ZAGREB - Premda se već gotovo godinu i pol u Hrvatskoj ne ugrađuju kukovi ASR tvrtke DePuy, najnovija panika koja se oko tog proizvoda podigla u Velikoj Britaniji aktualizirala je pitanje sigurnosti pacijenata s takvim protezama i u Hrvatskoj.
Problem s tom vrstom potpuno metalnih proteza je u činjenici da se zbog jakog trenja metal ljušti pa u krv odlaze otrovne čestice poput kroma i kobalta. To može biti vrlo opasno za, primjerice, osobe koje su inače alergične na metale ili pak one koje imaju problema s bubrezima, a posebice za žene.
Stvaraju komplikacije
Prema podacima, u Velikoj Britaniji je oko 10.000 osoba kojima su ugrađeni sporni kukovi, dok hrvatske procjene govore o oko 325 pacijenata kojima je prije zabrane Hrvatske agencije za lijekove u kolovozu 2010. u ortopedskim klinikama ugrađena ASR proteza. Inače, u Hrvatskoj se godišnje ugradi oko 2500 do 3000 umjetnih kukova.
Smatra se da u svijetu oko 13 posto pacijenata ima problema s ASR protezama, što znači da bi u Hrvatskoj najviše četrdesetak osoba možda trebalo promijeniti sporni kuk. No, već prošle godine ortopedi su u Hrvatskoj pozvali pacijente da se jave na pregled ako imaju nekih problema s novougrađenim kukom kako bi se utvrdilo je li riječ o o spornim protezama.
- U našoj klinici nisu ugrađivane sporne proteze, ali sam proteklih godina dvije takve morao izvaditi pacijentima i ugraditi nove. Razlog je bila dotrajalost proteza, a ne trovanje kobaltom ili kromom - kaže prof. dr. Domagoj Delimar, predstojnik Klinike za ortopediju KBC-a Zagreb.
Dodaje da se tehnologija izrade umjetnih kukova mijenja iz godine u godinu i pokušava naći materijal koji će biti najdugotrajniji i što kvalitetniji za pacijente. Ističe također da ti sporni implantati nisu problem samo zbog otpuštanja metala nego i zbog dokazano većeg broja komplikacija te manje trajnosti od ostalih.
Titanske proteze
- Nove proteze kuka rade se u kombinaciji titana i posebne vrste čelika te vrlo izdržljivog poletilena. Zanimljivo je da pacijenti s tom vrstom kuka mogu i na pregled magnetskom rezonancom, što s klasičnim metalnim protezama nije moguće - kaže prof. dr. Delimar. Naglašava da su te proteze danas zlatni standard u ortopediji kuka. Istina, i nova generacija keramičkih proteza znatno je izdržljivija, ali ipak se ne preporučuju muškarcima.
Prof. dr. Delimar ističe da se u odluci koja će se vrsta kuka ugraditi sve mora individualizirati i odabrati ona koja najbolje odgovara pacijentu. Drugim riječima, vrstu implantata odredit će spol, dob, aktivnost, koštana masa ili pak neka bolest pacijenta.
Što ako imate ugrađeni sporni kuk
Nakon aktualiziranja problema s ASR protezama kuka među hrvatskim je pacijentima zavladala panika. Zbog toga prof. dr. Delimar preporučuje:
- pacijenti s implantatom u kuku trebali bi kontaktirati svog kirurga ili kliniku i saznati kakav im je implantat ugrađen
- ako imaju protezu tipa metal - metal, treba obaviti rengenski pregled
- preporučuje se i ultrazvuk kako bi s utvrdilo ima li tekućine oko proteze ili tumorskih lezija
- pacijenti s metalnim protezama trebali bi jedanput godišnje obaviti i krvne pretrage kako bi se utvrdilo imaju li u organizmu više vrijednosti kobalta ili kroma
- utvrdi li se problem s implantatom, liječnici će odlučiti treba li mijenjati protezu
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....