Headmistresses’ Conference iz Velike Britanije. U toj će zemlji 3. razred srednje škole završiti Ivan Hederić, Marco Hrlić, Ema Karmelić, Zrinka Vitković i Josip Nodilo koji još nije odlučio hoće li prihvatiti stipendiju. Pokažu li se uspješnim, njima stipendijama može biti produžena još na godinu dana.

Koordinator programa Mario Bajkuša kaže kako su svi učenici koji su dobili priliku školovati se u inozemstvu odabrani temeljem vrlo rigoroznih kriterija. Presudan nije bio samo odličan uspjeh u školi. Morali su pokazati da su svestrani i kreativni, kao i odlično znanje engleskog jezika.

Stipendija osim školarine uključuje i godišnji džeparac u protuvrijednosti od oko 5000 kuna.

- U Velikoj Britaniji učenici su smješteni u internatu, a u Americi u obiteljima. Procedura odabira obitelji jednako je stroga kao da se radi o posvojiteljima. Sve su to dobro situirane obitelji - kazao je Bajkuša. Za primjer je naveo kako je prije sedam godina jedna učenica boravila u obitelji koja je imala četiri sobarice.

Priznate svjedodžbe

Bajkuša kaže kako su dosadašnja iskustva pokazala da se naši učenici u britanskim i američkim školama odlično snalaze i postižu iznadprosječne rezultate. Svjedodžbe svih škola priznate su u Hrvatskoj i mogu se nostrificirati.

- Prije tri godine jedan je naš stipendist u Americi osvojio treće mjesto na državnom natjecanju iz francuskog jezika - pohvalio se Bajkuša. Napomenuo je i kako učenici koji završe na razmjeni kasnije nerijetko dobivaju stipendije za najprestižnija sveučilišta poput Cambridgea, Oxforda i Sorbonne.

Marko Hrlić Učenik Prirodoslovno-matematičke gimnazije u Puli

Glazba mi je najveća ljubav pa gitaru nosim i u Veliku Britaniju

Puljanin Marko Hrlić učenik je drugog razreda Prirodoslovno-matematičke gimnazije. Odličan je učenik, a jedini predmet iz kojeg ima četvorku je matematika. - Glazba je moja najveća ljubav. Sviram gitaru i to u šest, sedam bendova različitih glazbenih stilova, od reggaea, rocka do punka. Sve me to naime zanima, a i pišem glazbu za akustičnu, klasičnu gitaru - veli Marko. S bendovima ljeti često nastupa i to na raznim festivalima mladih bendova i u klubovima. Osim glazbe Marko voli i sport, pa je tako trenirao i košarku, a sada se oduševljava slobodnim penjanjem. - Slobodnim penjanjem se bavim rekreativno i to uglavnom na umjetnoj stijeni. Na natječaj se prijavio nakon što im je profesor u školi pokazao letak. - Nisam očekivao da ću biti izabran, jer je konkurencija bila vrlo jaka - kaže Marko. Veli i kako su njegovim odlaskom na školovanje u Veliku Britaniju oduševljeni roditelji i mlađa sestra. Sretni su zbog njega i kolege iz razreda, kao i profesori. - Kad dođem u Veliku Britaniju očekujem da će mi sve biti jasnije, a vjerujem kako ću steći mnogo novih prijatelja. Nadam da ću i tamo imati vremena za glazbu i gitaru - rekao nam je mladi Puljanin. (S. F./EPEHA)

