SLUČAJ CVJETNI TRG

'Bunt u Varšavskoj je revolt protiv općeg nereda u Hrvatskoj'

Nejasni argumenti kojima je odobrena gradnja osnovni su problem za građane kada ocjenjuju događaje u Varšavskoj
 Bruno Konjević/Cropix

ZAGREB - Nepoznato, nejasno i sumnjivo kod građana izaziva otpor. Kada je riječ o projektu koji će im promijeniti život, nešto što smatraju svojim, vrlo osobnim, tada su spremni jasno reći - ne, i prema potrebi, pokazati svoj revolt na barikadama, tumačenje je događaja oko Cvjetnog trga, kako se može zaključiti iz mišljenja utjecajnih Zagrepčana kojima smo postavili dva jednostavna pitanja.

Blokada pješačke zone

Tražili smo da se izjasne o gradnji garaže u Varšavskoj i daju svoje viđenje razloga zbog kojih je došlo do blokade pješačke zone, pri čemu su na jednoj strani demonstranti, a na drugoj - interventna policija.

Što ugledni Zagrepčani misle o slučaju Cvjetni trg

Dr. Ranka Štern Padovan smatra da je prije svega riječ o buntu protiv općeg nereda. Sveučilišni profesor Viktor Žmegač smatra da je protest reakcija na amoralno ponašanje prema gradskoj tradiciji, a prof. Mirjana Krizmanić kaže da je riječ o protestu protiv samovolje. Akademik Vlatko Silobrčić je, kao i većina, zagovornik demonstranata jer misli da taj dio grada, centar, ne bi trebalo dirati, a revolt objašnjava reakcijom na netransparentno donošenje odluka kojima je odobren projekt, a sličan uzrok problema vidi i Čedo Prodanović, odvjetnik, koji ističe da pogodovanje privatnom investitoru i favoriziranje od gradskih struktura izaziva revolt.

Rektor Bjeliš uzroke bunta vidi u nejasnoj koncepciji razvoja Zagreba. Milan Bandić, gradonačelnik, cijelu situaciju je, pak, prokomentirao pitijevskom rečenicom kako Zagreb nije njegov privatni grad niti je riječ o njegovoj privatnoj investiciji, što nažalost, ne govori ništa o tome što gradonačelnik misli kada se u gradu koji vodi policijom štiti arhitektura koja još ne postoji.

Život daleko od policije

Značajno je da su svi ispitanici kao osnovni problem istaknuli nejasne argumente kojima je odobrena gradnja, pa se može zaključiti kako je osjećaj za pravdu veliki motivator, i demonstranata koji su noć proveli na limenim ogradama kojima se trebalo zagraditi gradilište i uglednih građana čiji životi su daleko od policijskih palica.

Pravoslavna crkva izgubila spor

Tomo Horvatinčić, vlasnik Hoto grupe, u sudnici Općinskoga građanskog suda odnio je još jednu pobjedu za svoj projekt. Sutkinja je odbacila tužbu Srpske pravoslavne crkve protiv investitora projekta Cvjetni prolaz, Hoto grupe i OTP banke, izvođača radova te Grada zbog smetanja posjeda. Crkva tvrdi da im je postavljanjem ograde u pješačkoj zoni oko gradilišta Cvjetnog prolaza pješački prolaz smanjen na površinu manju od propisane te im je onemogućen pristup komunalnim mrežama. Također, sudu se požalila i na buku na gradilištu koja je, smatraju, glasnija od uobičajene granice, te prašinu koja djeluje pogubno i za crkveni muzej i vrijednu biblioteku. ( M. Sm.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 03:23