Svi koalicijski partneri podržavaju izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojima će se novčano kažnjavati odgovorne osobe koje u javnopravnim tijelima ne poštuju obvezu predočenja covid potvrda. Pa tako i Ured Predsjednika Republike koji tu praksu ne provodi.
Sabor će o izmjenama raspravljati u četvrtak, kazne su od 30 do 50 tisuća kuna. Na koalicijskom sastanku bio je i Radimir Čačić koji je RTL-ovoj novinarki Damiri Gregoret otkrio o čemu su partneri iza zatvorenih vrata razgovarali s premijerom Plenkovićem.
Intervju niže prenosimo u cijelosti:
Na koalicijskom sastanku vi i ostali partneri podržali ste izmjene zakona, odnosno novčano kažnjavanje ne poštivanja obveze predočenja covid potvrde.
- O tome nije bilo nikakve dvojbe. Svi su to podržali.
Govorimo i o predsjedniku Milanoviću koji se tu stalno spominje iz jasnih razloga jer tu odluku ne poštuje i nema ju namjeru uvesti. Citiram: "Vojska je na ulazu i psi".
- Svatko mora poštivati zakon. Prema tome, na koji način će se implementirati sprovođenje zakona to prepuštam institucijama koje to rade.
Kako to očekujete da će to izgledati u praksi? Znamo da je u četvrtak rasprava, a što onda na Pantovčaku?
- Ne znam.
Do 30 do 50 tisuća kuna su kazne... Mislite li da će mu na kraju morati biti izrečene?
- Milanoviću ne, ali Uredu pretpostavljam da, da.
Iz Mosta poručuju da se tim izmjenama želi podvaliti šira upotreba covid potvrda.
- Ne želi se ništa podvaliti. Želi se promovirati potreba za širom upotrebom covid potvrda i očito je da to treba učiniti. Ne znam tko je to rekao. Most?
Grmoja je to danas rekao i poručio je i da se očekuje da će se nakon Božića covid potvrde uvesti i u restorane i kafiće. Je li o tome bilo riječi na sastanku?
- On o tome nema pojma i ne može ni imati jer ne sudjeluje na tim raspravama. Danas nije bilo o tome riječ, ali ja se zalažem za to. Dakle, može se očekivati, o tome se razgovaralo. Odluke nisu donesene, ako budu donesene mi ćemo kao Reformisti to podržati. Cijela Europa to ima, mi smo još jedini koji nemamo.
Kada govorimo o referendumu, o ukidanju covid potvrda, istodobno i da se kroz Sabor odlučuje dvotrećinskom većinom. Kakav ishod očekujete?
- Ništa neće omesti ovaj pravni proces koji imamo i temelje za sve ovo što Vlada radi. Prema tome je u tom smislu rezultat referenduma potpuno beznačajan.
Je li na koalicijskom sastanku bilo govora o predsjedniku Milanoviću i njegovim najnovijim izjavama vezanim uz Srebrenicu?
- Ne, nije bilo. Mislim da je samo netko usput spomenuo. Što se mene tiče, mislim da je to izjava koja sigurno nije u dobrom smjeru. Nitko ni na kakav način ne treba, i mi kao stranka smo tu potpuno jasni, ne može se relativizirati genocid.
Po vama šteti li to odnosima s BiH?
- Naravno, to neupitno šteti odnosima i mi o tome nemamo nikakve dvojbe.
Je li Dragan Čović pogriješio što je glasao o ukidanju zabrane negiranja genocida?
- Po mom dubokom uvjerenju, da. On to relativizira, pokušavajući reći da je upao u zamku jer je to bila kao pretpostavka, sugerirana i od međunarodnih predstavnika, da se otvori dijalog. Međutim, ne znam zašto baš mi upadamo u tu zamku. Mi smo zadnji koji bi trebali upadati.
Treba li onda HDZ reagirati na takav potez Dragana Čovića?
- Da, apsolutno.
Ali nije reagirao?
- To morate pitati HDZ.
Jesu li pogriješili što nisu reagirali?
- Ja mislim da da.
Samo za kraj, Damir Vanđelić se povlači s čelnog mjesta Fonda za obnovu, jeste li vi možda zainteresirani za to?
- Ne, nisam, ali sam jasno rekao da tamo trebamo projekt menadžera. Ne menadžera iz procesne industrije, nego nekoga tko na dnevnoj bazi donosi odluke i tko poznaje gradogradnju. Odnose u upravi, odnose u toj struci koja se zove građenje. Vanđelić je jedan vrlo pristojan i ozbiljan čovjek, međutim on te kapacitete, te vrste i ta znanja nema. Takvog čovjeka trebamo.
Imate li vi?
- Ne, ne. Ja imam ta znanja, ali nemam ambicije da sudjelujem.
Zašto?
- Zato što mislim da ovog trenutka je puno puno pametnije da netko tko nije politički eksponiran to vodi.
Vidite li nekoga na toj poziciji?
- Imao sam neke sugestije. Hoće li se nešto od toga realizirati, vidjet ćemo. Ali, ima, ne puno , ali ima ljudi u Hrvatskoj koji to mogu.
O kome se radi?
- E sad, ne mogu vam to reći, zaključio je Čačić u razgovoru za RTL.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....