Anna Buić Učenica opće gimnazije Talijanske škole u Puli

Prijateljica me nagovorila da se javim za stipendiju

Anna Buić, učenica drugog razreda opće gimnazije Talijanske srednje škole Dante Alighieri iz Pule, krajem kolovoza otputovat će na jednogodišnje školovanje u Sjedinjene Američke Države. - Na natječaj sam se javila na nagovor prijateljice koja je u Americi bila prije dvije godine. Na školovanje u inozemstvo željela sam dulje vrijeme i, eto, sad mi se želja ostvarila - veli Anna i dodaje da ipak nije očekivala da će proći na natječaju pa se ugodno iznenadila rezultatima. Mlada Puljanka odlična je učenica koja obožava engleski i talijanski jezik. Voli i glazbu, uči svirati gitaru, u školi pjeva u zboru, a bavi se i recitiranjem. - Gitaru sviram dvije godine i za sada nisam nastupala. Sviram za svoju dušu, ali i za svoje društvo i za sve koji me žele slušati - govori Anna Buić. - Iako su moji roditelji sretni zbog mene, ipak su i zabrinuti i kolebaju se hoće li me pustiti u Ameriku. No, naravno da hoće - govori mlada Puljanka. Od školovanja očekuje mnogo novih i lijepih iskustava. - Nadam se da ću upoznati mnogo novih ljudi, steći nova prijateljstva i puno novoga naučiti. Vjerujem i da ću upoznati Ameriku - ustvrdila je Anna Buić, no dodaje ipak će joj biti malo teško ostaviti prijatelje. (S. Fable/EPEHA)

Zrinka Lešić Učenica Klasične gimnazije iz Pazina

U Americi će mi najviše faliti cimerice iz doma

Presretna sam što ću godinu dana svog školovanja provesti u SAD-u i vjerujem da će to biti nezaboravno iskustvo - rekla nam je Zrinka Lešić, 16-godišnja učenica 2. razreda Klasične gimnazije iz Pazina. Mlada Pazinjanka, osim što je odlična učenica, i ima gotovo sve petice, aktivna je izviđačica, polaznica Škole jahanja u Rovinju. Pjeva u crkvenom zboru župe Svetog Jurja u Starom Pazinu, školskom zboru, ženskoj i mješovitoj školskoj klapi. - Sudjelujem i na natjecanjima. Ove godine samo na tri, iz vjeronauka, hrvatskog i engleskog jezika, jer sam shvatila da za više nemam vremena - govori Zrinka. Sretni što će godinu dana školovanja provesti u Americi su i Zrinkina obitelj, kao i profesori i učenici Klasične gimnazije. - Obitelj, mama, očuh i tri sestrice su sretni i podržavaju me, a oni su i više od mene vjerovali da ću biti izabrana. Kolege kažu da ću im nedostajati, a meni će najviše nedostajati moje cimerice iz doma - govori Zrinka koja preko tjedna živi u domu Klasične gimnazije koju je izabrala u znak sjećanja na pokojnog oca koji je ondje predavao kemiju i biologiju. Zrinka kaže kako joj je teško odlučiti se koji joj je najdraži predmet, ali zato najmanje voli tjelesni odgoj, “pa zato i imam četvorku” i njemački jezik. (S. F./EPEHA)

Ema Karmelić Prva sušačka gimnazija Rijeka

Majstor sam debata, a istodobno učim i 4 jezika

Ema Karmelić, odlična učenica drugog razreda Prve sušačke hrvatske gimnazije, pred važnom je životnom odlukom. Prihvatiti stipendiju za jednogodišnje školovanje u Velikoj Britaniji ili za dvogodišnji, takozvani IB program s kojim si otvara vrata nastavka studiranja na Otoku. Možda i zvuči kao slatka dilema, ali ako imate 16 godina i pritom razmišljate zrelo i odgovorno, onda je to itekako teška odluka.

