Još do četvrtka 3. siječnja 2013. prije podne u najbližem okruženju Radimira Čačića, predsjednika HNS-a i bivšeg potpredsjednika Vlade, prevladavalo je optimistično ozračje i uvjerenje kako će, nakon što mađarsko pravosuđe ustupi njegov slučaj Hrvatskoj, uspjeti izbjeći 11-mjesečnu zatvorsku kaznu. A to bi otvorilo mogućnost da Čačić ostane na čelu HNS-a te da se vrati na mjesto prvog potpredsjednika Vlade. Što je, posredno, ovih dana najavila i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.
Nakon što su Mađari objavili da slučaj Čačić predaju Hrvatskoj pod uvjetom da predsjednik HNS-a odleži u zatvoru svih 11 mjeseci, cijela se ta optimistična konstrukcija urušila, čime su ujedno razriješene i sve dvojbe oko daljnje političke sudbine Radimira Čačića.
Više nema nepoznanica
Jedan visokopozicionirani dužnosnik HNS-a, koji je želio ostati anoniman dok stranka ne donese konačnu odluku, smatra da nakon zahtjeva mađarskog pravosuđa više nema nikakvih nepoznanica o daljnjem tijeku događaja. - Uza sve simpatije koje imamo za našeg predsjednika, HNS je prevelika i preozbiljna stranka da bi na svom čelu mogla imati čovjeka koji će gotovo godinu dana provesti u zatvoru. Narodnjaci si naprosto ne mogu dopustiti da se nađu u situaciji kao HDSSB kojim Branimir Glavaš upravlja iz zatvora. Stoga se, na žalost, Čačić mora povući s mjesta predsjednika te na skorom Saboru HNS-a prepustiti Vesni Pusić svoju funkciju. To je zapravo jedini način da se što bezbolnije prebrodi kriza u kojoj se našao HNS-a nakon presude Županijskog suda u Kaposvaru, zaključio je sugovornik Jutarnjeg lista iz vrha HNS-a.
Pokušao i dalje utjecati
Poznato je, naime, da je Čačić nakon ostavke na potpredsjedničku dužnost pokušavao na sve načine zadržati dosadašnji utjecaj na ministre iz HNS-a, ali i cijelu Vladu. Što je ozbiljno usporavalo i kočilo proces donošenja važnih političkih i ekonomskih odluka. Dogodio se međutim još jedan zanimljiv fenomen: Čačić se nakon ostavke preko noći premetnuo i u žestokog kritičara brojnih Vladinih odluka, zbog čega se čak sporio s Vesnom Pusić i Ivanom Vrdoljakom, ministrima iz kvote HNS-a koji, dakako, nisu mogli prihvatiti takve bespoštedne napade na Vladu. U posljednje doba u SDP-u nisu više ni pokušali prikriti zabrinutost zbog takvog ponašanja Čačića. Čak su počeli otvoreno priželjkivati promjenu na čelu HNS-a. Smatrali su da bi dolazak Vesne Pusić na mjesto predsjednice HNS-a znatno olakšao komunikaciju među koalicijskim partnerima i unaprijedio rad Vlade. Situacija u kojoj se ministri iz HNS-a za svaku odluku moraju konzultirati s predsjednikom stranke, naprosto je, po ocjeni SDP-a, bila neizdrživa.
Sud u Kaposvaru
S obzirom na to da je predsjednik SDP-a Zoran Milanović u dramatičnom sukobu s IDS-om i njegovim predsjednikom Ivanom Jakovčićem, otvaranje rata s Radimirom Čačićem, još jednim koalicijskim partnerom, ozbiljno bi ugrozilo funkcioniranje Vlade. Ako će Čačić napustiti predsjedničku dužnost u HNS-u, neće biti opasnosti da se Milanoviću otvori i drugi front.
Za Radimira Čačića, na žalost, nema kraja nesrećama i šokovima. Nakon što ga je prvostupanjski sud u Mađarskoj zbog prometne nesreće u kojoj je poginulo dvoje ljudi osudio na uvjetnu kaznu, učinilo se da je Čačić ipak politički preživio. No, nakon što je Županijski sud u Kaposvaru, na opće iznenađenje, preinačio tu presudu u 11 mjeseci bezuvjetnog zatvora, za Čačića više nije bilo nade. Ubrzo se međutim ukazala nova šansa: nakon što je mađarsko pravosuđe odlučilo cijeli predmet ustupiti Županijskom sudu u Zagrebu, po hrvatskim zakonima postojala je mogućnost ublažavanja pa čak i oslobađanja od zatvorske kazne. No, odmah je uslijedio novi udarac: Budimpešta je zatražila da Čačić izdrži cijelu kaznu zatvora, čime je praktički stavljena točka na njegovu političku karijeru.
Takav je rasplet ljudski i politički grozan za Radimira Čačića, ali je spasio HNS i Kukuriku koaliciju dramatičnih političkih problema. Da je, naime, hrvatsko pravosuđe preinačilo odluku suda u Kaposvaru, a o tomu se otvoreno kalkuliralo, to bi izazvalo nove, još žešće sukobe između HNS-a i SDP-a.
Političke zloporabe
Socijaldemokrati bi se zasigurno, iz moralnih i političkih razloga, protivili ublažavanju kazne, što bi samo produbilo međusobno nepovjerenje. Istodobno, ublažavanje kazne u javnosti, a posebice u oporbi, izazvalo bi neviđeni val opravdanih optužbi o političkim zloporabama pravosudnog sustava. Što bi, dakako, ostavilo fatalne posljedice po vjerodostojnost i ugled Vlade Zorana Milanovića i Kukuriku koalicije.
Ako, međutim, nakon najnovijeg obrata Čačić bude i dalje ustrajavao da ostane na čelu stranke, to će imati nesagledive političke posljedice: izazvat će raskol u HNS-u te ugroziti stabilnost Vlade Zorana Milanovića.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....