'PO ČIJEM NALOGU POLICIJA INTERVENIRA?!'

Bura u Saboru zbog Jadrankamena: 'Nedopustivo je slati policiju na radnike, treba uhapsiti krivce za ovu situaciju!'

Vladajući SDP i HNS odgovarali su kako policija samo radi asistenciju sudu kako bi stečajni upravitelj mogao ući u Jadrankamen i kako bi se počeli raščišćavati problemi. Kajin je podsjetio kako je Bruno Orešar dobio Jadrankamen i splitski Uzor jer je bio sparing partner u tenisu predsjednika Tuđmana
 Jakov Prkić / CROPIX

ZAGREB - O situaciji oko Jadrankamena raspravljalo se jutros u Saboru. No, dok je oporba napala Vladu oštro prosvjedujući zbog policijske intrevencije na Braču, u čemu im se pridružio i vladajući IDS, vladajući SDP i HNS odgovarali su kako policija samo radi asistenciju sudu kako bi stečajni upravitelj mogao ući u Jadrankamen i kako bi se počeli raščišćavati problemi koji su godinama gurani pod tepih.

Za Laburiste, HDZ i HDSSB međutim nema nikakve dvojbe – nedopustivo je slati policiju na radnike već treba uhapsiti one koji su krivi za tešku situaciju u kojoj se našao Jadrankamen.

Kraj drame na Braču: Stečajnog upravitelja evakuirali, povukli se i specijalci. Priveli 10 ljudi

- Tražimo da hitno dođe ministar unutranjih poslova i objasni po čijem nalogu policija intervenira, poručio je šef Laburista Dragutin Lesar koji je upozorio kako radnici Jadrankamena već godinu i pol bezuspješno obilaze sve nadležne institucije kako bi upozorili na kriminal koji se događa u toj tvrtki.

- No, tada nitko nije dao nalog na intervenciju već se danas nakon tobožnje blokade od 63 dana otvara stečaj, kazao je Lesar upozorivši kako je naprosto nevjerojatno da Jadrankamen eksploatira mineralnu sirovinu, a stvara gubitke.

- Pa to može samo najveći stručnjak za krađu, kaže Lesar.

Šefica HDZ-a Jadranka Kosor zatražila je pak, da se u rješavenje problema Jadrankamena uključi i premijer Zoran Milanović.

- Premijer mora intrevenirati, mora razgovarati. Tražimo da primi radnike, naglasila je Kosor.

HDSSB-ov Boro Gubišić pak ocjenjuje kako je na Braču na djelu zlouporaba policije u svrhu nečijih interesa.

"Dobro znamo vlasničku strukturu u Jadrankamenu. Njegova je pretvorba provedena na kriminalan način. Nikada niti u vrijeme Austrougarske nije bilo problema sa tim nalazištem provoklasnog kamena, a sada u ovoj našoj Hrvatskoj imamo krađu od strane uprave i dubioze od 150 milijuna kuna. Nekome se očito žuri da tvrtka ode u stečaj. Umjesto da se u lisice stave oni koji su odgovorni za propast tvrtke privode se radnici. Ako se okrene pila naopako mogli bismo ovdje Grčku imati", upozorio je Grubišić.

I IDS-ovac Damir Kajin pridružio se prosvjedima zbog policijske intrevencije protiv radnika.

"Policija ide na radnike i hapsi se sindikalne čelnike!? Ne mogu vjerovati da se ovo događa jer nije niti 41. niti 48.", rekao je Kajin koji se pridružio zahtjevima da dođe netko iz MUP-a i objasni razloge intervencije.

Kajin tvrdi kako je Bruno Orešar dobio Jadrankamen i splitski Uzor jer je bio sparing partner u tenisu predsjednika Tuđmana.

HNS i SDP s druge strane brane reakciju policije. Narodnjaci čak optužuju oporbu da svojim reakcijama želi stvoriti atmosferu kaosa i destabilizirati državu.

"A ova vlada samo želi spasiti samo ono što se može", rekla je Nada Turina Đurić (HNS). Njihova stranka, kaže, dijeli zabrinutost radnika jer ako Jadrankamen ne profunkcionira tvrtka bi mogla i nestati.

"Kriva je predožba da se država nije angažirala jer je razgovorila oko pomoći da se u toj tvrtci uvede red. Zato je nužno da što prije uđe stečajni upravitelj. Tu šansu bi i radnici trebali prihvatiti", ističe Turina Đurić koja tvrdi kako se postupa prema zakonu jer je procjena MUP-a kako će reagirati kad priječi provođenje zakona.

SDP pak poručuje kako je najbolja zaštita radnika osigurati da institucije profunkcioniraju.

"Žao nam je što su radnici u ovom problemu. Ali problem Jadrankamena nije od jučer, previše se su stvari gurale pod tepih. Na nama je da tražimo izlaz iz ove situacije. Trebamo pomoći da se problemi rješvaju, a ne politiziraju", kazao je Igor Dragovan.

Kad je riječ o policijskoj intervenciji tvrdi kako policija samo pomaže sudu da stečajni upravitelj uđe u Jadrankamen.

Ostojić: Policija je postupila u skladu sa zakonom

Policija je asistirala sukladno zakonu – rekao je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić zastupnicima u Saboru objašnjavajući intervenciju policije na Braču. Ostojić je podsjetio zastupnike kako su upravo oni odobrili ovakvu policijsku asistenciju.

- Jer je Sabor 2009. donio Zakon o policijskim ovlastima, a prema kojem policija na zahtjev suda pruža pomoć ako se očekuje pružanje otpora. To je i napravljeno. Treba poštivati kada policija radi po zakonu i to štititi – naglasio je ministar. Tvrdi kako je intrevencija policije na Braču, u kojoj je sudjelovalo 50 interventnih policajca i 23 iz policije na Braču, završena u 12.30 sati.

- Jedna osoba je uhićena i bez uporabe sile privedena zbog otuđenja tuđe stvari, a kod uvođenja stečajnog upravitelja otpor je pružalo 10 radnika. Njih 9 privedno je zbog prekršaja, a protiv jednog će biti podnesena kaznena prijava zbog sprečavanja službene osobe u radu. Svi su pušteni – kazao je ministar unutarnjih poslova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 18:20