- Vidjela sam plakat u školi i rekla, zašto ne, idem probati. Bio mi je to svojevrsni izazov, ali i test, da vidim gdje sam i koliko mogu. Razveselilo me kada mi je javljeno da sam među odabranim - kaže iznenađujuće elokventna gimnazijalka. Nije ni čudno, svoje verbalne vještine trenira još od sedmog osnovne u debatnim klubovima u koje se uključila slijedeći trag starije sestre, danas studentice riječkog Medicinskog fakulteta. Upravo se vratila iz Katara s jednog od međunarodnih natjecanja. To joj je i najdraža izvanškolska aktivnost, a druga ljubav su joj jezici. Paralelno uz engleski uči i francuski, talijanski i španjolski. Gdje se vidi za dvije-tri godine, Ema nam pošteno odgovara: - Za sada je sigurno, na jesen ću biti u nekom od britanskih koledža, a onda ću se vjerojatno vratiti u Rijeku, ovdje završiti četvrti razred, položiti državnu maturu i tada odlučiti što i gdje studirati. (N. Horvat/EPEHA)

Zrinka Vitković Gimnazija u Vinkovicima

Bit će to škola kao Potterov Hogwarts

Kad bude 3. rujna kročila u slavni Cambridge, mladoj Slavonki Zrinki Vitković, odličnoj učenici vinkovačke Gimnazije Matije Antuna Reljkovića, ispunit će se dio snova. - Sviđa mi se zamisao po kojoj je osmišljen britanski obrazovni sustav i način života u internatima. Osim Engleza, tamo će biti i moji vršnjaci iz cijelog svijeta. Svatko od nas imat će svoga mentora, učenici su podijeljeni u manje skupine, a kontakt s profesorima ‘jedan na jedan’ je uobičajen. Otprilike je to nešto slično kao Potterov Hogwarts - objasnila je Zrinka dan nakon što je doznala odluku o izboru. Dodaje i da će u Cambridgeu, doduše, provesti samo tri dana, a onda će biti upućena u neku od prestižnih škola. Željela bi da to bude što bliže Londonu da upozna grad o kojem oduvijek mašta. Zrinka uči i govori engleski, a “teacher” iz privatne jezičke škole kaže da bi je “istog trena zaposlio samo da je punoljetna”. Želja joj je upisati psihologiju. (M. Obrenović/EPEHA )

Jelena Durbek Srednja škola Petrinja

Nisam se još odlučila čime se želim baviti

Još uvijek ne mogu vjerovati da sam prošla. Veselim se što sam odabrana baš za SAD jer je to bio moj prvi izbor, rekla nam je Jelena Durbek koju smo u subotu ujutro zatekli kako usisava i posprema veliku obiteljsku kuću Durbekovih u Petrovcu, naselju kod Siska i Petrinje. Jelena kaže kako se sama prijavila na natječaj koji je vidjela u školi.

- Odlična sam učenica, zanimaju me engleski i biologija, ali nisam još sigurna što ću studirati. Nadam se da će mi boravak u Americi pomoći u odabiru budućeg zanimanja - kaže Jelena, treća u državi u tehnici tae kwon doa. Prije puta Jelenina obitelj mora uplatiti 2500 dolara udjela. - Nadam se da će mi moja Županija, Općina i Grad pomoći da uplatim novac. (M. Piškor/EPEHA)

Ivan Hederić Jezična gimnazija Čakovec

Rocker sam u duši, ali ću biti arhitekt

Ivan Hederić iz Šenkovca kraj Čakovca učenik je 2. razreda jezičnog smjera Gimnazije Čakovec koji će iduću godinu provesti na školovanju u Velikoj Britaniji. Odličan je učenik, a od predmeta najviše voli matematiku i engleski jezik i u tim je predmetima jedan od najboljih učenika u svom razredu. U osnovnoj školi nastupio je i na županijskom natjecanju iz povijesti te se bavio odbojkom i glazbom. Svira tamburicu, saksofon i klavir, a voli i zapjevati. U Šenkovec se s roditeljima, starijom sestrom i mlađim bratom preselio prije godinu i pol iz Kotoribe gdje je Ivan imao i svoj rock-bend. Nakon što se preselio u Šenkovec, prestao se aktivno baviti glazbom i sportom i posvetio se školi. Sada volontira u Domu za starije i nemoćne u Kotoribi. Nakon srednje škole planira upisati studij arhitekture. (L. Špac/EPEHA )





Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 05:02