Buduće eksploatacijske platforme na Jadranu neće se smjeti vidjeti s plaža, iz naselja i turističkih zona, istraživanje Jadrana neće se smjeti provoditi istodobno na više od tri istražna polja, a dio polja bit će smanjen zbog nautičkog turizma.
Dio je to ograničenja što ih koncesionarima za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u Jadranu nameće Strateška studija utjecaja na okoliš koja je jučer predstavljena u Agenciji za ugljikovodike i predana na javnu raspravu.
Pučinski otoci
- Strateška studija daje smjernice i preporuke koje se primjenjuju u aktivnostima na Jadranu. No, prije svake istražne radnje mora se napraviti Ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu, a u slučaju eksploatacije, mora se izraditi Studija utjecaja na okoliš koja je bezuvjetno obvezujuću - rekla je jučer ravnateljica Agencije Barbara Dorić. Studija na više od 500 stranica procjenjuje očekivane značajne učinke na okoliš koje može prouzročiti provedba planiranih aktivnosti na Jadranu.
Mirko Mesarić, voditelj izrade Studije i direktor tvrtke Ires tehnologije, napomenuo je kako je zabranjeno provoditi aktivnosti eksploatacije unutar jabučke kotline, kao i aktivnosti eksploatacije u neposrednoj blizini pučinskih otoka. Uspoređujući istražna polja u kojima su nametnuta ograničenja s onima koja su pripala koncesionarima, očito je da su ograničenja u najvećoj mjeri na istražnim poljima Marathon Oila i OMV-a. Studija će biti donesena nakon izbora koncesionara, tako da oni prilikom javljanja na natječaj nisu mogli biti upoznati s ograničenjima.
Utvrđivanje ograničenja
No, Barbara Dorić tvrdi kako to nije nikakva zapreka za investitore i da su oni na to računali.
- Odgovorno tvrdim da nije bilo manipulacije oko utvrđivanja ograničenja i da se ona nisu prilagođavala istražnim poljima koncesionara. Prema njezinim riječima, Ugovori s koncesionarima trebali bi biti potpisani potkraj ožujka ili početkom travnja, a prve istražne radnje trebale bi početi u rujnu.
Istraživanja protivna EU direktivama
Vlada postupak istraživanja nafte i plina u Jadranu vodi ne samo na netransparentan način, nego i suprotno direktivi Europske unije iz 2013., donesenoj nakon ekološke katastrofe izlijevanja nafte u Meksičkom zaljevu, te Arhuškoj konvenciji koja traži da prije početka istraživanja i dodjeljivanja koncesija javnost bude upoznata s cijelim postupkom i utjecajem na okoliš, izjavio je zastupnik ORaH-a u Europskom parlamentu Davor Škrlec.
- Nije napravljena studija utjecaja na okoliš, koja se mora raditi i s drugim državama članicama EU kojih se to tiče, a nije učinjena ni analiza utjecaja na druge ekonomske grane, na uzgoj riba i školjaka, solane ili parkove - rekao je Škrlec.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....